natoaktual.cz

NATO jedná o situaci v Libyi

10. března 2011  15:02
 
NATO jedná o situaci v Libyi
Severoatlantická aliance se kvůli situaci v Libyi rozhodla posílit svoji leteckou i námořní přítomnost ve Středozemním moři, informoval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Na setkání zástupců zemí NATO a EU v Bruselu, které se koná dnes ve čtvrtek, dále uvedl, že Aliance požádala své generály, aby vypracovali plán pro možný vojenský zákrok v zemi. Ten má však proběhnout pouze při souhlasu Rady bezpečnosti OSN.

"NATO neplánuje intervenovat v Libyi, ale chceme mít plán pro všechny možné případy," přiblížil konkrétní alianční stanovisko Rasmussen. Součástí aliančních opatření je i nepřetržité hlídkování letadel AWACS nad oblastí. NATO si od toho podle Rasmussena slibuje zejména získání lepšího přehledu o tom, co se v zemi děje.

Ministři obrany členských zemí NATO se zítra v Bruselu budou zabývat i protiraketovou obranou v Evropě. Cílem je vytvořit plán pro další jednání o tomto tématu.

Čtěte také:
NATO zahájilo permanentní monitorování Libye
O bezletové zóně rozhodne NATO ve čtvrtek
Rasmussen: Bezletovou zónu nad Libyí by musela schválit OSN

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Švédsko omezilo vývoz zbraní do Afriky
Švédsko zastavilo dodávky zbraní do dvou zemí na Středním východě a v severní Africe kvůli nepokojům, které se v těchto regionech šíří. Švédsko však odmítlo sdělit, o které státy se jedná, neboť jde prý o "tajné informace".

Situaci v nepokojných regionech monitoruje švédská Agentura pro kontrolu exportu (ISP). Licence na dovoz zbraní podle ní mohou být obnoveny, "pokud vývoj v těchto zemích nabere demokratický směr".

Export švédského vojenského vybavení přitom v loňském roce vzrostl. 70 % vývozu směřuje do Evropské unie, Spojených států a JAR. Švédsko však obchoduje i se Saudskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Norsko vyčlenilo humanitární pomoc pro Libyi
Norská vláda vyčlenila pro Libyi pomoc o výši 50 miliónů norských korun, což má v této severoafrické zemi pomoci zmírnit humanitární krizi. Situace na tunisko-libyjských hranicích je přitom velmi vážná, hrozí dokonce i destabilizace v Tunisku.

"Je důležité, že mezinárodní společenství bere odpovědnost na sebe a pomáhá potřebným a těm, co potřebují ochranu," uvedl k pomoci norský ministr zahraničí Jonas Gahr Støre. O pomoc požádali již zástupci Červeného kříže, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a vysoký komisař OSN pro uprchlíky.

Čtěte také:
Západ zvažuje vyslání humanitární pomoci do Libye

Zdroj: Norway Post (Norsko)

---

Dopravci paliva do Afghánistánu se bouří
Zhruba polovina všech přepravců paliva pro alianční síly v Afghánistánu zastavila své dodávky. Hlavní příčinou jsou bezpečnostní důvody, neboť cisterny jsou terčem pravidelných útoků ozbrojenců. Dalším důvodem jsou úplatky, které za průjezd vyžaduje policie i místní kmenové síly.

Řidiči dále uvádějí, že jim místní představitelé Khyberské oblasti pod pokutou 10 tisíc rupií nařizují cestovat pouze přes určitá kmenová území a pouze v určitý čas. Dále obvinili policii, že je z bezpečnostních důvodů nechce pouštět dále a upozornili, že pokud se to nezmění, budou muset zablokovat silnici.

Předseda Khyberské asociace autodopravců Shakir Afridi uvedl, že řidiči trpí restrikcemi pohybu cisteren nejvíce. Od roku 2002 podle něj bylo zničeno již více než 1000 cisteren. Zabito bylo v tomto období prý až 85 řidičů a zraněno jich bylo 120.

Čtěte také:
Ozbrojenci zaútočili na konvoje NATO v Pákistánu
Aliance jedná s kmenovými vůdci o ochraně konvojů

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Největší zastoupení žen v armádě má Bulharsko
V bulharské armádě slouží procentuálně nejvíce žen ze všech členských států NATO, uvedl ve svém prohlášení bulharský ministr obrany Anyu Angelov. Ženy tvoří 14 % bulharské armády, zatímco alianční průměr se pohybuje mezi 8-10 %. Nejvíce žen poté slouží v bulharském letectvu – celých 19 %.

V Sofii dokonce nedávno dosáhla jedna z vojákyň hodnosti plukovníka. Angelov k tomu sdělil, že doufá, že žena bude v brzké době zastávat i post generála. Bulharsko prý ani neplánuje zákaz těhotenství vojákyň, jak je to běžné v některých jiných státech Aliance.

Zdroj: Novinite.com (Bulharsko)

mdo natoaktual.cz
zpět na článek