natoaktual.cz

NATO propojí protiraketovou obranu

21. března 2006  23:40
 

NATO propojí protiraketovou obranu
Severoatlantická aliance se namísto nákupu vlastní protiraketové ochrany rozhodla zajistit společnou funkci protiraketové obrany radary a stíhači jednotlivých států za vytvoření jejich vzájemné kompatibility.

Týmy vedené společnostmi Boeing, Northrop Grumman a SAIC očekávají tří až čtyřletý kontrakt, jenž má zajistit součinnost protiraketové obrany členských států v jakékoliv kombinaci.

„NATO oznámilo, že nehodlá kupovat senzory nebo protiraketové systémy. Místo toho v případě konfliktu nebo krizové situace hodlá propojit senzory a střelecké systémy členských států,“ řekl ředitel pro strategickou přípravu raketového obranného programu společnosti Boeing Mitch Kugler. „Chtějí se ujistit, že pokud by nastala taková situace, budou rozličné senzory a střelecká technika vzájemně kompatibilní,“ dodal Kugler.


Zdroj: Flight (Velká Británie)

---

NATO je připraveno podpořit OSN v Dárfuru
Severoatlantická aliance je připravena pomoci súdánskému regionu Dárfur, oznámil v pondělí generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer po jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem.

„Jsem si naprosto jistý, jak jsem již řekl prezidentovi, že jakmile OSN přijde, spojenci NATO budou připraveni udělat více pro jednotky OSN v Dárfuru,“ oznámil Scheffer a dodal, že aliance bude na tento úkol připravena.

Prezident Bush volá po větší angažovanosti v Dárfuru, ale zároveň dodává, že Africká unie musí požádat OSN o pomoc. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice se v pondělí setkala s generálním tajemníkem NATO a prohlásila, že „NATO může hrát významnou roli v navýšení kapacit jednotek Africké unie.“

Generální tajemník NATO dodal, že nemyslí přímo pozemní jednotky, ale zejména logistickou podporu a zajištění výcviku pro jednotky Africké unie. „Sdílím všeobecnou frustraci a rozhořčení nad tím, co se děje v Dárfuru,“ podotkl Scheffer.

Experti OSN však stále čekají na povolení od súdánské vlády, aby mohli do oblasti Dárfuru vyslat analytický tým pro monitoring situace a vypracování plánů pro rozmístění jednotek.

Zdroj: Chron (USA), New York Sun (USA)

---

Kapverdy se zúčastní cvičení NATO
Kapverdy vyšlou námořní pěchotu, aby se zúčastnila červnového cvičení NATO, které bude největším dosavadním cvičením NATO na africkém kontinentě.

Jednotka Kapverdských ostrovů, vytvořená pro boj s terorismem a posílení bezpečnosti, dosáhne operačních schopností příští měsíc.

Cvičení prověří schopnosti jednotek Sil rychlé reakce NATO, jež mají být v budoucnu schopny zasáhnout na vzdálených místech v pětidenní lhůtě. Je očekávána účast 6 500 lidí vojenského personálu z členských států NATO a dalších partnerských zemí.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Hrycenko: Ukrajina v NATO možná v 2010
Ukrajinský ministr obrany Anatolij Hrycenko uvedl, že rozhodnutí o přistoupení Ukrajiny do NATO může padnout v průběhu dvou let. „Do konce března bude připraven Akční plán členství a v září bude naplněn. Pokud bude ukrajinské úsilí úspěšné a přijatelné pro NATO, základní rozhodnutí ohledně ukrajinského připojení k NATO by mohlo padnout v průběhu summitu NATO-Ukrajina v roce 2008,“ dodal Hrytsenko.

„Plného členství by mohlo být dosaženo v roce 2010,“ doplnil Hrycenko a oznámil, že ukrajinská společnost bude připravena podpořit ukrajinskou snahu. Ministr dále zmínil, že je třeba veřejnosti upřímně a otevřeně objasnit důvody, které vedou ke členství a také odstranit mýtus o Severoatlantické alianci jako agresivní alianci.

Zdroj: Forum (Ukrajina)

---

Expert: Vstup Finska do NATO je otázkou času
Současný vztah Finska k NATO lze přirovnat ke vztahu, který mělo Finsko s Evropským hospodářským prostorem před vlastním vstupem do EU v roce 1995, uvedl profesor univerzity v Turku Esko Antola na semináři pořádaném nevládní proalianční organizací Atlantic Council of Finland.

„Tehdy to také bylo považováno za dostatečné,“ dodal Antola a zároveň podotkl, že Finsko případně časem přemění svoji spolupráci v rámci PfP na plné členství v NATO. Uvedl také, že už nyní je Finsko připraveno usednout ke společnému stolu, kde jsou přijímána rozhodnutí.

Finská minonoska Pohjanmaa se nyní účastní vícenárodního cvičení NATO v dánských výsostných vodách s názvem „Brilliant Mariner“. Cvičení začalo v pátek a skončí 6. dubna. Účastní se jej lodě a personál z 18 států.

Zdroj: Newsroom 1 (Finsko), Newsroom 2 (Finsko)

sta natoaktual.cz
zpět na článek