natoaktual.cz

NATO pracuje na vytvoření dopravního koridoru napříč severní Evropou

2. února 2024  16:18
Spojenci v Severoatlantické alianci spolupracují na usnadnění efektivnějšího pohybu vojenského personálu a materiálu napříč severní Evropou.  

Konvoj americké armády ve Staré Boleslavi | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Státy Aliance se momentálně připravují na Steadfast Defender, největší vojenské cvičení v Evropě od dob studené války. Vzhledem k rozsahu a dosahu akce bude její součástí cvičení, při němž budou vojáci projíždět přístavy v Nizozemsku, Belgii a Německu a pohybovat se po silniční a železniční síti těchto států.

Tři zúčastněné země – Německo, Polsko a Nizozemsko začátkem tohoto týdne podepsaly prohlášení o rozvoji koridoru, který by řešil řadu problematických míst v infrastruktuře a byrokracii při přesunu většího počtu vojenských jednotek. Vlády těchto tří zemí mají rovněž prozkoumat možné sjednocení podmínek kolem vojenských transportů a usnadnění pravidel pro konvoje.

Dohoda „je naprosto skvělým modelem a je třeba, abychom takovýchto dohod dělali více, abychom se vypořádali s výzvami,“ uvedla vedoucí Ředitelství NATO pro obrannou politiku a schopnosti Sarah Tarry.

Zdroj: ERR(Estonsko)

onv; natoaktual.cz
zpět na článek