natoaktual.cz

NATO obnovilo kontakty s Ruskem na vysoké úrovni

19. prosince 2008  14:28
 
NATO obnovilo kontakty s Ruskem na vysoké úrovni
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer se sešel s ruským velvyslancem při NATO Dmitrijem Rogozinem. Jednalo se o první schůzku vysokých zástupců obou stran od srpnové intervence Moskvy v Gruzii. Společný neformální oběd obou představitelů by měl přispět k obnově poškozených vztahů. Zejména na nátlak evropských spojenců, podle nichž bylo zmrazení vzájemných kontaktů v rozporu s aliančními bezpečnostními zájmy, se členské státy NATO tento měsíc dohodly na postupném obnovení vztahů s Ruskem. Na prosincové schůzce členů Aliance Scheffer nicméně zdůraznil, že i přes změněný postoj považuje NATO ruskou reakci v Gruzii za „nepřiměřenou“.

Představitelé Ruska tento krok uvítali. Ruská federace prý nechce novou studenou válku a vojenské operace v Gruzii byly údajně reakcí na agresivní krok tamního režimu. Americký velvyslanec při NATO Kurt Volcker ve čtvrtek prohlásil, že Spojené státy usilují o „spolupráci“ s Ruskem, jež Volcker považuje za „důležitou zemi“. Podle velvyslance je třeba, aby se Rusko chovalo jako moderní stát 21. století – teprve pak se může stát partnerem NATO.

Čtěte také:
Rusko má podmínky pro normalizaci vztahů s NATO 
Rusko stáhne tanky z Kaliningradu  

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

Pákistánci protestují proti USA a NATO
Tisíce pákistánských demonstrantů se ve čtvrtek shromáždily v Péšaváru na severovýchodě země. Téměř 5 000 účastníků protestu z pákistánské politické strany Jamaat-e-Islami požadovalo, aby vláda v Islámábádu ukončila logistickou podporu americkým a aliančním silám v Afghánistánu. Při pochodu městem demonstranti skandovali protiamerická hesla a volali „Alláh je veliký“. Šéf strany Qazi Hussain Ahmed obvinil americké vojenské jednotky z toho, že klíčový khyberský zásobovací průsmyk využívají jako nástroj proti zájmům muslimů celého světa.

Pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí je vůbec poprvé od svého jmenování na návštěvě Afghánistánu, kde se sejde se svým protějškem prezidentem Hamídem Karzáím. Tématem rozhovorů by měl být společný boj proti terorismu, jež podle pákistánského ministerstva zahraničí představuje společnou hrozbu pro mír a bezpečnost obou států.

Čtěte také:
Za průchod průsmykem platí NATO velkou daň 
Pákistán znovu otevřel důležitý přechod pro NATO  

Zdroj: Voice of America (USA)  

---

NATO: Kosovo neplní své závazky
Předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance admirál Giampaolo di Paola obvinil představitele Kosova z neplnění závazků a průtahů při budování kosovských bezpečnostních sil. Kosovské orgány prý dosud nejmenovaly velitele kosovských bezpečnostních sil, jež by se měl účastnit procesu budování ozbrojených složek státu. Proto došlo ke zpoždění v celé záležitosti, řekl Giampaolo místnímu deníku Koha Ditore.

Kosovskému prezidentovi se nepodařilo dohodnout se s premiérem na nominaci na post velitele kosovských ozbrojených sil, čímž se celý proces odsunul až na leden příštího roku. Poradce kosovského ministra vnitra Lah Nitaj odmítá, že budování bezpečnostních sil brání politické spory. Podle něj celý proces potřebuje čas a adekvátní plánování.

Vytvoření kosovských bezpečnostních sil je dalším krokem na cestě k „omezené suverenitě“ Kosova, v souladu s plánem vypracovaným bývalým vyslancem OSN Marttim Ahtisaarim, jenž zároveň Kosovu nedovoluje vytvoření vlastní armády.

Čtěte také:
EU převzala vedení mise v Kosovu

Zdroj: Balkan Insight (Bosna a Herzegovina)  

---

Státy bývalého SSSR podporují spolupráci s NATO
Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) je příznivě nakloněna spolupráci s ostatními mezinárodními organizacemi, zejména se Severoatlantickou aliancí. Na čtvrtečním zasedání horní komory ruského parlamentu to prohlásil šéf CSTO Nikolaj Bordjuža. „Spolupráce CSTO s NATO a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě by mohla přispět k vytvoření nového bezpečnostního uspořádání,“ řekl na schůzi Bordjuža.

Dodal, že by CSTO mohla aktivněji spolupracovat s Aliancí na vyřešení konfliktu v Afghánistánu. Členy bezpečnostního paktu CSTO jsou Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Uzbekistán a Tádžikistán.

Čtěte také:
NATO prý ignoruje ruskou nabídku pomoci v Afghánistánu
CSTO znepokojeno rozšiřováním NATO  

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)  

---

USA popírají zprávy o uzavření základny v Kyrgyzstánu
Spojené státy ve čtvrtek popřely zprávy, podle nichž má kyrgyzská vláda v úmyslu uzavřít americkou vojenskou základnu na letišti v hlavním městě Biškeku, která slouží jako podpůrný bod pro operace v Afghánistánu. „Náš charge d´affairs potvrdil, že ani kyrgyzská vláda ani úřad prezidenta takové kroky nepodnikají,“ řekl reportérům mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack.

Kyrgyzstán podepsal po 11. září se Spojenými státy smlouvu, v níž povolil rozmístění protiteroristických koaličních jednotek na svém území. Základnu na mezinárodním letišti Manas vytvořily Spojené státy po začátku války v Afghánistánu v roce 2001. V současnosti na základně působí více než tisíc vojáků NATO a amerických koaličních sil

Zdroj: Xinhua (Čína)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek