natoaktual.cz

NATO chladné vůči návrhům Ruska

5. prosince 2008  14:48
 

NATO chladné vůči návrhům Ruska
Členské státy Severoatlantické aliance se na schůzce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) v Helsinkách stavěly zdrženlivě vůči ruskému návrhu nového bezpečnostního paktu v Evropě. Moskva v současné době upustila od dodržování Smlouvy o konvenčních zbraní v Evropě (CFE) a ruský prezident Dmitrij Medveděv označil NATO za přežitek studené války. Kontrola zbraní, záruka nepoužití síly a garance, že žádný ze signatářů nebude usilovat o dominantní roli v tomto paktu – to vše je součástí nového ruského návrhu.

Zatímco Francie, předsedající země EU, vyjádřila vůli se návrhem dále zabývat, nizozemský ministr zahraničních věcí Maxime Verhagen odmítá potřebu další mezinárodní instituce a zdůrazňuje, aby současné instituce byly více akceschopné. Schůzka znovu poukázala na napjaté americko-ruské vztahy. Podle náměstka ministra zahraničí USA Matthewa Bryzy je ruský návrh zaměřen hlavně na NATO, o němž Rusko tvrdí, že proniká do jeho sféry vlivu.

Čtěte také:
Rusko vítá obnovení vztahů s NATO
NATO je ochotno obnovit vztahy s Ruskem

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Juščenko: NATO je jediná možnost

„Ukrajina nemá jinou možnost – neexistuje jiná alternativa,“  takto reagoval ukrajinský prezident Viktor Juščenko na otázku ohledně ukrajinského členství v Severoatlantické alianci. Hlava státu zdůrazňuje, že pro Ukrajinu jiná cesta nežli NATO neexistuje, nicméně poprvé veřejně připustil nutnost jednat na toto téma společně s Ruskem.

I přesto, že dosud bylo cílem Juščenkovy politiky vyvázat se z ruského vlivu, zopakoval nyní, že přijetí Ukrajiny do NATO není pro Rusko hrozbou a rovněž garantoval bezpečnost ruských dodávek plynu skrz území Ukrajiny.

Čtěte také:
NATO podpoří Gruzii a Ukrajinu poradenstvím

Zdroj: Canada.com (Kanada)

---

NATO: Naše závazky v Iráku stále platí

Ministři zahraničních věcí Severoatlantické aliance potvrdili závazky vůči Iráku a rozvoji jeho bezpečnostních složek. Závěrečné komuniké ministrů vyjádřilo souhlas s pokračováním výcvikové mise NATO v Iráku, s cílem rozšířit misi i do dalších oblastí – například policejního výcviku, ostrahy hranic, výcviku důstojnického sboru námořnictva a letectva atd.

Za hlavní prioritu Aliance ministři označili afghánskou misi, jež je pod mandátem OSN. Potvrdili tak závazek, že NATO bude podporovat afghánskou vládu, její stabilitu a demokracii.

Zdroj: Gulf News (Spojené arabské emiráty)

---

Gruzínská opozice se staví proti NATO
Vůdce gruzínské opoziční strany (Labor Party) Shalva Natelashvili označil za příčinu ruské agrese vůči Gruzii snahu země o vstup do NATO. „Měli bychom se poučit z této lekce a Gruzie by se měla stát nezávislým suverénním státem, který by nebyl členem žádného bloku: pouze toto nám může zajistit návrat našich území, ostatní cesty vedou do propasti,“ prohlásil Natelashvili.

Opoziční poslanec dále zastává názor, že patologická snaha prezidenta Michaila Saakashviliho o vstup do Aliance zapříčinila rozdělení země na tři části. Natelashviliho strana je nicméně signatářem společného prohlášení deseti opozičních gruzínských stran, které vstup Gruzie do NATO podpořily.

Zdroj: The Financial (Gruzie)

---

Putin spřádal pro Saakashviliho „bolestivé plány“
Během televizního přenosu, kdy ruský premiér Vladimir Putin odpovídal na dotazy veřejnosti, označil gruzínského prezidenta Michaila Saakashviliho za původce války a přirovnal jeho útok na Jižní Osetii k americké invazi do Iráku v roce 2003. Podle Putina Rusko nemělo ve své reakci na vybranou. Civilisté a ruské mírové jednotky v Jižní Osetii  byly pod gruzínským útokem a ruský vpád do Gruzie byl v zájmu zastavení dalších útočných operací.

Součástí přenosu byla i otázka na kontroverzní Putinův výrok, který byl citován francouzskými médii. Během jednání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym (12.8.2008) měl Putin říci, že by Saakashvili měl být pověšen za „určitou část těla“. Putin, který už dříve použil hrubšího slovníku s cílem získat na domácí scéně politické body, svůj výrok nepopřel a odpověděl: „Ale proč jen za jednu část?“

Čtěte také:
Rusko vítá konec tlaku na rozšíření Aliance

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

sin natoaktual.cz
zpět na článek