natoaktual.cz

NATO varovalo před létáním nad Ukrajinou

28. července 2014  16:24
 

Vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove. Ilustrační foto. | foto: US DOD

NATO varovalo před létáním nad Ukrajinou

Představitelé Severoatlantické aliance varovali, že ukrajinští rebelové mají střely, které jsou schopny sestřelit letadla i ve výšce, v jaké letělo havarované letadlo MH17. Organizace zabývající se leteckou bezpečností však tato varování ignorovaly.

„NATO nemá mandát k vydávání bezpečnostních varování civilním letadlům. Přesto několik armádních velitelů NATO učinilo veřejná prohlášení, v nichž dávali najevo obavy ohledně velmi účinných protiletadlových zbraní a dalších systémů v rukách proruských separatistů na východě Ukrajiny,“ uvedla mluvčí Aliance.

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Kongres USA navrhuje, aby Ukrajina získala status významného spojence

Američtí kongresmani předložili Sněmovně reprezentantů návrh zákona, jenž by přiznal Ukrajině status významného spojence USA vně Severoatlantické aliance a umožnil by do země poslat přímou vojenskou pomoc. Díky tomuto zákonu by Spojené státy mohly Ukrajině dočasně poskytnout nezbytné prostředky, které NATO nabízí svým členům. Postavení spojence vně Aliance by umožnilo Kyjevu také získat vojenskou výzbroj a finanční pomoc Washingtonu na nákup vojenského vybavení a zbraní.

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---

Nizozemský premiér: Vyslání armády na zajištění oblasti havárie letu MH17 není reálné

Vyslání mezinárodní vojenské mise (složené z vojáků Nizozemí, Malajsie a Austrálie) k zajištění oblasti spadlého letadla Malaysian Airlines na východě Ukrajiny je nereálné, uvedl nizozemský premiér Mark Rutte. Oblast je v současnosti kontrolována proruskými rebely, kteří jsou obviňování ze sestřelení letu MH17. Zatímco Západ viní rebely, že letadlo omylem sestřelili, Rusko katastrofu dává za vinu ukrajinské armádě. Ta to ovšem odmítá.

Oblast havárie nebyla prozatím řádně prozkoumána a stále chybí některá těla. Přes mezinárodní tlak na zajištění oblasti je podle premiéra Rutteho zapojení armády nereálné, protože proruští rebelové na Ukrajině by si ji vyložili jako provokaci vůči nim. „To by mohlo situaci na místě dále destabilizovat,“ dodal Rutte s tím, že nyní jsou zvažovány všechny možnosti, jak postupovat dál.

Kam dál?
Proč USA neukáží důkazy o sestřelení letu MH17? Chrání zdroje (25.7. 2014)
Černé skříňky míří do Británie, Putin chce posílit vojenskou moc (22.7. 2014)

Zdroj: BBC News (Velká Británie)

---

Rusko nashromáždilo až patnáct tisíc vojáků na hranicích s Ukrajinou, informoval americký velvyslanec při Severoatlantické alianci Douglas Lute. Zároveň Pentagon informoval, že bezprostředně hrozí přesun ruských zbraní těžkého kalibru přes hranice na Ukrajinu. Američané dále varují, že mají nové důkazy, jež svědčí o úmyslu Moskvy dodat těžší a silnější raketomety separatistům na Ukrajině.

„Několik posledních dní ruské jednotky používající ruská děla z ruského území útočí na pozice ukrajinské armády na Ukrajině,“ informoval mluvčí Pentagonu plukovník Steve Warren. „To je z vojenského pohledu nepopiratelné eskalování situace,“ tvrdí Warren.

Kam dál?
Rusové střílí přes hranice na ukrajinskou armádu, tvrdí USA (25.7. 2014)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Berlín dlouho popíral, že jeden z jeho nejbližších spojenců ho špehuje, teď ale podniká kroky ke zkvalitnění své bezpečnosti a kontrarozvědky. Německá kancléřka Angela Merkel před několika dny americkému prezidentu Baracku Obamovi připomněla, že Německo je stále rozhněvané kvůli americkým špionážním aktivitám. Německo předpokládá, že mrazivé vztahy se Spojenými státy nějakou dobu potrvají.

Merkel ale nemá pevný plán, a tak jednají jednotlivá ministerstva samostatně. Některá provádí testy, aby objevila problémy ve svém zabezpečení proti špionáži, jiná vydávají nová pravidla své ochrany. Politici a úředníci se také vyhýbají citlivým tématům při telefonních konverzacích. „Je pravda, že dvakrát zvažujeme, co říkáme,“ uvedl jeden z ministrů ve vládě Merkelové.

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

ist; natoaktual.cz
zpět na článek