natoaktual.cz

NATO v Africe větší roli zatím nezíská

29. července 2005  21:52
 

NATO v Africe větší roli zatím nezíská
Severoatlantická aliance od 1. července převáží vojáky mírových sil Africké unie do súdánského regionu Dárfúr, čímž začala její první mise v Africe. Přesto se však nedá očekávat, že by NATO v nejbližší době získalo na tomto kontinentu větší roli.

Proti jsou především sami Afričané, kteří by chtěli své problémy řešit vlastními silami. Cizí vojáci mohou zasahovat v Africe pouze v mírových misích OSN. Jak říká nigerijský novinář Ike Mbonu, pokusy zahraničních mocností o vojenské a politické zásahy do afrických záležitostí by mohly podkopat demokracii, jednotu, stabilitu a bezpečnost v Africe.

Také sami představitelé aliance zdůrazňují, že NATO pouze podporuje Africkou unii, která operace aliance řídí.

Zdroj: Xinhua (Čína)   

---

NATO posiluje letectvo v Afghánistánu
Belgie poskytla mírovým silám ISAF v Afghánistánu čtyři stíhačky F-16. Ty tak posílily čtyři holandské letouny stejného typu. Významně se tak zvýšila vzdušná síla jednotek ISAF, které vede Severoatlantická aliance.

Letadla mají též přispět ke zvýšení bezpečnosti před parlamentními a provinciálními volbami, které jsou naplánovány na 18. září. Pro zvýšení bezpečnosti NATO vyšle do Afghánistánu ještě další tři pozemní prapory a síly rychlé reakce.

Zdroj: NATO  

---

Afghánistán je připraven na volby
I navzdory pokračujícímu násilí je Afghánistán "docela dobře" připraven na nadcházející volby. Prohlásil to Jawed Ludin, náčelník štábu prezidenta Karzáího. Od března již přitom bylo zabito více než 800 lidí a očekává se, že se do voleb násilí ještě vystupňuje. Hrozí tak, že přívrženci hnutí Taliban zničí výsledek tříletého vývoje země.

Američané se též nyní musejí uklidňovat místní obyvatele. Zadrželi totiž šest vesničanů, které podezřívají z výroby bomb, aniž by se o tom poradili s místními úřady.

Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

---

Karadžičova žena chce, aby se její manžel vzdal
Žena Radovana Karadžiče, bývalého bosenskosrbského prezidenta a nejhledanějšího muže obviněného z válečných zločinů, v televizi vyzvala svého manžela, aby se po deseti letech na útěku vzdal mezinárodnímu tribunálu OSN v Haagu. Ljiljana Zelen-Karadžičová v interview vysílaném televizemi v celé oblasti řekla, že její rodina už nemůže vydržet neustálý tlak vyvíjený mezinárodními i místními bezpečnostními silami, které se snaží Karadžiče zadržet.

Její prohlášení překvapilo místní komentátory i mezinárodní civilní i vojenské představitele v Sarajevu, kteří mají Karadžiče zatknout a tlak na ně zesiluje s blížícím se desátým výročím konce války.

Zdroj International Herald Tribune (USA)

---

Soud zamítl žádost obětí bombardování Kosova
Krajský odvolací soud v Kolíně nad Rýnem zamítl odvolání 35 Srbů, kteří požadovali odškodnění ve výši 535 tisíc Euro za zranění či zabití rodinných příslušníků při bombardování v roce 1999. Soud nenalezl v mezinárodním právu ani německých zákonech dostatečné právní základy pro uznání odškodnění.

Srbové obvinili Německo, jakožto zástupce Severoatlantické aliance, z porušení ženevských dohod o ochraně civilistů. K incidentu došlo při náletu spojeneckých letadel na most ve městě Varvarin 30. května 1999.

Zdroj: Die Welt (Německo)

 

ivn natoaktual.cz
zpět na článek