natoaktual.cz

NATO uzavírá dvě vojenské základny v Albánii

14. listopadu 2005  16:29
 

NATO uzavírá dvě vojenské základny v Albánii
Severoatlantická aliance v pátek v Albánii uzavřela dvě vojenské základny, uvedl list Gazeta Shqiptare. Jedna ze základen byla umístěna v přístavu Durres při Jaderském moři a druhá ve vnitrozemské oblasti Kukes, hraničící s Kosovem. Na uzavíracím ceremoniálu v Durres byli přítomni albánský ministr obrany Fatmir Mediu a představitel ozbrojených sil NATO, Attilo Massimo Iannuci, který je též velvyslancem Itálie v Albánii.

Iannuci vysvětloval, že situace v jihovýchodní Evropě se změnila a NATO své vojenské mise v Albánii již dokončilo. Mediu vyjádřil naději, že Albánie bude pokračovat v zesilování spolupráce s NATO, zejména s Itálií, a že se země bude pokoušet o členství roku 2008. Uzavírající se základny byly zřízeny v letech 1998-1999, aby pro NATO zajišťovaly logistickou podporu a bezpečnost dopravních tras do Kosova v době, kdy NATO zahájilo letecké údery na bývalou Jugoslávii.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

PA NATO: Obavy z ruských patogenů
Smrtelné biologické látky uskladněné v nedostatečně střežených objektech v Rusku jsou v ohrožení a mohly by padnout do rukou teroristům, říká zpráva předložená zákonodárcům NATO. Zabránit teroristům v získání těchto patogenů je pravděpodobně hlavní bezpečnostní výzva pro euroatlantické společenství, říká zpráva vědecké výboru parlamentního shromáždění NATO, které se sešlo v Kodani.

Zpráva uvádí, že biologické činitele jsou uskladněny v bývalých sovětských zařízeních, která postrádají moderní bezpečnostní standardy a mohou být lehce vyloupena. Tato zařízení nebyla oficiálně součástí komplexu sovětských biologických zbraní, ale příslušela k programu tajných zbraní a proto jsou nezpůsobilá pro pomoc západních vlád, říká zpráva.

Zdroj:  News 24 (Jihoafrická republika)

---

NATO rozšiřuje záchranné akce v Pákistánu
S klesajícími nočními teplotami technici NATO spolupracují s pákistánskou armádou na výstavbě zimních krytů pro ty, kteří zůstali bez domova ve vyšších polohách okolo města Bagh. Podle Andrewa Waltona, velitele podpůrného týmu NATO, budou týmy operovat ve vyšších polohách dokud to počasí umožní. „Vysíláme tyto týmy nahoru do hor, aby pomáhaly lidem, kteří jsou nejvíce bezbranní vůči zimnímu počasí,“ řekl Walton. Tyto dočasné kryty mají dřevěnou kostru a kovový obal a mohou být rychle smontovány.

Před třemi dny též lékaři NATO, kteří pracují poblíž města Bagh, zprovoznili nemocniční zařízení a spolu s mobilními lékařskými týmy ošetřili celkem 800 pacientů. „Ve třech dnech…jsme ošetřili více než 180 pacientů v nemocnici samotné a mobilní týmy pak ošetřili více než 600 lidí,“ řekl podplukovník Pedro Vallespin, mluvčí pozemních složek NATO. „Jsme též potěšeni, že můžeme přivítat tým třiceti lékařských specialistů z České republiky, kteří podpořili tuto misi NATO,“ řekl Vallespin. Tři ze čtyř vrtulníků NATO typu CH-53 v minulých dnech přepravily více než 20 tun potravin a zásob do vzdálených horských vesnic. „Velmi se snažíme realizovat maximální počet letů, protože není dost času rychle dopravovat zásoby do vzdálených oblastí než přijde sníh,“ dodal Walton.

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

---

NATO v Karabachu pouze za souhlasu všech stran
Návrhy NATO o možném rozmístění mírových jednotek v Náhorním Karabachu bude možné provést pouze za předpokladu, že všechny zúčastněné strany s tím budou souhlasit, uvedl arménský premiér Andranik Margaryan v reakci na vyjádření styčného důstojníka NATO pro jižní Kavkaz Romualdse Razukse o rozmístění mírových sil. „Urovnání konfliktu v Náhorním Karabachu probíhá v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a všechny návrhy by měly být posuzování přesně v tomto kontextu,“ uvedl Margaryan.

Styčný důstojník NATO pro jižní Kavkaz Romualds Razuks dříve prohlásil, že „NATO je připraveno vyslat na jižní Kavkaz mírové síly, pokud bude potřeba.“ V jeho projevu však byla spolupráce aliance s OBSE zásadní. Razuks ještě uvedl, že konečné rozhodnutí o rozmístění mírových sil v regionu by měly učinit jednotlivé strany konfliktu samy.

Zdroj: PanArmenian (Arménie)

---

EU v současnosti odmítá sankce proti Sýrii
Šéf evropské zahraniční politiky Javier Solana naznačil, že Evropská unie je v současné situaci proti uvalení sankcí na Sýrii kvůli údajné nedostatečné spolupráci s vyšetřováním atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafika Haririho, které provádí OSN. „Nyní je příliš brzy hovořit o ekonomických sankcích proti Sýrii,“ měl dle jordánské zpravodajské agentury Petra říci Solana po setkání s králem Abdullahem. „Nicméně doufáme, že Sýrie bude spolupracovat s Radou bezpečnosti OSN a s vyšetřovacím výborem OSN,“ dodal.

Solana, který po vzdorném projevu syrského prezidenta Bašara Assada tento týden navštívil Bejrut řekl, že tamní situaci pokládá za „klidnou“. „Libanonci jsou odhodláni budovat přátelské vztahy se Sýrií za předpokladu, že budou založeny na vzájemném uznání,“ řekl Solana. Assad ve svém projevu obvinil libanonskou stranu ze zapojení ve „spiknutí“ proti Sýrii, v němž je vyšetřování Haririho smrti jen prostředkem.

Zdroj: Haaretz (Israel)

jnd natoaktual.cz
zpět na článek