natoaktual.cz

NATO dohlíží na kosovské hranice

20. února 2008  17:12
 

NATO dohlíží na kosovské hranice
Jednotky Severoatlantické aliance zablokovaly a převzaly kontrolu nad severokosovskými hranicemi poté, co srbští protestující zapálili celnice pod správou OSN a policejní stanice na dvou hraničních přechodech. Protestující jsou proti vyhlášení kosovské nezávislosti na Srbsku.

Několik stovek maskovaných srbských mužů použilo ke zničení hraničních přechodů plastické trhaviny a buldozery. Během nepokojů nebyl nikdo zraněn. Kosovská policie podle svého mluvčího kapitána Vetona Elshaniho zabavila zbraně vzbouřenců. Elshani dodal, že se jednalo o organizovanou operaci a jde podle něj o očekávanou akci a šok po vyhlášení nezávislosti.

Jednotky NATO posléze uzavřely silnice vedoucí k hraničním přechodům, které představují jediné spojení mezi severním Kosovem a Srbskem. Do uzavření jimi prošlo asi 700 až 1 000 Srbů, kteří směřovali do Mitrovice, bašty Srbů v Kosovu.

Nepokoje na severu Kosova, kde mají převahu Srbové, by mohly přerůst v násilí, které by mohlo vést až k rozdělení nově vzniklé země.

Čtěte také:
V Kosovu je klid, hlásí NATO
NATO vyzývá k umírněnosti v Kosovu
Kosovo je připravené na vyhlášení nezávislosti

Zdroj: RTÉ (Irsko), The New York Times (USA)

---

Topolánek pojede jednat o Afghánistánu do Kanady
Premiér České republiky Mirek Topolánek a ministryně obrany Vlasta Parkanová budou příští týden v Ottawě jednat o válce v Afghánistánu se svým kanadským předsedou vlády Stephenem Harperem. Harper uvedl ve svém prohlášení, že Česká republika a Kanada mají silné bilaterální vztahy a v misi v Afghánistánu spolupracují. „Těším se na další upevňování přátelství mezi našimi zeměmi,“ prohlásil Harper.

Česká republika od roku 2002 přispěla do afghánské mise dvěma sty příslušníky polní nemocnice a speciálními silami operujícími v Kandaháru. Premiér Harper žádá alianční spojence o dalších tisíc vojáků bojových jednotek, kteří by posílili kanadské jednotky v této oblasti. Zároveň varuje, že pokud se tak nestane, Kanada své jednotky z této asijské země stáhne.

Bezpečnostní analytici se domnívají, že Češi by mohli přispět několika týmy vojáků, kteří by cvičili tvořící se afghánskou armádu. Mluvčí premiéra Harpera uvedla, že Topolánkova návštěva byla naplánovaná dříve než nezávislý panel o budoucnosti kanadských jednotek v Afghánistánu minulý měsíc vydal svoji zprávu.

Čtěte také:
Kanadští experti jsou pro setrvání Kanaďanů v Afghánistánu
Francie naznačuje: Pomůžeme Kanadě v Afghánistánu
Kanada dál varuje před stažením z Afghánistánu

Zdroj: Canoe (Kanada)

---

Scheffer nemá obavy o budoucnost NATO
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer je nyní, v době, kdy Severoatlantická aliance čelí největšímu napětí ohledně své afghánské mise, na návštěvě Afghánistánu. Mnoho členských zemí, které zde mají své jednotky, je odmítá přemístit na nejvíce rozbouřený jih země.

Nadcházející volby v Kanadě a Nizozemí, ve dvou zemích, jejichž jednotky na jihu Afghánistánu bojují, by mohly vyvolat další nárůst napětí. Scheffer odmítl, že by současný stav mohl Alianci zničit, nicméně dodal, že kanadskou debatu o přítomnosti v Afghánistánu sleduje s „velkým zaujetím“. Kanada již naznačila, že stáhne příští rok své jednotky, pokud ostatní spojenci nepošlou do oblasti Kandaháru více vojáků. 

Generální tajemník prohlásil, že nevidí rád limity, které některé země uvalily na oblast působení svých jednotek. Dodal však, že je realista a uvědomuje si, že „kromě výjimečných situací NATO nemůže chtít v blízké budoucnosti vidět Němce nebo Italy na jihu Afghánistánu“. Sám se snaží přesvědčit některé země k vyslání většího počtu jednotek do Afghánistánu. Podle jeho slov je lepší takto činit privátně, ne veřejně.

O obavách o budoucnost NATO Scheffer prohlásil: „Za mé dlouhé kariéry bylo NATO označováno za smrtelně nemocné nebo mrtvé už asi šestkrát, sedmkrát či osmkrát. Takže o jeho budoucnost nemám strach.“ K otázce války v Afghánistánu dodal, že si nemyslí, že by ji Aliance prohrávala.

Čtěte také:
Šéf Pentagonu varuje Evropany před afghánskou hrozbou
Velká debata o Afghánistánu
Scheffer se obává roztržky v NATO kvůli Afghánistánu

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Jonesův plán: Síly NATO na Západním břehu
Spojené státy americké přehodnocují možnost rozmístění aliančních jednotek na Západním břehu Jordánu jako způsob, jak zmírnit bezpečnostní obavy izraelských obranných sil a jak umožnit odchod Izraelců z oblasti během nadcházejících let. Plán, který navrhuje americký zvláštní vyslanec v regionu generál James Jones, je v současné době rozesílán do evropských zemí, které by mohly být požádány o přispění jednotkami do mnohonárodních sil pro Západní břeh.

Generál Jones byl v listopadu vyslán do Izraele, aby Palestincům a Izraelcům pomohl s načrtnutím bezpečnostních mechanismů, které jsou nezbytné pro širší mírovou dohodu. Jonesův plán zahrnuje rozmístění vojáků třetích zemí na Západním břehu. Vojáci  by zajišťovali bezpečnost v mezidobí po stažení izraelských sil a převzetí bezpečnostní kontroly Palestinci. „V současné době se o existenci mezinárodních sil na Západním břehu pouze diskutuje, generál Jones na plánu pracuje. Nyní jsme ve fázi návrhu, který ještě musí být přijat Izraelem,“ uvedl nejmenovaný vysoký obranný představitel.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak již o plánu s generálem Jonesem hovořil, dosud však své stanovisko nevyjasnil. Jedním z témat, které nejvíce zajímá Izraelce, je otázka, zda bude izraelské armádě na Západním břehu ponechána její operační svoboda navzdory přítomnosti mnohonárodních sil. „Pokud bude na Izrael vypálena raketa Kassam, budeme moci odpovědět, nebo se budeme muset spoléhat na mezinárodní jednotky?“ ptal se jeden z představitelů izraelské obrany.

Čtěte také:
USA zvažují vyslání jednotek NATO na Západní břeh
Izrael: NATO by mohlo hlídat Západní břeh

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

Bukurešťská letiště budou během summitu uzavřena
Rumunské úřady během dubnového summitu Severoatlantické aliance z bezpečnostních důvodů na tři dny uzavřou obě bukurešťská letiště. Uzavření letišť se dotkne několika stovek letů. Letecké společnosti již byly s rozhodnutím seznámeny, proto mohou své lety přesměrovat na jiná rumunská letiště nebo pasažérům vrátit peníze.

Letiště Henri Coanda a Baneasa budou uzavřena a používána pouze nejdůležitějšími osobnostmi summitu, mezi nimiž jsou americký, francouzský a ruský prezident. Rumunské ministerstvo dopravy zveřejnilo prohlášení, ve kterém se píše, že uzavření letišť bude součástí  bezpečnostních opatření, která budou v Bukurešti během summitu zavedena. Dubnový summit je považován za největší v alianční historii.

Čtěte také:
Putin se chystá na summit NATO v Bukurešti
Speciální příloha: Summit NATO - Bukurešť 2008

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

 

epl natoaktual.cz
zpět na článek