natoaktual.cz

NATO: Korupce žene Afghánce do náručí Talibanu

29. července 2010  13:39
 

NATO: Korupce žene Afghánce do náručí Talibanu
Téměř na každém ranním setkání s vysokými aliančními představiteli se generál David Petraeus vrací k otázce, která komplikuje americkou kampaň v Afghánistánu již mnoho let – k afghánské korupci. Podle jednoho z aliančních představitelů zabývajících se korupcí se situace v Afghánistánu rapidně zhoršila a úsilí o její zvrácení je "morálním a operačním imperativem"Aliance.

Během prvního měsíce ve funkci vrchního velitele aliančních sil ISAF se Petraeus intenzivně snažil odkrýt rozsah a mechanismus úplatkářství a krádeží rozšířeného v afghánské vládě. Na úplatky vydají Afghánci ročně okolo 2,5 miliardy dolarů. Petraeus také zkoumal způsob, jakým Američané získávají afghánské kontraktory, a pomáhal afghánským představitelům s usvědčováním zkorumpovaných byrokratů.

S bojem proti korupci se potýkal již Petraeusův předchůdce generál McChrystal. Oba generálové si jsou vědomi, že zdar jejich strategií v Afghánistánu závisí na boji proti korupci. Průzkumy Severoatlantické aliance ukazují, že hněv ohledně korupce je hlavním důvodem, proč obyčejní Afghánci podporují Taliban a ne afghánskou vládu.

Čtěte také:
Korupce v Afghánistánu závratně roste, ukazuje průzkum
USA: Bez vymýcení korupce NATO v Kandaháru neuspěje

Zdroj: The Washington Post
(USA)

---

Taliban se zmocnil letounu NATO
Průzkumné alianční letadlo UAD se v severoafghánské provincii Kunduz dostalo do rukou Talibancům. Jedná se o vůbec první případ za devět let války v Afghánistánu, kdy talibanští povstalci získali letoun NATO.

Představitel aliančních sil v provincii Kunduz podplukovník Weber potvrdil, že letoun UAD musel nouzově přistát v oblasti Yangariq v distriktu Qalai Zal.Tato oblast je v rukou talibanských povstalců. Weber neupřesnil, zda v letounu byla posádka.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Tajné dokumenty: Australané spolupracují s afghánskými vyděrači
Zveřejněné tajné dokumenty o afghánské válce zřejmě potvrzují, že australští vojáci podporují místního válečného vůdce z jihoafghánské provincie Uruzgan Matiullaha Khana, který z aliančních zásobovacích konvojů vymáhá peníze.

Matiullah si prostřednictvím své soukromé milice čítající přes 2 000 mužů ročně vydělá miliony dolarů za střežení konvojů Severoatlantické aliance. Sám Matiullah prohlašuje, že v Uruzganu úzce spolupracuje s Australany.

Podle zpravodajských informací však byli Matiullahovi muži v listopadu 2009 chyceni při vydírání konvoje na silnici, kterou měli sami střežit. Alianční konvoj vezoucí palivo byl zadržován stovkou mužů ozbrojených kulomety, kteří vyžadovali 3 000 dolarů za každý projíždějící nákladní automobil. Později vyšlo najevo, že nešlo o povstalce, ale o Matiullahovu milici.

Australané nechtějí hovořit o jakýchkoli Matiullahových pokusech o vydírání. Podle prohlášení s ním australské jednotky spolupracují, protože je vlivnou postavou v uruzganské společnosti.

Čtěte také:
Australští vojáci nejspíše opustí Afghánistán
Tajné dokumenty o válce v Afghánistánu se dostaly na veřejnost

Zdroj: ABC News (USA)

---

Tongo vyšle vojáky do Afghánistánu
Malý tichomořský ostrovní stát Tonga se rozhodl vyslat do Afghánistánu na dva roky 275 svých vojáků. V listopadu z Tonga odjede prvních 55 vojáků. Další tři rotace po 55 námořnících budou součástí ostrahy hlavní britské základny Camp Bastion v provincii Hílmand. Tongo tak vyhovělo žádosti Velké Británie, která zaplatí náklady spojené s působením Tonžanů v Afghánistánu.

Podle velitele tonžských obranných sil Tauaika Utaatuy se jeho země rozhodla jít do Afghánistánu, protože "je bezpečnější než Irák", kde jeho muži museli provádět pouliční patroly, při kterých přišlo o život mnoho lidí. Utaatu dodal, že být součástí sil ISAF je pro Tonžany ctí.

Na tonžských ostrovech panuje velká nezaměstnanost a tonžští vojáci v Afghánistánu budou dostávat pouze zhruba 30 liber za den.

Čtěte také:
Malajsie posílá do Afghánistánu první vojáky
Jižní Korea se zapojí do ISAF

Zdroj: The Daily Telegraph
(Velká Británie)

---

Holanďané pomohli Uruzganu a začnou se stahovat
Působení holandských jednotek v Afghánistánu, často považovaných za model pro jiné mírové mise, v neděli po čtyřech letech skončí. "Většině obyvatel provincie Uruzgan jsme nabídli relativně bezpečné životní podmínky a zlepšili jsme jejich zdravotní péči, vzdělávání a obchod," vyjmenoval úspěchy svých vojáků na jihu Afghánistánu generál Peter van Uhm. V Afghánistánu nyní působí asi 1 950 Holanďanů a od roku 2006 jich zde 24 zahynulo.

Alianční žádost o prodloužení holandského mandátu v Afghánistánu do srpna 2011 vyvolala v Holandsku politickou roztržku, která vedla k pádu vlády.

Holanďané umožnili práci až 50 neziskových organizací v provincii Uruzgan, kde jich před jejich příchodem fungovalo pouze šest. Oproti roku 2002 zde také chodí do školy čtyřikrát více dětí, Holanďané navíc vycvičili 3 000 afghánských vojáků, kteří jsou nyní "sami schopni provádět operace".

Čtěte také:
‘Stažení vojáků z Afghánistánu Nizozemsko poškodí’
Aliance žádá Nizozemí: Zůstaňte v Afghánistánu

Zdroj: AFP (Francie)

epl natoaktual.cz
zpět na článek