natoaktual.cz

NATO zahájilo cvičení protivzdušné obrany

17. května 2021  20:09
Vojenské lodě Severoatlantické aliance zahájily cvičení protivzdušné a protiraketové obrany s názvem Formidable Shiled 2021 u skotského pobřeží.  

Britský torpédoborec HMS Dragon | foto: Royal Navy

Jedná se o největší testování námořní protivzdušné obrany, jehož cílem je prověřit schopnosti vojáků vypořádat se s nejnovějšími vzdušnými hrozbami. Ke cvičení se připojily také tři vojenské lodě britského královského námořnictva. Součástí britské námořní flotily je torpédoborec HMS Dragon s raketovým systémem Sea Viper. Dále fregaty HMS Lancaster a Argyll, jejichž systémy Sea Ceptor poskytují obranu kratšího doletu proti přilétajícím raketám a letadlům.

Třítýdenní cvičení probíhá u skotských vnějších Hebrid a arktického pobřeží Norska. Součástí cvičení je ostré odpalování raket, aby vojenské lodě otestovaly svou schopnost pozorování, identifikace a zničení hrozby ze vzduchu. Spojenci spolu budou sdílet taktické snímky, provádět společné plánování misí a koordinovat sestřelování přilétajících raket. Pozorovací letouny budou monitorovat výcvik s ostrou palbou.

Celkově se cvičení účastní 15 lodí, nejméně 10 letadel a více než 3 tisíce vojáků.

Zdroj: NATO, Forces (Velká Británie)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek