NATO se chystá podepsat závazek společné obrany proti kyberútoku
AnalýzaKyberprostor bude strategickým místem budoucnosti (30.6. 2014) |
Až se americký prezident Barack Obama tento týden setká s dalšími představiteli Severoatlantické aliance na summitu ve Walesu, lze očekávat, že společně ratifikují dokument, jenž Alianci výrazně pozmění. Poprvé v historii by totiž mohl být kyberútok na některou z 28 členských zemí NATO považován za útok na všechny členské státy NATO stejně, jako je tomu nyní u pozemní invaze nebo leteckého bombardování. Aliance by pak mohla reagovat podle článku 5 Washingtonské smlouvy.
Zřejmým cílem této nové politiky je Rusko, které je považováno za viníka počítačových útoků, které narušily finanční a telekomunikační systémy v Estonsku v roce 2007 a v Gruzii o rok později. Zároveň mnoho lidí věří, že Rusko využilo kyberútoky také v prvních dnech krize na Ukrajině.
Kam dál?
Kybernetická bezpečnost zůstává pro NATO šedou zónou (15.8. 2014)
NATO plánuje kybernetický protiúder (14.7. 2014)
Zdroj: The New York Times (USA)
---
NATO bude respektovat, pokud se Kyjev rozhodne usilovat o členství v Alianci
Speciál |
Severoatlantická aliance bude plně respektovat potenciální rozhodnutí Ukrajiny pokusit se vstoupit do NATO. Uvedl to generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen po mimořádném jednání zástupců všech 28 členských států a ukrajinského vyslance při NATO. Rasmussen svým prohlášením reagoval na návrh ukrajinské vlády, která chce zrušit zákon, jenž zakazuje Kyjevu členství ve vojenských aliancích, a tím i členství v NATO.
Ukrajinský vyslanec při NATO Ihor Dolhov dodal, že páteční návrh Kyjeva reflektuje náladu ukrajinské veřejnosti. „Můžete si všimnout, že podpora členství Ukrajiny v NATO je stále silnější.“
Kam dál?
Ukrajinská krize vrací NATO zpět ke kořenům (15.8. 2014)
Zdroj: The Wall Street Journal (USA)
---
Nezávislost Skotska: Bývalý velitel NATO se pustil do obranné politiky skotské vlády
Dokument |
Obranná politika skotské vlády tak, jak je zanesena v Bílé knize, je amatérská, nereálná a bez jakéhokoli strategického cíle. Myslí si to britský generál Richard Shirreff, který dříve působil jako náměstek nejvyššího velitele aliančních sil NATO v Evropě. Podle Shirreffa je navíc nejisté, zda Skotsko v budoucnu získá členství v Severoatlantické alianci.
„V Bílé knize není žádná zmínka o námořním letectvu (ačkoli by Skotsko potřebovalo především námořní sílu), žádná zmínka o schopnosti doplňování paliva ve vzduchu, o horské službě ani o schopnostech pro pátrací a záchranářskou činnost. Návrhy v Bílé knize jsou nebezpečné a zanechaly by Skotsko, Velkou Británii a NATO oslabené a méně schopné pro vypořádávání se s hrozbami dnešními i budoucími,“ myslí si Shirreff.
Kam dál?
Bezjaderné Skotsko si uzavře dveře do NATO, věří bývalý šéf NATO (16.6. 2014)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
NATO je připraveno pomoci Jordánsku proti Islámskému státu
Severoatlantická aliance by pomohla Jordánsku v případě, že by bylo ohroženo Islámským státem (IS). Uvedl to britský velvyslanec v Ammánu Peter Millet. Ten zároveň upozornil, že stabilita a bezpečnost hašemitského království jsou důležitou prioritou jeho vlády.
Mezitím Jordánsko předalo Severoatlantické alianci tajnou zprávu, která ukazuje, jak teroristická skupina v Iráku expanduje. Zpráva navíc obsahuje návrhy, jak by se mohlo proti IS, který se blíží hranicím Jordánska, postupovat.
Kam dál?
Šéf NATO nevyloučil alianční intervenci v Iráku (27.8. 2014)
USA: Islámský stát může představovat větší hrozbu než al-Káida (22.8. 2014)
Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)
---
Stockholm kvůli Ukrajině zvýšil úroveň vojenské připravenosti
Švédská armáda zintenzivnila sběr zpravodajských informací a ve své centrále zapojila do činnosti nadstandardní počet lidí. To všechno kvůli krokům Ruska na Ukrajině. Švédsko se navíc rozhodlo umístit dva své Gripeny na ostrov Gotland, odkud budou mít v případě potřeby lepší výchozí pozici pro rychlou reakci na dění v regionu Baltského moře.
Švédský premiér Fredrik Reinfeldt upozornil, že Švédsko není v bezprostředním ohrožení, ale chování Ruska je podle něj stále asertivnější. „Je to chování, které jsme viděli za studené války a které se nyní vrací.“
Kam dál?
Finsko a Švédsko posílí vazby s NATO (28.8. 2014)
Zdroj: The Local (Švédsko)