NATO pomáhá Jordánsku čelit kybernetickým hrozbám Islámského státu
Analýza Nikoly SchmidtaKyberprostor bude strategickým místem budoucnosti (30.6. 2014) |
Jordánsko se stalo první partnerskou zemí Severoatlantické aliance, které NATO pomáhá zajistit bezpečnost proti kyberhrozbám směřujícím vůči kritické infrastruktuře. Do té se řadí například rozvodná elektrická síť, vodní přehrady nebo elektrárny. Tuto pomoc Aliance poskytuje skrze program Věda pro mír a bezpečnost (Science for Peace and Security), který od října Jordánsku pomáhá implementovat jeho národní strategii kybernetické bezpečnosti.
„Rozvoj národní strategie kybernetické bezpečnosti je nedílnou součástí zlepšení obranných schopností Jordánska proti útokům ze strany zločinců nebo teroristických organizací, jakou je takzvaný Islámský stát v Iráku a Levantě,“ uvedl Michael Gaul z NATO při příležitosti slavnostního zahájení tohoto programu v Ammánu.
Kam dál?
Kyberválky se připlíží děsivě rychle a nečekaně, varuje Pojar (8.11. 2014)
Zdroj: Ammon (Jordánsko)
---
Nedaleko hranic NATO proběhlo srbsko-ruské protiteroristické cvičení
Třicet kilometrů od chorvatských hranic proběhlo společné vojenské protiteroristické cvičení Ruska a Srbska. Rusové se podobného cvičení zúčastnili poprvé mimo území bývalého Sovětského svazu. Podle zpravodajského serveru Reuters toto cvičení velmi dobře ilustruje situaci, v níž se Bělehrad nachází. Na jedné straně si chce udržet dobré vztahy se svým velkým spojencem, Ruskem, zatímco na druhé straně usiluje o bližší integraci do Evropy. To všechno v době rostoucího napětí mezi Západem a Moskvou.
Analýza Tima Judaha |
Ve stejném duchu okomentoval situaci pro AP také prominentní politický analytik se zaměřením na Balkán Tim Judah. „Srbská vláda se snaží udržet obě strany šťastné. USA tak pomáhají s financováním a modernizací srbské armády zatímco Srbové cvičí s Rusy. Za normálních okolností by k tomu nebylo co dodat, ale po Krymu se mnohé změnilo,“ myslí si Judah.
„Jsme vojensky neutrální a chceme si udržet dobré vztahy s každým včetně Ruska, EU, USA a Číny,“ ujistil srbský ministr obrany Bratislav Gašič a současně upozornil, že Srbsko, které nikdy nebylo součástí žádné ruské nebo západní vojenské aliance, příští měsíc pořádá vojenské cvičení s USA.
Kam dál?
Istanbul hostí cvičení partnerských států NATO (21.10. 2014)
Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada), Military Times (USA)
---
Přísnější protiruské sankce krizi na Ukrajině nevyřeší, myslí si německý ministr
Německý vicekancléř a ministr pro hospodářství a energie Sigmar Gabriel nevěří, že by přísnější sankce proti Rusku pomohly vyřešit krizi na Ukrajině. Německá kancléřka Angela Merkel přesto mezitím uvedla, že Evropská unie zpřísnění sankcí vůči Moskvě zvažuje. Gabriel, jehož sociální demokraté vládnou v Německu ve velké koalici společně s konzervativci Angely Merkel, také zkritizoval alianční “řinčení zbraněmi“ na hranicích s Ruskem. Podle něj je potřeba najít politické řešení situace na Ukrajině.
„Nevím, jak by nám to z ekonomického úhlu pohledu mělo pomoci. Sankce by celou situaci jen zkomplikovaly,“ tvrdí Gabriel. „Je dobře, že se Angela Merkel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier soustředí na dialog a nikoli konfrontaci jako ostatní.“
Kam dál?
Chceme naši loď do konce měsíce, varuje Moskva (15.11. 2014)
Proč NATO nezasáhne na Ukrajině? Nemůže a nechce (14.11. 2014)
Zdroj: The Daily Star (Libanon)
---
Stoltenberg: Ruské vojenské letouny ohrožují bezpečnost civilních letadel
Ruská vojenská letadla svou nebezpečnou hrou, kterou testují připravenost západní vzdušné obrany, ohrožují bezpečnost pasažérů civilních letadel, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Ruské bombardéry, jež létají skrze mezinárodní a evropský vzdušný prostor, se podle něj neřídí sjednanými bezpečnostními procedurami. Ty přitom mají minimalizovat riziko leteckých nehod.
Problém podle šéfa NATO tkví v tom, že „ruští piloti nemají zapnuté identifikační zařízení, nevyplňují letové plány a nekomunikují s civilní kontrolou letecké dopravy“. Stoltenberg zareagoval na tuto situaci poté, co European Leadership Network zveřejnila zprávu, v níž se zabývá čtyřiceti případy, kdy se civilní letouny dostaly do bezprostřední blízkosti letadel NATO a Ruska. Ke všem zkoumaným případům mělo dojít v posledních 8 měsících.
Kam dál?
Stíhačky NATO musely doprovodit ruský špionážní letoun z Pobaltí (7.11. 2014)
Rusové vzkazují, že jsou stále mocní, varuje vrchní velitel NATO (4.11. 2014)
Zdroj: The Independent (Velká Británie)
---
USA urychlily začátek mise pro výcvik iráckých vojáků v Anbaru, oznámil Hagel
Spojené státy se rozhodly urychlit začátek výcviku iráckých bezpečnostních sil v bojem těžce zkoušené provincii Anbar. „Souhlasíme s doporučením generála Lloyda Austina k využití některých příslušníků speciálních sil, které v zemi nyní působí, pro potřeby spolupráce s iráckými bezpečnostními složkami v provincii Anbar, abychom urychlili přípravu jejich výcviku a vybavení,“ uvedl americký ministr obrany Chuck Hagel. Podle něj američtí vojáci dorazili do oblasti během několika posledních dní.
Ministr neupřesnil, o jak velký počet vojáků se jedná. Anonymní zdroj z amerického ministerstva obrany však uvedl, že na základně v Anbaru se nyní nachází asi 50 vojáků, kteří připravují vše potřebné pro začátek výcviku iráckých vojáků. Ačkoli Washington v minulosti mnohokrát uvedl, že do Iráku nechce vyslat bojové jednotky, podle náčelníka sboru náčelníků štábů generála Martina Dempseyho vláda USA přeci jen zvažuje vyslání omezeného počtu vojáků, kteří by se po boku svých iráckých kolegů zapojili do bojů proti IS.
Kam dál?
Hrozba Islámského státu zpozdila dodávku F-16 Iráku (12.11. 2014)
Proti Islámskému státu stojí obří koalice, bojují jen někteří (16.10. 2014)
Zdroj: Stars and Stripes (USA)