natoaktual.cz

NATO vítá tureckou transparentnost ohledně operace v Sýrii

17. dubna 2018  13:28
 

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO. | foto: NATO Photos

NATO vítá tureckou transparentnost ohledně operace v Sýrii

Severoatlantická aliance vítá tureckou transparentnost ohledně probíhající operace Olivová ratolest v syrském Afrínu, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Ministr zahraničí Çavuşoğlu mě obeznámil s operací Olivová ratolest a já jsem vděčný, že Turecko pokračuje ve své transparentnosti v této věci,“ řekl Stoltenberg na tiskové konferenci v Ankaře.

Turecko spustilo operaci Olivová ratolest 20. ledna za účelem odstranění teroristických skupin YPG/PKK a Daeš z Afrínu. „Žádný jiný spojenec NATO nezažil tolik teroristických útoků jako Turecko,“ zdůraznil Stoltenberg. „A také jste spojenec nejvíce vystavený nestabilitě v tomto regionu,“ dodal Stoltenberg směrem k Turecku.

Kam dál?
Tureckem podporovaní syrští rebelové převzali kontrolu na Afrínem (19. 3. 2018)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

Turecko chce, aby NATO „plnilo očekávání“ v oblasti vzdušné obrany

Severoatlantická aliance by měla stát za svým členem Tureckem a „naplnit očekávání“ včetně požadavků na vzdušnou ochranu tureckých jižních hranic, prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. „NATO by mělo plnit také turecká očekávání. Očekáváme, že Aliance naplní naše očekávání týkající se vzdušné obrany,“ řekl Çavuşoğlu na tiskové konferenci během návštěvy generálního tajemníka Jense Stoltenberga v Ankaře.

Çavuşoğlu měl na mysli ochrannou misi NATO na jižní hranici Turecka se Sýrií, doplnil turecký diplomat dobře obeznámený se situací. Španělsko a Itálie rozmístily na tuto hranici své systémy vzdušné obrany a mise je prodlužována každým rokem. Ankara očekává „pravidelnou“ přítomnost těchto systémů na hranici, dodal diplomat.

Kam dál?
Stoltenberg navštíví Turecko (11.4. 2018)

Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

---

USA oslovují arabské státy, aby se podílely na řešení syrské krize

Administrativa Donalda Trumpa se snaží o to, aby arabské síly nahradily americký kontingent v Sýrii a pomohly stabilizovat severovýchodní část státu po porážce Islámského státu. Detaily této inciativy vyšly najevo několik dní poté, co byla provedena vojenská operace pod vedením USA spojená s chemickými zbraněmi, kterými disponuje syrský režim.

John Bolton, nový Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti, nedávno oslovil Abbase Kamela, egyptského šéfa zpravodajských služeb, aby zjistil, zda se Egypt zapojí do této inciativy. Američané se dotázali také Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů, zda by přispěly miliony dolarů na obnovení míru v severní Sýrii. S takovou i další podporou tyto státy počítají.

Kam dál?
Armáda USA zvažuje vyslání dalších jednotek do Sýrie, Trump vyzývá ke stažení (3.4. 2018)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Proč se Německo nepodílelo na vojenské operaci v Sýrii

Podle písemného prohlášení německé kancléřky Angely Merkel byly nálety na syrská zařízení „nutné a přiměřené“. Merkel ujistila spojence o plné politické podpoře Německa. K jejím vyjádřením se připojil i největší koaliční spojenec, sociální demokracie SPD. Bundeswehr se ovšem operace nezúčastnil.

Kancléřka Merkel zdůrazňuje, že Spojené státy, Velká Británie a Francie mají jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN „zvláštní odpovědnost“. Tento argument je ale z pohledu Německa vrtkavý. Už několik let totiž Německo usiluje o křeslo stálého člena v tomto orgánu OSN a tvrdí, že je také připraveno převzít větší vojenskou odpovědnost. Otázkou je, proč ji tedy neukázalo v tomto případě. Problémy s technikou bundeswehru za neúčastí Německa na náletech nejsou.

Kam dá?
Spojenci NATO podpořili útok vedený USA na Sýrii (16.4. 2018)

Zdroj: T-Online (Německo) 

---

Sýrie sestřelila rakety nad vojenským letištěm v Dumair, tvrdí Hizballáh

Syrská vzdušná obrana sestřelila tři rakety namířené na vojenské letiště Dumair, uvedlo tiskové oddělení Hizballáhu. Syrská státní média se ale o útoku na Dumair nezmiňují, dříve uvedla pouze to, že vzdušná obrana sestřelila rakety nad hlavní letadlovou základnou Shuyrat v provincii Homs.

Podle opozičních sil je letiště v Dumairu využíváno k vojenskému tažení za účelem znovuzískání východní Ghouty, rebelské enklávy v předměstí Damašku. Syrská armáda s ruskou podporou ze vzduchu nad ní kompletně převzala kontrolu po několikadenním vytrvalém bombardování.

Kam dál?
Spojenci NATO podpořili útok vedený USA na Sýrii (16.4. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

abo; natoaktual.cz
zpět na článek