natoaktual.cz

NATO se obrací ke startupům a technologiím kvůli vzrůstajícím hrozbám

14. listopadu 2018  16:44
 

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu | foto: ARL

NATO se obrací ke startupům a technologiím kvůli vzrůstajícím hrozbám

Severoatlantická aliance vyvíjí nové technologické prostředky, aby byla schopna konkurovat Rusku a Číně. Aliance by například měla mít schopnost 3-D tisku součástek zbraní a jejich následné doručení pomocí dronů. Velitel Velitelství NATO pro transformaci generál Andre Lanata proto vyzval startupy i tradiční výrobce zbraní, aby spolupracovali s Aliancí na vývoji inovativních technologií.

Lanata uspořádal již třetí takzvanou „inovativní výzvu“, na které měly právě startupy a menší firmy představit nové návrhy, jak porazit drony. Tuto výzvu vyhrála belgická firma ALX Systems, která vyrábí drony pro civilní sledování.

Kam dál?
Čína investuje prostředky do soukromého sektoru zbrojních technologií (12.11. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Norské ministerstvo obrany: Rusko rušilo signál během cvičení NATO

Norské ministerstvo obrany oznámilo, že Rusko narušovalo signál GPS během cvičení Severoatlantické aliance. Ministerstvo „ví o tom, že k rušení docházelo mezi 16. říjnem a 7. listopadem ze strany ruských sil“ z arktického poloostrova Kola. Ministerstvo tuto otázku již řešilo na jednání s ruskými orgány.

Rušení signálu během cvičení NATO pravděpodobně nezpůsobilo žádné nehody. Na rušení si stěžoval i finský premiér. Také podle něj za rušením signálu stojí Rusko. To v posledních letech investovalo do technologie, která umožňuje ovlivňovat signál GPS na velmi rozsáhlém území.

Kam dál?
Rusko popírá rušení signálu GPS v průběhu cvičení NATO (13.11. 2018)
Finsko prověří zprávy o rušení signálu GPS Ruskem (12.11. 2018)

Zdroj: ABC News (USA)

---

Mattis se postavil za NATO, vzhledem k návrhům na zřízení evropské armády

Americký ministr obrany Jim Mattis zopakoval, že Severoatlantická aliance je základním kamenem evropské obrany. Prohlásil to v reakci na možný vznik armády Evropské unie, kterou podporuje Francie i Německo.

Kam dál?
Snahy EU v oblasti obrany nesmí poškodit transatlantické vazby, říká Stoltenberg (13.11. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Evropa by měla nechat svou obranu v rámci NATO, říká Stoltenberg

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg uvedl, že evropské obranné úsilí by mělo zůstat v rámci NATO. „Evropské obranné snahy musí zůstat v rámci NATO a posilovat evropský pilíř NATO. Pokud to bude evropská armáda splňovat, vítám takové snahy Evropské unie v oblasti obrany,“ reagoval Stoltenberg na návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na vytvoření armády Evropské unie.

„Co jsme se naučili ze světových válek a studené války, je důležitost transatlantické vazby,“ zdůraznil Stoltenberg. Macron ve svém projevu o evropské armádě označil USA jako jednu z možných hrozeb. Americký prezident Donald Trump prohlásil tyto komentáře za „velmi urážlivé“.

Kam dál?
Trump si znovu stěžuje na NATO (13.11. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

V Polsku a v Pobaltí se koná alianční cvičení Anakonda 2018

Polsko vede mnohonárodní cvičení Severoatlantické aliance s názvem Anakonda 2018, které se koná na jeho území a v baltských státech. Do cvičení se zapojí deset států NATO, včetně České republiky. Cvičení zahrnuje přechod řek, chemickou, biologickou, radiologickou a jadernou obranu, vojenské zdravotnictví a střelbu. Je do něj zapojeno okolo 12 500 vojáků v Polsku a přibližně 5 000 v Estonsku, Lotyšsku a Litvě.

„Toto cvičení je příležitostí ukázat připravenost polských ozbrojených sil a našich spojenců operovat v komplexním, dočasném a víceúrovňovém prostředí,“ prohlásil velitel polských sil generál Tomasz Piotrowski.

Kam dál?
Polsko a Pobaltí hostí největší vojenská cvičení ve své historii (8.11. 2018)

Zdroj: NATO

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek