natoaktual.cz

NATO: Použití sarinu v Sýrii je porušením mezinárodního práva

14. června 2013  23:51
 
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

NATO: Použití sarinu v Sýrii je porušením mezinárodního práva

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že jakékoli použití chemických zbraní v Sýrii je porušením mezinárodního práva. „Mezinárodní společenství se vyjádřilo velmi jasně. Jakékoli použití chemických zbraní je naprosto nepřijatelné a představuje jednoznačné porušení mezinárodního práva,“ tvrdí Rasmussen.

Podle Bílého domu došly americké zpravodajské služby k závěru, že režim prezidenta Bašára Asada v menším rozsahu chemické zbraně proti povstalcům použil. Rasmussen toto „jasné prohlášení“ přivítal, ale nespecifikoval, jak na něj NATO odpoví.

Rasmussen stále věří v politické řešení situace. Ve svém prohlášení naléhal na obě znesvářené strany syrského konfliktu, aby se zúčastnily mezinárodní konference pořádané Ruskem a Spojenými státy a „okamžitě zastavily krveprolití“.

Kam dál?
Do Sýrie musí kvůli chemickým zbraním inspektoři OSN, naléhá šéf NATO (14.6. 2013)

Zdroj: Yahoo News / Reuters (USA)

---

OSN vydala novou zprávu o obětech syrského konfliktu

Organizace spojených národů oznámila, že počet obětí konfliktu v Sýrii se vyšplhal na bezmála 93 tisíc; nová zpráva se odvolává na údaje od osmi syrských organizací.

Zpráva OSN však už blíže neuvádí, zda byli mrtví civilisté nebo bojovníci, a je mnohem méně podrobná než před měsícem zpráva zveřejněná nezávislou lidsko-právní organizací, která naznačila, že nejpočetnější skupinu obětí tvoří vojáci režimu prezidenta Bašára Asada.

I když vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay prohlásila, že konflikt „odnáší hlavně civilisté“, zpráva jejím slovům příliš neodpovídá. Pouze u zlomku obětí lze určit, zda byli bojovníci nebo civilisté, nebyl u nich uveden věk a u mnoha z nich ani pohlaví.

Kam dál?
Počet obětí v Sýrii se blíží 70 tisícům, upozorňuje OSN (13.2. 2013)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Spojené státy nabízí pomoc syrským rebelům

Spojené státy posilují vojenskou asistenci rebelům v syrském konfliktu poté, co americké zpravodajské služby došly k závěru, že režim Bašára Asada použil proti opozičním silám chemické zbraně.

„Prezident Obama rozhodl, že poskytneme rozsáhlejší podporu opozici, což bude zahrnovat přímou vojenskou pomoc Nejvyšší vojenské radě,“ prohlásil náměstek poradce pro národní bezpečnost Ben Rhodes.

Rozhodnutí se nesetkalo s nadšením v Rusku. „Informace o použití chemických zbraní prezidentem Asadem je vykonstruované stejně jako zbraně hromadného ničení Saddáma Husajna,“ prohlásil šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Alexej Puškov a naznačil, že se Spojené státy takto snaží ospravedlnit svou intervenci v konfliktu.

Kam dál?
Do Sýrie musí kvůli chemickým zbraním inspektoři OSN, naléhá šéf NATO (14.6. 2013)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Německý ministr obrany ustál hlasování o nedůvěře

Německý ministr obrany Thomas de Maiziere si udržel svůj mandát po hlasování o nedůvěře vyvolaném levicovými stranami; 307 poslanců hlasovalo proti vyslovení nedůvěry, pouze 233 pro. Všichni poslanci vládnoucí koalice se postavili za ministra obrany v otázce zrušení rozsáhlého vojenského projektu bezpilotních letounů (dronů).

Opozice tvrdí, že de Maiziere je osobně zodpovědný za přibližně půl miliardy euro daňových poplatníků za zrušený projekt Euro Hawk. Německého ministra obrany kromě toho označila za „spoluodpovědného za nedostatečné informování a navíc šíření mylných informací určených německému spolkovému sněmu a široké veřejnosti“.

Kam dál?
Německo chce koupit 16 útočných bezpilotních letounů (31.5. 2013)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Ukrajina zpřesňuje detaily spolupráce s NATO

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč představil nový dekret o spolupráci se Severoatlantickou aliancí. Dekret o vojenské spolupráci nahrazuje dokument z roku 2009 a přináší některé změny v terminologii ohledně ústavou dané politiky „nepřipojování se k žádným paktům“. Nový dekret údajně vylepšuje mechanismy, jak koordinovat národní programy s těmi aliančními. Jeho úplné znění však zatím nebylo zveřejněno.

Změna ukrajinského postoje ohledně vojenské spolupráce Ukrajiny a NATO však velmi polarizuje ukrajinskou společnost na ty, co podporují vstup své země do Evropské unie i NATO, a na odpůrce jakékoli euro-atlantické integrace.

Zdroj: Prensa Latina (Kuba)

---

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek