natoaktual.cz

NATO pro systém AGS nakoupí letouny Global Hawk

3. února 2012  14:00
 

Systém vzdušného průzkumu pozemních cílů NATO AGS. | foto: NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency

NATO pro systém AGS nakoupí letouny Global Hawk

Po více než patnácti letech Severoatlantická aliance schválí nákup pěti letounů Global Hawk, které by měly vyplnit mezeru v aliančních průzkumných schopnostech. Nedostatky v průzkumu odhalila zejména loňská alianční operace v Libyi.

O zařízení pro vzdušný průzkum pozemních cílů (Alliance Ground Surveillance, AGS) se poprvé hovořilo již v roce 1992, pak však začaly dohady o tom, jestli by systém AGS sestával pouze z bezpilotních letounů, letounů z USA a Evropy či jakými by měl být vybaven radary.

Letouny Global Hawk by měly začít létat do konce tohoto desetiletí a nebudou přímou součástí alianční flotily.

Kam dál?
NATO má dohodu o AGS podepsat do summitu
ČR přispěje 610 miliony korun na systém vzdušného průzkumu NATO

Zdroj: AOL News (USA)

---

USA vyjasňují plány na stahování z Afghánistánu

Americké jednotky přestanou být vůdčími silami bojových operací v Afghánistánu již v příštím roce, nicméně i nadále budou bojovat po boku afghánských jednotek, oznámil americký ministr obrany Leon Panetta, který den předtím překvapil alianční spojence prohlášením, že bojová mise USA v Afghánistánu by mohla skončit již v příštím roce. Dosud americká administrativa hovořila o konci roku 2014.

"Chci, abyste mi dobře rozuměli – jednotky ISAF budou plně připravené do boje i poté, co od nás Afghánci převezmou většinu úkolů. Bojových misí se budeme účastnit, když to bude nutné," vysvětlil Panetta s tím, že hlavní úkolem mezinárodních jednotek bude od příštího roku výcvik afghánských bezpečnostních sil.

Konečné rozhodnutí o rychlosti stahování koaličních jednotek z Afghánistánu by mělo být učiněno na květnovém summitu NATO v Chicagu.

Kam dál?
Panetta: Bojové operace v Afghánistánu chceme ukončit již v roce 2013

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Velitelství protiraketového systému NATO bude v Ramsteinu

Velitelství evropského protiraketového systému bude umístěno na americké základně Ramstein v západním Německu. Ta je nyní evropským velitelstvím amerických vzdušných sil. Protiraketový systém by měl chránit Evropu před potenciálním útokem z Íránu. Zřízení velitelství protiraketového deštníku v Ramsteinu by mělo proběhnout během následujících dvou let.

Protiraketový systém by měl být plně funkční do roku 2020 a jeho části budou rozmístěny ve Španělsku, Polsku a Rumunsku.

Kam dál?
Turecká část protiraketového štítu NATO aktivována
USA mohou v Rumunsku rozmístit protiraketové střely

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Alianční chytrá obrana: krátkodobé projekty, dlouhodobé vize

Alianční projekt "chytré obrany" je rozdělen do několika krátkodobých pragmatických projektů. Zbytek dlouhodobého plánování nových schopností bude představen na summitu NATO v Chicagu. Bude zahrnovat dohody o spolupráci a upřesnění, na jaké specializace se bude soustředit která země.

Alianční země se zřejmě dohodnou na dvaceti až třiceti projektech, které si mezi sebou rozdělí. Na každém bude spolupracovat několik zemí. Projekty se budou týkat nákupu nového vojenského vybavení, výcviku, logistické spolupráce a zejména schopnosti doplňovat palivo letadlům za letu a tzv. air policingu, tedy hlídání vzdušného prostoru.

V získávání nových schopností bude NATO možná spolupracovat s Evropskou unií, která má vlastní projekt chytré obrany nazvaný "Pooling and sharing".

Kam dál?
Ministři obrany NATO jednají v Bruselu o Afghánistánu i chytré obraně

Zdroj: Defense News (USA) 

---

Rasmussen: Afghánci by měli být plně odpovědní za svoji zemi do půlky roku 2013

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen očekává, že afghánské bezpečnostní síly převezmou plnou zodpovědnost za bezpečnost v zemi do půlky příštího roku. To by umožnilo postupné stažení aliančních jednotek ze země.

Rasmussen zároveň odmítnul obavy, že postupné předávání Afghánistánu do rukou Afghánců by znamenalo, že Aliance ukončí svoji afghánskou bojovou misi předčasně. "Bojové jednotky zaměří svoji práci na podporu afghánských sil," dodal Rasmussen.

Kam dál?
Afghánistán bude jednou z priorit summitu v Chicagu

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

epl; natoaktual.cz
zpět na článek