natoaktual.cz

NATO usiluje o odvrácení neshod na summitu

19. listopadu 2019  16:49
 
Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO usiluje o odvrácení neshod na summitu

V zájmu vyhnutí se rozepřím, které nastaly mezi Spojenými státy a evropskými spojenci na loňském summitu NATO, budou patrně na programu summitu Severoatlantické aliance v Londýně především témata potěšující prezidenta USA Donalda Trumpa.

Tento týden proběhne schůzka ministrů zahraničních věcí členských států v Bruselu, kde bude odsouhlasena agenda pro londýnský summit. Oslavám 70. výročí založení organizace bude patrně dominovat agenda spojená s vesmírem a novými důkazy, že evropské státy reagují na tlak Trumpa k vyšším výdajům na armádu, uvedli diplomaté pro deník Financial Times.

Kam dál?
Londýnský summit NATO čeká ambiciózní agenda (15.11. 2019)

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Vstup do NATO znamená pro armádu Makedonie velké změny

Pokud Španělsko a Francie schválí přístupový protokol, bude Severní Makedonie moci vstoupit do Severoatlantické aliance již na prosincovém summitu NATO v Londýně nebo během prvních měsíců roku 2020.

Mnoho tvrdé práce, spojené se změnou způsobu fungování ozbrojených sil a zpravodajských služeb, musí ovšem SkoOdkazpje zvládnout ještě před vstupem do NATO. Na sladění národní legislativy s aliančními pravidly pracuje ministerstvo obrany i parlament.

Kam dál?
Stoltenberg: Těšíme se na vstup Severní Makedonie do NATO (22.10. 2019)

Zdroj: Balkan Insight (Severní Makedonie)

---

NATO nelze nahradit, shoduje se Pobaltí

„Severoatlantická aliance nemá alternativu,“ prohlásil lotyšský prezident Egils Levits poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že NATO prochází „mozkovou smrtí“ a „ztratilo jeho důvěru“.

Nedostatek koordinace uvnitř organizace označil za „problematické období“ litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius a ujistil, že „fámy o smrti NATO jsou silně přehnané“. Před „pochybnými iniciativami“ a „zvyšující se nedůvěrou“ mezi americkou a evropskou stranou Aliance ovšem ministr důrazně varoval.

Kam dál?
NATO prožívá mozkovou smrt, tvrdí Macron (8.11. 2019)
NATO musí podniknout razantnější kroky k ochraně Pobaltí, tvrdí think tank (29.10. 2019)

Zdroj: France 24 – 1, France 24 – 2 (Francie)

---

NATO prodiskutuje posílení vzdušné obrany Estonska

Speciální příloha

Speciální příloha

K diskusi o bezpečnostních záležitostech a přípravách na summit Severoatlantické aliance v Londýně se v Bruselu sešla estonská prezidentka Kersti Kalhulaid s generálním tajemníkem organizace Jensem Stoltenbergem. Mimo poděkování za estonský příspěvek k bezpečnosti Stoltenberg připomněl, že Aliance se „zabývá otázkou ochrany vzdušného prostoru, protože je vždy nutné se ujistit, zda máme dostatečnou a adekvátní obranu.“ Důležitost NATO coby základního kamene evropské a transatlantické bezpečnosti zdůraznila prezidentka Kaljulaid.

Kam dál?
Čeští piloti s gripeny převzali od Britů ochranu nebe nad Pobaltím (2.9. 2019)
Estonský ministr zahraničí pronesl projev na podporu NATO (9.10. 2019)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

---

NATO s Jordánskem jedná o posílení vazeb

Při schůzce v Ammánu projednávali zástupci Severoatlantické aliance a Jordánska možné způsoby posílení spolupráce a výměny znalostí, uvedla státní tisková agentura Petra. S předsedou jordánské vlády Omarem Razzazem diskutovala delegace NATO o vývoji na Blízkém východě, kde situace nadále není stabilní.

Premiér Razzaz zmínil především dopady poskytnutí azylu velkému množství syrských uprchlíků v Jordánsku a spolupráci státu s regionálními a mezinárodními činiteli, kteří usilují o nalezení řešení regionálních konfliktů.

Kam dál?
Bezpečná zóna v Sýrii musí mít mandát OSN, shodují se spojenci z NATO (25.10. 2019)

Zdroj: Xinhua (Čína)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek