natoaktual.cz

NATO: Rusko ohrožuje civilní letadla

16. prosince 2014  13:22
 

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO | foto: NATO Photos

NATO: Rusko ohrožuje civilní letadla

Severoatlantická aliance obvinila Rusko z ohrožování civilních letadel v Pobaltí poté, co se Stockholm ohradil kvůli ruské stíhačce, jež letěla příliš blízko linkového dopravního letadla a vypla přitom své komunikační přístroje.

„Není to otázka pouze navýšení počtu letů, ale také způsob, jakým provádějí lety. Nepředkládají své letové plány, nekomunikují s civilní leteckou kontrolou a nezapínají si transpondéry,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Moskva popírá, že by ruské letouny vystavovaly linková dopravní letadla jakémukoli nebezpečí.

Kam dál?
Švédský ministr obrany: Letadlo bylo ruské (15.12. 2014)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Tálibán zabil přes 80 dětí při útoku na školu v Pákistánu

Minimálně 100 obětí, z toho 84 dětí, zemřelo při útoku Tálibánu na vojenskou školu v Péšávaru na severozápadě Pákistánu. Do budovy školy vtrhlo zhruba šest útočníků, kteří začali namátkově střílet. Ve škole se v té době pohybovalo okolo 500 studentů a učitelů.

Tálibán se přihlásil k útoku prostřednictvím svého mluvčího Muhammada Umara Khorasaniho: „Naši sebevražední útočníci vstoupili do školy s instrukcemi neublížit dětem, ale zaměřit se na armádní osoby. Toto je odplata za vojenskou ofenzívu v severním Vazíristánu.“

Zdroj: Haaretz (Izrael)

---

Jaceňuk žádá pomoc od NATO i Evropské unie

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk naléhá na Severoatlantickou alianci, aby více pomohla ukrajinské armádě, která má potíže s potlačování proruských povstalců. Také požádal Evropskou unii o finanční pomoc. „Je pro nás obtížné bojovat s jadernou velmocí, která je až po zuby ozbrojená,“ prohlásil Jaceňuk. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se k této žádosti zatím nevyjádřil.

Ukrajinský premiér tvrdí, že ruská agrese způsobila dvacetiprocentní pokles ukrajinské výroby. Kyjevu navíc výrazně stouply výdaje na armádu. Jaceňuk proto žádá Evropskou unii o finanční pomoc. EU již loni Ukrajině nabídla dvanáct miliard eur, ale zároveň požaduje radikální ekonomické reformy.

Kam dál?
NATO podpoří Ukrajinu, spojenci otevřou Kyjevu čtyři fondy (3.12. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Policie zastřelila únosce ze Sydney, zemřeli také dva rukojmí

Únosce ze Sydney byl zastřelen policií poté, co držel zajatce v kavárně v Sydney 16 hodin. Zemřeli i dva rukojmí a další čtyři lidé byli postřeleni. Útočník Haron Monis byl původem z Íránu a do Austrálie se dostal v roce 1996 jako uprchlík. Již dříve měl problémy se zákonem a byl usvědčen ze psaní výhružných dopisů rodinám vojáků zesnulých v Afghánistánu. Monis byl výrazně proti angažování se Austrálie v Afghánistánu. V Austrálii byl dále obviněn ze sexuálních napadení a jako spolupachatel vraždy své bývalé manželky, která byla pobodána a poté zapálena.

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

„Členství v NATO by zvýšilo kvalitu života v Srbsku“

Srbská spolupráce se Severoatlantickou aliancí posledních deset let pomohla Bělehradu reformovat bezpečnostní sektor a zvýšit vojenskou interoperabilitu. Uvedli to účastníci Bělehradského týdne NATO, podle nichž by členství v Alianci přispělo ke zlepšení vztahů v regionu, přineslo by větší míru demokracie a vlády práva, stejně jako by zkvalitnilo život v zemi. Ovšem pouze 18 procent Srbů je pro členství v Alianci.

„NATO není pouze vojenská síla. Je to sada hodnot, které tyto země podporují jako demokracie a ochrana lidských práv. Navíc státy NATO získávají více přímých zahraničních investic. V Litvě se přímé zahraniční investice navýšily o 167 procent za první rok členství a v Bulharsku vzrostly o 97 procent,“ uvedl výkonný ředitel Atlantické rady Srbska Milovan Miloševič.

Zdroj: B92 (Srbsko)

ist; natoaktual.cz
zpět na článek