natoaktual.cz

NATO uvítalo zatčení Gotoviny

9. prosince 2005  22:25
 

NATO uvítalo zatčení Gotoviny
Evropská unie i Severoatlantická aliance jsou potěšeny zadržením chorvatského generála Ante Gotoviny, který je obviněn z válečných zločinů. Evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn při té příležitosti prohlásil, že postavení všech balkánských obviněných před soud by přispělo míru a stabilitě v oblasti. Vyzval proto Srbsko a Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu ke spolupráci a zvýšení snah o zatčení dalších válečných zločinců, včetně Ratka Mladiče a Radovana Karadžiče.

Díky zadržení Gotoviny Chorvatsku zmizela největší překážka vstupu do Evropské unie. Hlavní žalobkyně mezinárodního tribunálu v Haagu upřesnila, že Gotovina byl zatčen ve středu na španělských Kanárských ostrovech.

Zdroj: Zaman (Turecko)

---

NATO nepořizuje půdu v Kašmíru
Severoatlantická aliance odmítá zprávy, že kupuje nebo bude kupovat půdu na zřízení vojenských základen v Kašmíru. Tyto a podobné zprávy rozšiřují náboženské a opoziční politické strany v Pákistánu, které nesouhlasí s přítomností jednotek NATO v zemi. Některé islamistické skupiny též prohlašují, že aliance je v Pákistánu pouze kvůli špionáži.

Velitel záchranného týmu aliance v Pákistánu Andrew Walton už poněkolikáté zopakoval, že mise v Pákistánu slouží pouze k pomoci po zemětřesení. Odmítl též zapojení NATO do jiných sporů v Kašmíru. Koncem ledna či začátkem února, kdy alianci skončí devadesátidenní mandát, všichni alianční ženisté, zdravotníci i helikoptéry Pákistán opustí.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

NATO povzbudilo Ukrajinu k reformám
Dveře Severoatlantické aliance zůstávají otevřené pro evropské demokracie, které chtějí a jsou schopny přijmout odpovědnost členství. Uvádí se to ve společném prohlášení ministrů zahraničí členských států NATO určeném zejména Ukrajině. Ministři též ocenili aktivní ukrajinskou podporu misím aliance v Afghánistánu, Kosovu a operaci Active Endeavour Středomoří, která zajišťuje bezpečnou plavbu civilních lodí skrz Gibraltarský průliv.

V prohlášení se dále uvádí, že další pokrok v euro-atlantické integraci Ukrajiny záleží především na "hmatatelném a měřitelném" zavádění klíčových reforem. Ministři přivítali připravenost Ukrajiny podstoupit úplnou revizi bezpečnostního sektoru a povzbudili ji k přijetí dalších reforem v soudnictví a administrativě, včetně boje proti korupci.

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

NATO schválilo rozšíření v Afghánistánu
Pravidla pro rozšíření mírové mise i na jih Afghánistánu schválili na svém zasedání ministři členských států Severoatlantické aliance. Díky tomu by se příští rok měl počet vojáků v mírových silách ISAF zvednout ze současných 9  na 15 tisíc. NATO pak bude působit na třech čtvrtinách afghánského území. Nejvíce vojáků k tomu účelu poskytnou Velká Británie, Kanada a Nizozemí. Naopak Spojené státy chtějí část svých jednotek stáhnout.

Podle dohodnutých pravidel, zůstane zachována mise ISAF, která se soustředí na zlepšení bezpečnosti, i operace Trvalá svoboda (Enduring Freedom) zaměřená zejména na přímý boj proti povstalcům. Obě operace však budou propojeny prostřednictvím důstojníka, zřejmě amerického generála, který bude zapojen do velitelské struktury ISAF i Trvalé svobody. K dohodě přispělo ujištění americké ministryně zahraničí Condoleezzy Rice, že USA budou se zadrženými lidmi jednat v souladu s mezinárodním právem.

Zdroj: Radio New Zealand (Nový Zéland), Reuters (Velká Británie)

---

EU zřejmě převezme misi v Kosovu
Evropská unie by měla začít s přípravami na převzetí správy Kosova od OSN. Je to součástí návrhu vypracovaného šéfem zahraniční politiky EU Javierem Solanou a komisařem pro rozšíření Olli Rehnem. Evropská unie by se podle něj měla ujmout hlavní role v této srbské provincii poté, co se vyřeší její budoucí status. EU má převzít zodpovědnost za policii, zákon a některé ekonomické oblasti. O této zprávě budou jednat ministři zahraničí členských států EU na pondělním zasedání v Bruselu.

Podoba budoucí úlohy EU v Kosovu je však závislá především na mezinárodních rozhovorech, které mají rozhodnout, zda Kosovo získá nezávislost nebo zůstane součástí Srbska. Už nyní je však jasné, že EU nepřevezme misi OSN ve své současné podobě, takže se z UNMIK nestane EUMIK bez jakékoli jiné změny.

Zdroj: ABC News (USA)

ivn natoaktual.cz
zpět na článek