natoaktual.cz

NATO se chystá podepsat závazek společné obrany proti kyberútoku

2. září 2014  10:16
 

Kybernetická bezpečnost. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO se chystá podepsat závazek společné obrany proti kyberútoku

Analýza

Až se americký prezident Barack Obama tento týden setká s dalšími představiteli Severoatlantické aliance na summitu ve Walesu, lze očekávat, že společně ratifikují dokument, jenž Alianci výrazně pozmění. Poprvé v historii by totiž mohl být kyberútok na některou z 28 členských zemí NATO považován za útok na všechny členské státy NATO stejně, jako je tomu nyní u pozemní invaze nebo leteckého bombardování. Aliance by pak mohla reagovat podle článku 5 Washingtonské smlouvy.

Zřejmým cílem této nové politiky je Rusko, které je považováno za viníka počítačových útoků, které narušily finanční a telekomunikační systémy v Estonsku v roce 2007 a v Gruzii o rok později. Zároveň mnoho lidí věří, že Rusko využilo kyberútoky také v prvních dnech krize na Ukrajině.

Kam dál?
Kybernetická bezpečnost zůstává pro NATO šedou zónou (15.8. 2014)
NATO plánuje kybernetický protiúder (14.7. 2014)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

NATO bude respektovat, pokud se Kyjev rozhodne usilovat o členství v Alianci

Speciál

Severoatlantická aliance bude plně respektovat potenciální rozhodnutí Ukrajiny pokusit se vstoupit do NATO. Uvedl to generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen po mimořádném jednání zástupců všech 28 členských států a ukrajinského vyslance při NATO. Rasmussen svým prohlášením reagoval na návrh ukrajinské vlády, která chce zrušit zákon, jenž zakazuje Kyjevu členství ve vojenských aliancích, a tím i členství v NATO.

Ukrajinský vyslanec při NATO Ihor Dolhov dodal, že páteční návrh Kyjeva reflektuje náladu ukrajinské veřejnosti. „Můžete si všimnout, že podpora členství Ukrajiny v NATO je stále silnější.“

Kam dál?
Ukrajinská krize vrací NATO zpět ke kořenům (15.8. 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Nezávislost Skotska: Bývalý velitel NATO se pustil do obranné politiky skotské vlády

Dokument

Obranná politika skotské vlády tak, jak je zanesena v Bílé knize, je amatérská, nereálná a bez jakéhokoli strategického cíle. Myslí si to britský generál Richard Shirreff, který dříve působil jako náměstek nejvyššího velitele aliančních sil NATO v Evropě. Podle Shirreffa je navíc nejisté, zda Skotsko v budoucnu získá členství v Severoatlantické alianci.

„V Bílé knize není žádná zmínka o námořním letectvu (ačkoli by Skotsko potřebovalo především námořní sílu), žádná zmínka o schopnosti doplňování paliva ve vzduchu, o horské službě ani o schopnostech pro pátrací a záchranářskou činnost. Návrhy v Bílé knize jsou nebezpečné a zanechaly by Skotsko, Velkou Británii a NATO oslabené a méně schopné pro vypořádávání se s hrozbami dnešními i budoucími,“ myslí si Shirreff.

Kam dál?
Bezjaderné Skotsko si uzavře dveře do NATO, věří bývalý šéf NATO (16.6. 2014)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

NATO je připraveno pomoci Jordánsku proti Islámskému státu

Severoatlantická aliance by pomohla Jordánsku v případě, že by bylo ohroženo Islámským státem (IS). Uvedl to britský velvyslanec v Ammánu Peter Millet. Ten zároveň upozornil, že stabilita a bezpečnost hašemitského království jsou důležitou prioritou jeho vlády.

Mezitím Jordánsko předalo Severoatlantické alianci tajnou zprávu, která ukazuje, jak teroristická skupina v Iráku expanduje. Zpráva navíc obsahuje návrhy, jak by se mohlo proti IS, který se blíží hranicím Jordánska, postupovat.

Kam dál?
Šéf NATO nevyloučil alianční intervenci v Iráku (27.8. 2014)
USA: Islámský stát může představovat větší hrozbu než al-Káida (22.8. 2014)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

Stockholm kvůli Ukrajině zvýšil úroveň vojenské připravenosti

Švédská armáda zintenzivnila sběr zpravodajských informací a ve své centrále zapojila do činnosti nadstandardní počet lidí. To všechno kvůli krokům Ruska na Ukrajině. Švédsko se navíc rozhodlo umístit dva své Gripeny na ostrov Gotland, odkud budou mít v případě potřeby lepší výchozí pozici pro rychlou reakci na dění v regionu Baltského moře.

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt upozornil, že Švédsko není v bezprostředním ohrožení, ale chování Ruska je podle něj stále asertivnější. „Je to chování, které jsme viděli za studené války a které se nyní vrací.“

Kam dál?
Finsko a Švédsko posílí vazby s NATO (28.8. 2014)

Zdroj: The Local (Švédsko)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek