natoaktual.cz

NATO souhlasí s výcvikem kosovských sil

13. června 2008  15:02
 

NATO souhlasí s výcvikem kosovských sil
Státy Severoatlantické aliance odsouhlasily rozšíření své mírové mise v Kosovu také na výcvik bezpečnostních sil nezávislého státu. NATO bude trénovat kosovské jednotky přesto, že několik členských států, na prvním místě Španělsko, neuznalo kosovské vyhlášení nezávislosti na Srbsku.

"Tímto rozhodnutím se NATO stává schopné pomoci Kosovu při budování nutných demokratických bezpečnostních institucí," prohlásil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Podle výcvikového plánu pomůže NATO s rozpuštěním existujících Kosovských ochranných sborů, které byly vytvořeny z příslušníků bývalých geril etnických Albánců, kteří bojovali proti Srbsku na konci devadesátých let.

Čtěte také:
Turecko brání Alianci ve výcviku kosovských sil
Scheffer chce užší vojenské vazby mezi NATO a EU

Zdroj: Associated Press (USA)

---

OSN přenechá EU větší roli v Kosovu
Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun omezil misi OSN v Kosovu, čímž umožnil Evropské unii, aby zahájila svůj vlastní ambiciózní projekt. Jelikož Kosovo má tuto neděli vyhlásit ústavu nezávislého státu, Pan Ki-Mun ohlásil "rekonfiguraci" devítileté civilní mise OSN. EU tak bude moci "převzít větší operační roli."

Rusko, které nezávislé Kosovo neuznává a snaží se převzetí civilní mise Evropskou unií zabránit, požaduje propuštění šéfa OSN v Kosovu Joachima Rückera, jehož vedení připravující pole pro EU považuje za skandální. Podle Ruska může být jakákoli změna provedena jen rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN, v níž disponuje vetem. Kosovský prezident Fatmir Sejdiu se však již vyjádřil, že chce, aby OSN byla do měsíce pryč.

Čtěte také:
Devět let od konce aliančních náletů v Srbsku
NATO nesmí cvičit kosovskou armádu, prohlásil srbský generál

Zdroj: Guardian (Velká Británie)

---

USA požadují schválení protiraketové obrany
Americký ministr obrany Robert Gates zatlačí na své protějšky z členských států Severoatlantické aliance, aby souhlasili s možnostmi pro protiraketový systém schopný ochránit všechny členy proti íránským raketám, řekl člen americké administrativy.

Gates přiletěl do Bruselu na dvoudenní setkání ministrů obrany, na němž se budou také projednávat otázky Kosova, Afghánistánu, vztahů s Pákistánem a další bezpečnostní témata, kterým Aliance čelí. Neočekává se, že by tato schůzka přinesla nějaké velké rozhodnutí, vyjma možností pro protiraketový systém NATO, jenž by měl rozšířit ochranu na země, které nekryje americký systém.

Plánované umístění amerických interceptorů v Polsku a radaru v České republice má proti raketám odpáleným z Íránu chránit většinu Evropy, ale nikoli Turecko a části Bulharska, Rumunska a Řecka.

Čtěte také:
Bush a Putin chystají prohlášení o protiraketové obraně
Polsko chce řešit protiraketový štít v rámci NATO

Zdroj: AFP (Francie)

---

NATO se přiblížilo k nákupu transportních letadel
Tři členové Severoatlantické aliance se podepsali pod plán na nákup obřích transportních letadel C-17 pro Alianci, čímž se tento projekt přiblížil ke svému uskutečnění.. Na setkání ministrů obrany NATO v Bruselu podepsalo dohodu Holandsko a USA a Slovinsko potvrdily, že se k závazku již také připojily.

K projektu se již dohromady přihlásilo sedm členů Aliance, kromě třech jmenovaných ještě Bulharsko, Maďarsko, Litva a Švédsko. Na principech společného nákupu tří transportních letadel C-17 se dohodlo patnáct států. Osm z těchto států - Česká republika, Estonsko, Finsko, Lotyšsko, Itálie, Norsko, Polsko a Rumunsko - dosud svůj závazek nepodepsalo. Očekává se, že by tak tyto státy měly učinit do konci června, aby první letadlo mohlo být dodáno letos v listopadu a poslední uprostřed příštího roku.

Čtěte také:
Maďarsko schválilo základnu NATO
NATO koupí tři nákladní letouny C-17

Zdroj: The Earth Times (USA)

---

Scheffer nechápe Medveděvovu kritiku NATO
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer nechápe názor nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na roli Aliance při ochraně evropské bezpečnosti. "Nemohu s prezidentem Medveděvem souhlasit. NATO má jasnou budoucnost. Aliance je stejně efektivní jako po jejím založení v roce 1949," řekl Scheffer. NATO nebude svou roli ani své pozice v žádném případě měnit," dodal.

Podle prezidenta Medveděva není vojenská aliance schopná řešit všechny bezpečnostní problémy na evropském území. "Prezident řekl něco nekonkrétního o nových bezpečnostních strukturách," řekl Scheffer. "Já to nemohu posoudit, protože nevím, co to znamená."

Čtěte také:
Rozšíření NATO naruší vztahy s Ruskem, řekl Medveděv

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

tku natoaktual.cz
zpět na článek