natoaktual.cz

’NATO si nehraje na světového četníka‘

24. května 2009  21:41
 
’NATO si nehraje na světového četníka‘
„Severoatlantická aliance se stále aktivněji snaží čelit novým bezpečnostním hrozbám, nemá ale ambici stát se světovým policistou. Na takovou roli nemá ani potřebné prostředky,“ řekl v rozhovoru pro Gulf News náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Claudio Bisogniero.

Případné členství Izraele v Alianci není podle náměstka na pořadu dne. Bisogniero tak popřel snahy některých členských zemí, jež případný izraelský vstup do NATO považují za odstrašující nástroj vůči Íránu.

Na adresu Teheránu Bisogniero uvedl, že vůči hrozbě útoku s pomocí balistických raket Aliance podniká řadu defenzivních a ochranných opatření a zkoumá možnosti rozvoje efektivnější obrany, jež by pokrývala celé území všech členských států.

Čtěte také:
Íránský představitel: V případě napadení zničíme Izrael
Izraelci jsou pro NATO na Západním břehu

Zdroj: Gulf News (Spojené arabské emiráty)  

---

Rusko pozastavilo dodávky stíhaček do Sýrie
Ruská federace pozastavila dodávky stíhacích letounů MiG-31 určených pro Sýrii. Podle středečního vydání deníku Kommersant bylo rozhodnutí ovlivněno buď tlakem ze strany Izraele, nebo insolventností syrské vlády. Kontrakt na dodávku osmi letounů v hodnotě 400 – 500 milionů dolarů byl podepsán na začátků roku 2007.

Mluvčí ruského státního podniku Rosoboronexport, jenž je výhradním exportérem zbraní vyrobených v Ruské federaci, odmítl celou záležitost komentovat. Zdroj blízký zbrojnímu vývozci ale reportérům Kommersantu řekl, že nákup byl zastaven kvůli tlaku Izraele. Ten se prý obává, že stíhačky by mohly změnit rovnováhu sil v regionu. Podobný průběh měl údajně i prodej ruských raket krátkého doletu Iskander. Jiný zdroj blízký Kremlu však uvedl, že Damašek si MiGy už nemohl dovolit.

Čtěte také:
Turecko a Sýrie vedou společné vojenské cvičení
Írán a Sýrie pro posílení spolupráce

Zdroj: Defense News (USA)  

---

’Srbsko nikdo ke vstupu do Aliance nenutí‘
Srbsko by se během krátké doby mohlo stát členem NATO, ale nikdo ho k tomu nebude nutit. Podle srbského ministra obrany Dragana Šutanovace to při společném jednání prohlásil americký viceprezident Joe Biden. Během své návštěvy Srbska Biden také chválil reformy tamních ozbrojených sil.

Biden prý dobře chápe zvláštnosti srbské situace. Rozhodnutí o vstupu do Aliance údajně záleží výhradně na srbské straně, avšak případné srbské členství v NATO by pro Alianci bylo velmi důležitým přínosem.

„Hovořili jsme také o aktivitách v rámci našeho programu Partnerství pro mír a tato platforma je pro nás v současnosti úplně dostačující. Existují i země, které nejsou členy NATO a které mají partnerské vztahy se Spojenými státy i s Aliancí,“ komentoval srbský postoj Šutanovac.

Čtěte také:
AI: Alianční nálet na srbskou televizi byl válečný zločin
Srbská vláda je na vážkách kvůli cvičení v Gruzii

Zdroj: B92 (Srbsko)  

---

V Oslo začíná letní zasedání poslanců z NATO
Norský parlament Storting tento týden hostí letní zasedání poslanců z členských zemí Severoatlantické aliance. Během dvoudenní konference začínající v pátek budou zákonodárci diskutovat o tématech týkajících se aktuálních bezpečnostních výzev, alianční mise ISAF v Afghánistánu a spolupráce mezi civilním a vojenských sektorem v nestabilních oblastech.

Zasedání se také zúčastní šestičlenná delegace z Pákistánu, jenž má v Parlamentním shromáždění NATO status pozorovatele. Pákistánští zákonodárci mají své kolegy informovat o bezpečnostních problémech v regionu jižní Asie zmítaném pokračující válkou proti terorismu.

Zdroje: The Norway Post (Norsko), Daily Times (Pákistán)  

---

Mullen varuje před rostoucími vazbami mezi Talibanem a al-Káidou
Šéf sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil admirál Mike Mullen vyjádřil znepokojení nad rostoucím propojením mezi bojovníky Talibanu v Afghánistánu a Pákistánu a teroristickou sítí al-Káida. Během svého vystoupení před americkou senátní komisí pro zahraniční vztahy dále prohlásil, že nová strategie prezidenta Obamy má za cíl vytvořit v regionu prostředí, které al-Káidě znemožní návrat do Afghánistánu.

Právě zpětné převzetí kontroly nad Afghánistánem je podle Mullena strategickým cílem Talibanu. Povstalci se zde snaží vybudovat živnou půdu pro al-Káidu, která je sice usazená v Pákistánu, ale nyní se snaží vybudovat pozice v Jemenu a disponuje dobrými kontakty i v Somálsku a v jiných částech světa.

Na obavy některých senátorů, jestli plánovaný nárůst americké vojenské přítomnosti v Afghánistánu nevytlačí další povstalce na pákistánské území, a nepovede tak k destabilizaci této nukleární mocnosti, reagoval Mullen s upřímně míněnou opatrností. Prohlásil, že odpověď na tuto otázku nezná, ale administrativa si je takové hrozby vědomá a činí patřičné kroky, aby totálnímu kolapsu Pákistánu předešla.

Čtěte také:
Pákistán rozšiřuje spolupráci s NATO
Taliban si buduje pozice v Karáčí
Američané zaútočili na al-Káidu v Pákistánu

Zdroj: Voice of America (USA) 

vtr natoaktual.cz
zpět na článek