natoaktual.cz

NATO představí cvičení Trident Juncture mezinárodním pozorovatelům

30. října 2015  18:37
 

Americké a polské letouny F-16 na cvičení Trident Juncture. Ilustrační foto. | foto: AJFC

NATO představí cvičení Trident Juncture mezinárodním pozorovatelům

Nejen pozorovatelé z členských států Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), ale z celého světa byli pozváni, aby se stali svědky největšího aliančního cvičení v posledním desetiletí. Trident Juncture se momentálně koná ve Španělsku, Portugalsku a Itálii.

„Trident Juncture demonstruje alianční závazek transparentnosti a předvídatelnosti vojenských aktivit,“ uvedl generál Hans-Lothar Domröse, velitel spojeneckého velitelství Brunssum a současně velitel cvičení. „Vítám, že několik zemí se rozhodlo vyslat své pozorovatele na cvičení Trident Juncture. Jedná se o obranné cvičení. Scénář i protivník jsou fiktivní. Doufáme, že pozváním pozorovatelů pomůžeme vybudovat důvěru a jistotu,“ dodal.

Podle vídeňské smlouvy OBSE z roku 2011 musejí být členům OBSE hlášena cvičení čítající více než 9 000 vojáků 42 dní dopředu a pozorovatelé na cvičeních jsou nutností, přesáhne-li počet cvičících vojáků 13 000. Na cvičení Trident Juncture nyní přijely tři pozorovatelské týmy z Ruska – jeden do Itálie, druhý do Španělska a třetí do Portugalska. Mimo Rusů přijeli také pozorovatelé z 11 dalších zemí včetně Alžírska, Běloruska, Brazílie, Mexika a Spojených arabských emirátů.

Kam dál?
České bitevníky cvičí ve Španělsku, každý s tunou ostré munice (20.10. 2015)
Největší cvičení NATO začíná. Na jihu Evropy je 36 tisíc vojáků (19.10. 2015)

Zdroj: NATO

---

Srbsko nakoupí ruské zbraně a zapojí se do cvičení NATO

Srbský premiér Aleksandar Vučić souhlasí s nákupem zbraní z Ruska. Okolo stovky srbských vojáků se zároveň připravuje na účast v Američany vedeném vojenském cvičení v Německu s ostatními státy NATO.

Ne všichni si myslí, že podepsání nových vojenských dohod s Ruskem je pro Srbsko v tomto okamžiku tím nejlepším nápadem. Experti však tvrdí, že vojenská spolupráce s Ruskem neohrozí vztahy Srbska s EU. Varují nicméně, že balancovat mezi Východem a Západem nelze dlouhodobě.

„Není nutné obávat se, že naše vztahy s Evropskou unií se zhorší, neboť pokud se jedná o vojenská cvičení a vybavení, tak Srbsko spolupracuje s Aliancí mnohem více než s Ruskem,“ uvedl Aleksandar Radić, vojenský expert. Premiér Vučić navíc při návštěvě Moskvy prohlásil, že nemají v plánu nakoupit útočné zbraně: „Nakoupíme takové zbraně, které nám umožní ochránit naše území,“ řekl.

Kam dál?
Rusko nabízí Srbsku silnější vojenskou spolupráci jako protiváhu NATO (8.4. 2015)
Srbsko: Alianční bombardování je minulostí, NATO je pro nás důležité (20.3. 2015)
Srbsko a NATO zahajují Akční plán individuálního partnerství (26.2. 2015)

Zdroj: Balkan Insight (Bosna a Hercegovina)

---

Členství Gruzie v NATO zatím není na programu

Navzdory rozsáhlým reformám a zapojení se do spojeneckých misí v Iráku a Afghánistánu není Gruzie blíž ke členství v NATO. Členové Aliance jsou stále velmi nejednotní v otázce přistoupení Gruzie. Svou pozornost směřují k Černé Hoře, jejíž kandidatura bude vyhodnocena v prosinci.

Turecko je jednou ze zemí, která vstup Gruzie do NATO velmi podporuje. Na Bezpečnostním fóru jižního Kavkazu v Tbilisi turecký představitel uvedl: „Jsme připraveni přijmout Gruzínce mezi nás hned zítra. Proč všichni ostatní stále otálíte?“

„My všichni si musíme uvědomit, že v porovnání s ostatními malými zeměmi, které se dříve připojily k Severoatlantické alianci, naše země neustále pracuje pod pohrůžkou zbraní,“ uvedla gruzínská ministryně obrany Tinatin Chidašeli. Odkazovala tím na ruské narušování jejich území. „Čekáme, až spojenci konečně seberou odvahu a přijmou rozhodnutí,“ dodala.

Kam dál?
Gruzie pokročila ke členství NATO. Pozvánku ke vstupu ale zatím nemá (5.2. 2015)

Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

---

Americké letouny vystartovaly k ruským vojenským letadlům

Dva ruské letouny proletěly blízko letadlové lodě Ronald Reagan námořnictva Spojených států u Korejského poloostrova. V reakci na to okamžitě vystartovaly čtyři americké letouny F/A-18. Představitelé Pentagonu následně prohlásili, že nemají žádné důkazy o tom, že by ruské letouny představovaly přímou hrozbu. Stalo se tak v mezinárodních vodách a vzdušném prostoru, pohybovaly se však v blízkosti 1,6 km od americké letadlové lodi.

„Jedná se o standardní postup. Americká letadla doprovodí jakýkoliv letoun, který se vyskytne v blízkém okolí amerických námořních lodí,“ uved mluvčí Pentagonu kapitán Jeff Davis. „Tato interakce byla popsána jako bezpečná,“ dodal.

Incident se udál ani ne týden poté, co Rusko a USA podepsaly bezpečnostní protokoly letového provozu v Sýrii, kde obě země podnikají nálety na pozice organizace Islámský stát.

Kam dál?
Troufalé přelety Ruska nad Sýrií (23.10. 2015)
Rusko a USA se shodly na bezpečnostních pravidlech vzdušných operací v Sýrii (21.10. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Švédsko a Finsko začínají slučovat své vojenské síly

Švédská vláda oznámila, že s finskými ozbrojenými silami vytvoří společnou námořní bojovou jednotku. Tuto novou jednotku nazvanou „Swedish Finnish Naval Task Force“ (SFNTG) budou tvořit vojáci trénovaní k operacím v tamějších extrémních klimatických podmínkách. Jejím úkolem bude například společně cvičit a sledovat mořské hranice. SFNTG bude interoperabilní s jednotkami NATO a armádami členských zemí Aliance.

Severské státy prohlubují obrannou spolupráci v reakci na zvýšenou vojenskou aktivitu Ruska v baltském a arktickém regionu. „Ruské akce jsou největší výzvou pro evropskou bezpečnost,“ uvedli ministři obrany severských států ve společné deklaraci. V prohlášení je dále uvedeno: „Ruská armáda vyskytující se podél našich hranic je velkou výzvou. Několikrát navíc došlo i k narušení našich hranic.“

Kam dál?
Švédsko uzavírá po Finsku vojenskou dohodu i s Dánskem (4.3. 2015)
Vaší technice nevěříme, odmítá Finsko námluvy s Ruskem (18.2. 2015)

Zdroj: Business Insider (USA)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek