natoaktual.cz

NATO plánuje další operace u Somálska

20. února 2009  17:45
 
NATO plánuje další operace u Somálska
Severoatlantická aliance má v příštích měsících v úmyslu pokračovat v protipirátských misích na jedné z nejfrekventovanějších námořních tras podél somálského pobřeží. Podle mluvčího Aliance Jamese Appathuraie je další námořní operace plánovaná na už na jaro tohoto roku.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer prohlásil, že do nové protipirátské operace bude začleněno 6 plavidel, které se přes Adenský záliv poplaví do Singapuru a Austrálie a během cesty uskuteční několik návštěv v různých přístavech. Podle Scheffera se v tomto případě bude jednat o „podstatné posílení“ protipirátských aktivit Aliance. Šestičlenná skupina zahrnuje plavidla z Německa, Španělska a Nizozemí.

Čtěte také:
Somálští piráti se letos postavili celému světu
Svět stupňuje boj proti somálským pirátům

Zdroj: AFP (Francie)

---

Samospráva v Pákistánu uzavřela zásobovací stanici NATO
Zastupitelé pákistánské provincie Pandžáb nařídili uzavřít stanici sloužící Severoatlantické alianci k zásobování alianční mise ISAF v Afghánistánu, ve čtvrtek to oznámil ministr místní vlády Rana Sanaluah. Podle něj byla zásobovací stanice o rozloze 12 akrů (zhruba 5 ha) ve městečku Fateh Jang pronajata Alianci soukromou osobou bez povolení pandžábského zastupitelstva. Členové místního shromáždění, kde byla záležitost projednávána, rozhodnutí o uzavření stanice přivítali bušením do stolů.

Čtěte také:
Konvoj NATO přepaden v severozápadním Pákistánu
Nové zásobovací trasy pro vojáky NATO v Afghánistánu

Zdroj: Xinhua (Čína)  

---

NATO: Bez Pákistánu se terorismus nevyřeší
Představitelé Severoatlantické aliance jsou přesvědčeni o tom, že pákistánská vláda zůstává oddaným spojencem v boji proti terorismu, a to i přes rozhodnutí o zavedení islámského práva šaría ve strategicky důležité provincii na severozápadě země. Podle generálního tajemníka Aliance Jaap de Hoop Scheffera je Pákistán „součástí řešení“ problému terorismu. Mluvčí Aliance James Appathurai dodal, že NATO v této otázce věří v „pevné odhodlání“ vlády v Islámábádu.

Ta musela v pondělí s povstalci v bývalé turistické oblasti Swat a okolních regionech uzavřít dohodu k ukončení krvavých bojů, jež z provincie vyhnaly až třetinu z celkového počtu 1,5 milionu obyvatel. Podle dohody se na tomto území též zavádí islámské právo šaría.

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)  

---

NATO: Uzavření základny v Manásu zásobování neovlivní
Rozhodnutí o uzavření americké letecké základny v kyrgyzském Manásu, která zajišťovala zásobování amerických jednotek v Afghánistánu, Severoatlantickou alianci neznepokojuje, ve čtvrtek to prohlásil mluvčí Aliance James Appathurai. Podle něj byla základna využívána Spojenými státy a některými dalšími členy NATO, ale ne Severoatlantickou aliancí jako takovou, „čili to na Alianci nemá žádný přímý efekt.“ Co se zásobování týče, je prý NATO velmi přizpůsobivé.

Kyrgyzský parlament ve čtvrtek drtivou většinou rozhodnutí o uzavření základny schválil. Den poté oznámil americký kontraadmirál Mark Harnitchek, že Tádžikistán Severoatlantické alianci povolil transport nevojenského materiálu skrze své území, po železničních a silničních trasách.

Čtěte také:
Kyrgyzstán: Rozhodnutí uzavřít americkou základnu je definitivní
Tádžikistán umožní letecké zásobování ISAF

Zdroj: Xinhua (Čína), Reuters(Velká Británie)  

---

Polsko doufá v dokončení protiraketového štítu
Polsko doufá, že administrativa nového amerického prezidenta Baracka Obamy bude pokračovat v realizaci projektu protiraketového štítu v na jeho území, ve čtvrtek to prohlásil polský ministr obrany Bogdan Klich. „Musím otevřeně říct, že očekáváme, že Amerika dodrží své závazky, jež na sebe vzala… minulý rok,“ sdělil Klich na neformálním setkání aliančních ministrů obrany v Krakově novinářům.

Barack Obama v minulosti řekl, že plány na rozmístění 10 antiraket v Polsku a radarové základny v České republice mohou být pozdrženy s tím, že situace si žádá důkladnější analýzu. Washington se v poslední době v této otázce snaží najít kompromis s Moskvou, která se vůči plánům na vybudování nových prvků protiraketové obrany staví odmítavě. Užší spolupráce s Ruskem má Spojeným státům pomoci zabránit Íránu v získání jaderných zbraní.

Čtěte také:
Rusko: Návrh na společný protiraketový systém stále platí
NATO chce protiraketový štít v Evropě
Polsko chce silnější NATO kvůli kontrole Ruska

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek