natoaktual.cz

NATO dopraví africké vojáky do Dárfúru

9. června 2005  23:21
 

NATO dopraví africké vojáky do Dárfúru
Severoatlantická aliance se rozhodla, že letecky přepraví vojáky mírových sil Africké unie (AU) do súdánského regionu Dárfúr. Bude to první mise NATO na africkém kontinentu. Rozhodnutí následuje po několika měsících dohadování evropských států, zda má v Dárfúru, kde v důsledku násilností zahynulo během dvou let odhadem na 180 tisíc lidí, aliance zasáhnout. Oficiálně misi NATO schválilo na dnešním setkání ministrů obrany v Bruselu.

Africká unie má nyní v oblasti 2 300 vojáků, kteří se snaží udržet křehké příměří. Jejich počet by se měl zvýšit o dalších 5 tisíc, s jejich dopravou do nepřístupného regionu má pomoci právě aliance. Po oficiální žádosti AU se však začaly evropské státy dohadovat, zda pomoc poskytne NATO či Evropská unie nezávisle na USA. Nakonec by měly obě organizace mít své přepravní operace, které budou navzájem koordinovány.

Čtěte TÉMA natoaktual.cz: NATO podpoří africkou misi v Dárfúru

Zdroj: Los Angeles Times, Newsday (USA)

---

Uzbekistán se nezúčastní schůzky NATO
Uzbekistán odmítl vyslat svého ministra obrany na dnešní setkání ministrů Severoatlantické aliance. Uzbekistán je přitom členem Euroatlantické rady partnerství (EAPC), díky čemuž se podobných schůzek může účastnit. Jeho představitelé však uvedli, že se ministr obrany nezúčastní kvůli jiným povinnostem.

NATO rovněž prohlásilo, že kvůli květnovým násilnostem přehodnotí své vztahy s touto středoasijskou zemí. Podle oficiálních údajů tehdy uzbečtí vojáci zabili 173 lidí, převážně teroristů. Nezávislé zprávy uvádějí až 500 obětí, podle organizace Human Rights Watch vojáci začali střílet do davu civilistů. NATO a OSN žádají, aby události prověřili nezávislí mezinárodní vyetřovatelé, což Uzbekistán odmítá.

Zdroj: AlertNet / Reuters  

---

Mírové jednotky NATO v Kosovu neoslabí
Severoatlantická aliance nebude snižovat počet vojáků mírových sil v Kosovu. Ačkoli vojenští plánovači tvrdí, že je možné omezit rozsah operace tak, aby to nemělo vliv na schopnost zvládat nepokoje, podle politiků není tento rok vhodný pro zeslabení mise. Důvodem je předevžím to, že letos mají začít citlivé rozhovory o budoucím osudu této srbské provincie, která je od roku 1999 pod správou OSN. Nyní v Kosovu působí přes 17 tisíc mírových vojáků.

Mnoho členských států NATO se obává, že během jednání o případné samostatnosti Kosova může opět dojít k etnickému napětí a nepokojům. Podle vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě generála Jamese Jonese však selhání jednotek NATO při násilnostech loni v březnu ukázalo, že mnohem důležitějí než počet je schopnost rychle vojáky přesunout do ohnisek násilností.

Zdroj: SignOnSanDiego (USA)

---

Rumsfeld navštívil výcvikové středisko v Norsku
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld navštívil Středisko pro společné vojenské operace (Joint Warfare Center) Severoatlantické aliance ve Stavangeru v Norsku. To slouží pro výcvik vojáků irácké armády a jednotek připravujících se na misi ISAF v Afghánistánu. Centrum bylo založeno v říjnu 2003, aby se mezinárodní jednotky mohly připravovat na společné operace před rozmístěním v problémových oblastech.

Zdroj: Ministerstvo obrany USA 
 
---

Důstojníci NATO v Moskvě na konferenci
Severoatlantická aliance v Moskvě pořádá týdenní konferenci zaměřenou na vylepšování interoperability. Úvodní přednášky německého generála Rainera Schuwirtha se zúčastnilo 106 ruských generálů a plukovníků. "NATO a Rusko se z budování důvěry v 90. letech zaměřily na budování stálého a spolehlivého strategického partnerství," prohlásil Schuwirth. Mluvil i o programu Partnerství pro mír, které by mělo zlepšit bezpečnost všech a pomoci překonat neshody, jež by mohly vést k nestabilitě.

V průběhu konference budou o různých tématech přednášet vysoce postavení důstojníci i civilisté ze sídla NATO a Spojeneckého velitelství pro operace.
Podobná konference se nyní v Rusku koná podruhé, první byla v říjnu 2004.

Zdroj: NATO  

 

 

 

 


 

ivn natoaktual.cz
zpět na článek