natoaktual.cz

NATO potřebuje lepší vztahy s Afghánci

3. března 2010  17:52
 
NATO potřebuje lepší vztahy s Afghánci
Zatímco koaliční vojáci bojují v nové masivní ofenzívě v Afghánistánu, NATO se snaží pracovat na kulturních vztazích s afghánským obyvatelstvem. Nedávno se alianční představitelé na konferenci v Bruselu dohodli, že součástí vojenských operací by mělo být i budování kulturní vztahů. Aliance se tak obrací na organizace typu British Council, který mimo jiné během studené války otevíral knihovny za železnou oponou. "Není to však bez problému. Víme, že některé organizace nechtějí být z bezpečnostních důvodů s vojáky viděny," uvedl k tomu alianční plukovník Per Mikkelson.

Mikkelson však upozorňuje na to, že vojáci jsou stále lépe informováni o situaci, a je si jistý, že se to stává rychle standardem. "Dejte si pušku na záda, sundejte si helmu, sluneční brýle a mluvte s lidmi, správně je oslovte," radí vojákům. Mikkelson popsal i další instrukce: respektovat jejich náboženství, například během ramadánu, nepít a nejíst na veřejnosti, při vstupu do jejich domovu dodržovat pravidla a zout si boty. "Všechny tyto věci posilují důvěru," prohlásil Mikkelson.

Někteří však upozorňují na to, že je potřeba oslovovat správné lidi. Ahmad Siroos Popal, Afghánec který v současnosti studuje na Erfurtské univerzitě v Německu, uvádí, že mezinárodní společenství opakuje stále ty stejné chyby a mluví raději s imámy než s běžnými lidmi. To je podle Popala špatný postup, pokud chtějí spojenci vyhrát srdce i mysl afghánského obyvatelstva. ¨

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Afghánistán zakázal zpravodajství o útocích
Afghánistán v pondělí oznámil zákaz novinových zpráv, které zachycují útoky Talibanu. Novinářům bude dovoleno natáčet pouze následky útoků, a to pouze pokud jim bude uděleno povolení tajné služby NDS (Národní rada bezpečnosti). "Živé vysílání nepřispívá vládě, ale nepřátelům Afghánistánu," uvedl hlavní důvod pro zákaz mluvčí NDS Saeed Ansari. Novináři, kteří budou natáčet i během bojů, budou zadrženi a jejich vybavení jim bude zabaveno.

Tento krok afghánské vlády byl odsouzen afghánskými novinářskými skupinami a skupinami na ochranu práv, podle kterých to připraví veřejnost o možnost získat důležité informace ohledně bezpečnostní situace během útoků. "Vláda by neměla skrývat vlastní neschopnost tím, že bude médiím bránit zachytit incidenty," uvedla Laila Noori, která sleduje záležitosti médií pro Monitor práv Afghánistánu, což je hlavní dohlížitel na dodržování svobod v zemi.

Afghánská vláda již jednou zakázala zobrazování násilí, a to na jeden den během prezidentských voleb v loňském roce. Jinak ale oficiálně filmování bezpečnostních incidentů neomezuje.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Letadla NATO budou cvičit nad Pobaltím
Severoatlantická aliance uskuteční letecké cvičení nad pobaltskými státy, které byly znepokojeny rychle se zlepšujícími vztahy mezi Aliancí a sousedním Ruskem. Cvičení, které se uskuteční 17.-20. března na Litvou, Lotyšskem a Estonskem, se zúčastní francouzská bojová letadla Mirage 2000, polská letadla F-16 a americké letecké tankery, oznámil mluvčí aliančního velitelství leteckých sil v Ramsteinu v Německu Thomas Dillschneider. Ten uvedl, že má mise za cíl "demonstrovat solidaritu s pobaltskými členy NATO".

Zlepšení vztahů mezi Moskvou a NATO odsunulo Litvu, Lotyšsko a Estonsko na okraj, neboť tyto státy vnímají sousední Rusko jako regionální bezpečnostní hrozbu. Znepokojila je především možnost, že Francie prodá Moskvě až čtyři obojživelné lodi třídy Mistral. Podle Dillschneidera však žádná souvislost mezi případným prodejem lodí Mistral a cvičením neexistuje.

NATO hlídkuje svými stíhacími letouny nad Pobaltím již od vstupu těchto tří států do Severoatlantické aliance v roce 2004. Žádný z nich totiž nevlastní žádná stíhací letadla, která by byla tento úkol schopna provádět.

Čtěte také:
NATO chce spolupracovat s Ruskem a cvičí u jeho hranic
Litva chce vyjasnit francouzský prodej válečné lodě
Estonci chtějí obranné plány NATO pro Pobaltí

Zdroj: The Associated Press (USA)

---

Afghánští policisté nezvládají výcvik
Až 70 % afghánských policejních rekrutů během výcviku odpadne, sdělil velitel alianční výcvikové mise generál William Caldwell. Caldwell k tomu prohlásil, že míra ztráty rekrutů je příliš velká a že zlepšení způsobu jakým policie pracuje je jednou z jeho hlavních priorit. Vysoké ztráty rekrutů znamenají, že k navýšení stavu afghánské policie a armády z nynějších 200 tisíc na požadovaných 300 tisíc bude zapotřebí mnohem více než 100 tisíc rekrutů.

Caldwell dále uvedl, že vytváření nových policejních sil je tak jednou z největších výzev, jakým jeho tým čelí Úkol vybudovat afghánskou policii je přitom podle něj mnohem těžší než vybudovat afghánskou armádu. Mnoho Afghánců navíc policii silně nevěří, neboť ji obviňují, že je řízena korupcí. Caldwell z toho viní fakt, že až donedávna dostávalo pouze 30 % rekrutů alespoň nějaký výcvik.

Čtěte také:
NATO se potýká s nedostatkem instruktorů
Nezkušení rekruti brzdí rozvoj afghánské policie
Aliance mění výcvik afghánských policistů

Zdroj: Fox News (USA)

---

Afghánci vidí v odsunutí voleb zahraniční tlak
Nedávné rozhodnutí odložit afghánské parlamentní volby o čtyři měsíce vzbuzuje obavy Afghánců. Ti tento krok vnímají jako porušení ústavy, který byl navíc nařízen zahraničními mocnostmi. Afghánská Nezávislá volební komise (IEC) totiž oznámila, že se volby uskuteční 18. září namísto 22. května, jak vyžaduje ústava. Přestože IEC jako důvod odložení voleb uvedla nedostatek financí, slabou bezpečnost a logistiku, mnoho Afghánců ani politických expertů tomu nevěří.

"Respektujeme názory obyvatelstva, ale jsme odhodláni volby uspořádat podle národních a mezinárodních standardů," prohlásil k tomu mluvčí IEC Nur Mohammad. Ředitel IEC v provincii Herát navíc odložení parlamentních voleb nepovažuje ani za porušení ústavy. Podle představitelů Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) však nebude parlamentním volbám poskytnuta žádná podpora ze strany UNAMA, pokud IEC neprojde reformou. V narážce na loňské prezidentské volby totiž prohlásili, že chtějí "transparentní komisi pro transparentní volby".

Afghánský prezident Hamíd Karzáí loňské volby vyhrál poté, co z nich jeho vyzyvatel Abdullah Abdullah odstoupil, když Karzáí odmítl jeho požadavky na akci proti IEC, včetně odstranění jejího ředitele Azizollaha Ludina. Po prezidentských volbách však IEC prošla určitými reformami, které zapříčinily, že se až 6000 volebních úředníků ocitlo na černé listině komise a ředitelé IEC ze čtyř provincií byli propuštěni.

Zdroj: Asia Times Online (Čína)

mdo natoaktual.cz
zpět na článek