natoaktual.cz

NATO: Z Pákistánu přicházejí pozitivní signály

14. prosince 2011  18:07
 

Předseda Vojenského výboru NATO generál Giampaolo Di Paolo s vrchním velitelem pákistánské armády generálem Parvízem Kajáním. | foto: NATO Photos

NATO: Z Pákistánu přicházejí pozitivní signály

Pákistánská armáda by mohla opět začít komunikovat se silami Severoatlantické aliance v Afghánistánu, a obnovit tak spolupráci přerušenou po nešťastném incidentu, při němž zahynulo 24 pákistánských vojáků.

Náznakem zlepšení vztahů byl telefonický rozhovor generála Johna Allena, vrchního aliančního velitele v Afghánistánu, se šéfem pákistánské armády generálem Parvízem Kajáním. Od osudového náletu se jednalo o první komunikaci na tak vysoké úrovni. Oba generálové prý vyjádřili ochotu spolupracovat a obnovit koordinaci mezi vojsky v pákistánsko-afghánském pohraničí.

Allen uvedl, že Pákistán by mohl brzy do koordinačních center u hranic a do velitelství v Kábulu opět vyslat styčné důstojníky. O znovuotevření zásobovacích tras pro jednotky NATO jdoucí přes území Pákistánu se prý nejednalo.

Kam dál?
Pákistán: Alianci možná skončí "daňové prázdniny"
Pákistán bude blokovat alianční zásoby "několik týdnů"

Zdroj: ABC News (USA)

---

Archivy: S invazí SSSR do Polska NATO nepočítalo

Severoatlantická aliance v prosinci roku 1981 nevěřila, že Sovětský svaz bude vojensky intervenovat v Polsku. Vyplývá to z interních dokumentů, které NATO odtajnilo po 30 letech, u příležitosti výročí vyhlášení stanného práva v Polsku a zavedení vojenské diktatury.

"Nemáme informaci o rozhodnutí [sovětských představitelů], nebo o pohybech vojsk," uvádí se v jedné z nově zveřejněných zpráv.

Pohled NATO kontrastuje s názorem generála Wojciecha Jaruzelského, který převrat v roce 1981 provedl. Podle něj bylo zavedení stanného práva v reakci na rozsáhlé protesty organizované hnutím Solidarita "menším zlem" a zabránilo hrozící invazi sovětských vojsk. Během prosincové operace polské armády zahynulo kolem sta lidí a 10 000 bylo zatčeno.

Kam dál?
Archivy: Sovětské invazi do Polska NATO bránit nechtělo
Polsko je v EU a NATO díky Solidaritě

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

USA zmrazily finanční pomoc Pákistánu kvůli nástražným náložím

Panel amerického Kongresu zmrazil 700 milionů dolarů pomoci, kterou měl obdržet Pákistán. Američtí zákonodárci po vládě v Islámábádu požadují, aby Spojeným státům poskytla ujištění, že bojuje s šířením podomácku vyrobených bomb, které si ročně vyžádají životy desítek aliančních vojáků v Afghánistánu.

Pákistán je jedním z největších příjemců americké zahraniční pomoci a ohlášený škrt tvoří jen malou část miliard dolarů civilní a vojenské asistence, kterou země ročně obdrží. Mohlo by však jednat o předzvěst ještě většího omezení americké pomoci Pákistánu.

Salim Saifullah, předseda zahraničního výboru pákistánského senátu, rozhodnutí amerických kolegů označil za chybné a varoval před jeho možným dopadem na už tak dost napjaté vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem.

Kam dál?
Američtí senátoři chtějí omezit pomoc Pákistánu

Zdroj: France24 (Francie)

---

Násilnosti podněcoval srbský podnikatel, tvrdí alianční generál

Alianční mise v Kosovu KFOR má k dispozici videozáznam z konce listopadu, na kterém lze identifikovat srbského podnikatele a jeho bratra jako vůdce útoku na mezinárodní mírové síly, prohlásil německý generál Erhard Drews, velitel mise KFOR.

Podle Drewse záznam ukazuje, že při pokusu o rozebrání barikád postavených Srby poblíž sporných hraničních přechodů byly alianční jednotky napadeny etnickými Srby vedenými Zvonkem Veselinovičem a jeho bratrem. Při incidentu byly zraněny desítky vojáků KFOR.

Video prý bylo předáno policejní misi Eulex, kterou do země vyslala EU. Ta má záležitost vyšetřit.

Kam dál?
EU a NATO odsoudily útoky na KFOR v severním Kosovu

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

---

USA a Rusko se neshodnou na postoji vůči Sýrii

Spojené státy vyzvaly Rusko, aby podpořilo zákrok Rady bezpečnosti OSN vůči Sýrii, kde se opět rozhořely krvavé boje mezi režimem prezidenta Bašára Assada a opozicí. Podle OSN ve střetech od začátku roku zahynulo nejméně 5000 lidí a posledních dnech k nim přibyly další desítky.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý prohlásil, že ultimáta k vyřešení problémů nepřispějí, a odmítl se připojit k zemím, které na režim v Damašku uvalily řadu sankcí. Západní státy podle Lavrova jednání "nemorálně", jelikož kritizují kroky prezidenta Assada a zároveň zavírají oči před násilnostmi páchanými protivládními demonstranty.

Mluvčí amerického ministerstva zahraniční prohlásila, že je na čase, aby se Rada bezpečnosti ozvala. Mlčení o událostech v Sýrii je podle Spojených států "hanebné".

Kam dál?
Rusko: Naše lodě u Sýrie blokují útok NATO
Svobodná Sýrie? Od koho? Od čeho?

Zdroj: Al Džazíra (Katar)

autor: vtr; editor: pet; natoaktual.cz
zpět na článek