natoaktual.cz

NATO kritizuje Bosnu za neplnění podmínek

6. dubna 2005  23:24
 

NATO kritizuje bosenské Srby za neplnění podmínek
Čelní představitel NATO v Bosně vyjádřil své znepokojení nad zamítavým postojem bosenských Srbů ke zrušení jejich ministerstva obrany. NATO pokládá zrušení tohoto ministerstva za jednu z podmínek pro přijetí Bosny do programu Partnerství pro mír.

Velitel sil NATO v oblasti, americký generál Steven Schook, obvinil v této souvislosti politickou stranu bosenských Srbů SDS (Srbská demokratická strana) ze záměrného blokování armádní reformy. SDS se profiluje jako silně nacionalistická politická síla.

Dnešní Bosna je tvořena Republikou srbskou (bosenští Srbové) a chorvatsko-muslimskou Federací. Oba celky mají vlastní parlamenty. Parlament Republiky srbské v polovině března schválil rezoluci odmítající zrušení vlastního ministerstva obrany. Dalším problémem, který kazí dobré vztahy s NATO, je podle Schooka otázka vydání válečných zločinců spravedlnosti.

Zdroj: Defense News (USA)

---

USA a NATO chtějí Izrael bez zbraní hromadného ničení
Představitelé Severoatlantické aliance a americké vlády jsou pevně rozhodnuti odstranit zbraně hromadného ničení z Blízkého východu, včetně státu Izrael, uvádí na svých webových stránkách palestinská tisková agentura. Izraelský deník Ha'aretz nedávno napsal, že Spojené státy budou požadovat, aby Izrael zlikvidoval všechny své zbraně hromadného ničení a podřídil se inspekcím ze strany Mezinárodní agentury pro atomovou energii. V této souvislosti si postěžoval izraelský velvyslanec ve Washingtonu Daniel Ayalon, že jeho země je malá a obklopena dvanácti arabskými státy. Izraelský velvyslanec zřejmě poukazoval na nevýhodné strategické postavení svého státu.

Zdroj: International Press Center (Palestina)

---

Lepší komunikace je klíčová v boji proti terorismu
Podle hlavního vojenského poradce amerického prezidenta, Richarda B. Myerse, americká bezpečnost nezáleží tolik na nových zbraních, jako spíše na schopnosti lépe sdílet informace mezi jednotlivými složkami armády. Složky armády podle něj také budou muset lépe spolupracovat s vládou a také s ostatními státy, jinak hrozí, že v boji vyhraje nepřítel.

Situace se v tomto ohledu nadále zlepšuje v Iráku a Afghánistánu, uvedl déle generál Myers, náčelník generálního štábu. Poukazuje na příklad iráckého města Mosulu, kde nyní čím dál více Iráčanů je ochotno poskytnout informace o teroristech.

K Afghánistánu Mayers ještě řekl, že by NATO mohlo plně převzít protiteroristickou  misi v zemi v roce 2006. Aliance původně zodpovídala za bezpečnost kolem hlavního města Kábulu, avšak postupně začala rozšiřovat své pole působnosti o další části Afghánistánu.

Zdroj: Daily Press (USA)

---

Turecko podporuje další rozšíření NATO na Balkáně
Turecký prezident Ahmet Necdet Sezeron nedávno vyzval všech 26 členských států Severoatlantické aliance, aby přijaly tři balkánské státy do této bezpečnostní organizace. Podle Sezerona by členství balkánských států v Alianci znamenalo posílení bezpečnostní stability na Balkáně. "Turecko podporuje vstup Albánie, Chorvatska a Makedonie a očekává, že příští summit aliance schválí rozšíření NATO o tyto státy," řekl dále turecký prezident. Turecko se stalo členem aliance v roce 1952 a v roce 2004 bylo hostitelskou zemí summitu NATO v Istanbulu.

Zdroj: China View (Čína)

---

Moldávie stojí o Informačního centrum NATO v Kišiněvě
Zástupce generálního tajemníka NATO pro styky s veřejností Jean Fournet nedávno navštívil hlavní město Moldávie Kišiněv. Fournet se zúčastnil mezinárodní konference o spolupráci mezi NATO a Moldávií a regionální bezpečnosti. Kromě jiného se také Fourent setkal s tamějším prezidentem  Vladimirem Voroninem. Během svého setkání diskutovali o otázkách regionální bezpečnosti a boje proti nelegální migraci. Voronin dále vyjádřil ochotu své země spolupracovat s aliancí v oblasti vědy a techniky a podpořil vznik Informačního centra NATO v Kišiněvě.

Zdroj: Moldova Azi (Moldávie)

---

Konečný status Kosova nebude znám ani za rok
Podle vyjádření některých evropských činitelů se srbská provincie Kosovo nedočká konečného rozhodnutí o svém osudu ani koncem roku 2006, píše internetový server ISN Security Watch. Lidé blízcí mezinárodní Kontaktní skupině pro Kosovo tvořené Británií, Německem, Francií, Itálií, Spojenými státy a Ruskem tvrdí, že by Kosovo mohlo získat  tzv. přechodný status. Přechodný status by měl přispět ke zlepšení postavení této srbské provincie, která je dnes spravována jako srbská provincie pod kontrolou OSN. Evropští diplomaté zatím odmítají zahájit rozhovory o konečné budoucnosti Kosova z důvodů stále nedostatečné politické a bezpečnostní stability v oblasti.

Zdroj: International Security Network (Švýcarsko)

jak natoaktual.cz
zpět na článek