natoaktual.cz

NATO by mohlo dohlížet na sjednocení Kypru

22. listopadu 2018  17:41
 

Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

NATO by mohlo dohlížet na sjednocení Kypru

Kyperský prezident Nicos Anastasiades během rozhovorů o sjednocení ostrova připustil možnost, že by na reunifikační proces mohla dohlížet Severoatlantická aliance. Nevylučuje ovšem ani dohled Organizace spojených národů či Evropské unie. Dle očekáváni však proti tomuto vyjádření vystoupila hlavní opoziční strana, kyperská komunistická strana Akel. Ta striktně odmítla garanci sjednocení Severoatlantickou Aliancí a přítomnost jejích jednotek na ostrově. Očekává se, že by proti takovému jednání vystoupilo také Rusko.

Jednání o znovusjednocení ostrova rozděleného od turecké invaze v roce 1974 naposledy ztroskotala v roce 2017 na požadavcích turecké části ostrova na zachování vlivu a armády Turecka na severní části ostrova.

Kam dál?
Jak silným spojencem je Turecko? (28.3. 2017)

Zdroj: Cyprus Mail (Kypr)

---

Kanadské letectvo nestačí na mezinárodní závazky

Kanadská vláda nezvládla uvést svou flotilu stíhacích letounů CF-18 Hornet do bojeschopného stavu. Letectvo tak není schopno vyhovět požadavkům na nasazení doma ani v zahraničí a v současné době není způsob, jak by tento stav mohla napravit, uvedl generální auditor Kanady. Na vině je dle něj rozhodnutí předchozí konzervativní vlády, která nezvládla vybrat náhradu za zastarávající stroje. Ty jsou ve službě od začátku osmdesátých let a jejich vyřazení bylo plánováno na rok 2020. Současná liberální vláda jej však nyní posunula až na rok 2032 a to i přes nedostatek letounů i personálu.

Náhradu plánuje začít hledat příští rok. To však znamená dodávku prvních strojů z plánovaných 88 až v polovině dvacátých let a provoz zastaralých CF-18 až do let třicátých. Tento problém měl být částečně vyřešen nákupem překlenovací flotily nových F/A-18 E/F Super Hornet, studie ovšem zjistila, že tento částečný přechod na nový stroj a s ním spojený dočasný úbytek personálu by problémy letectva ještě prohloubil. Vláda proto rozhodla o koupi olétaných Hornetů z Austrálie, což ovšem stále neřeší problémy v personální oblasti.

Kam dál?
Velvyslankyně USA při NATO chválí Kanadu za příspěvek Alianci (3.10. 2018)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Náměstkyně generálního tajemníka NATO dává Gruzii za příklad

Gruzie je příkladná země a měla by pokračovat v úspěšném procesu začleňování do struktur NATO, řekla Rose Gottemoeller, náměstkyně generálního tajemníka Severoatlantické aliance. „NATO nechává dveře otevřené a rozhodnutí ze summitu v Bukurešti z roku 2008 stále platí - Gruzie se stane členem NATO,“ dodala náměstkyně.

Poděkovala také Gruzii za zapojení se mírové mise v Afghánistánu, přičemž poznamenala, že Gruzie je klíčovým aktérem pro bezpečnost a stabilitu v oblasti Černého moře.

Kam dál?
Gruzie neúnavně usiluje o členství v NATO (24.7. 2018)

Zdroj: Georgia Today (Gruzie)

---

Spojené státy jednaly s Tálibánem

Americký zástupce v Kataru Zalmaj Khalilzad se zúčastnil třídenních jednání se zástupci Tálibánu. Jejich cílem bylo zahájit mírový proces a ukončit tak nejdelší válku v americké historii. Dle Tálibánu bylo hlavním tématem jednání stažení spojeneckých sil ze země. Dalšími tématy měly být mimo jiné omezení cestování, jimž čelí představitelé Tálibánu, kábulská vláda či propouštění vězňů. Dle zúčastněných ovšem v těchto tématech nebyla nalezena shoda. Odmítnut byl také americký návrh příměří.

Americký prezident Donald Trump dříve výměny vězňů kritizoval. Slíbil také vyslat do Afghánistánu více amerických vojáků. Nyní se však zdá, že se jeho administrativa snaží najít politické řešení situace. Dle Wall Street Journal šlo už o druhé podobné setkání během čtyř měsíců. Nedávno se představitelé Tálibánu také v Moskvě potkali se zástupci afghánské vlády.

Kam dál?
Stoltenberg: NATO je navzdory útokům zavázáno misi v Afghánistánu (7.11. 2018)

Zdroj: Al Jazeera (Katar)

---

Američané chtějí držet Turky a Kurdy od sebe

Americké ozbrojené síly oznámily novou misi v severní Sýrii, která by měla zmírnit napětí mezi Turky a Kurdy. Cílem mise je vybudovat pozorovatelny podél syrsko-turecké hranice, které mají zabránit kontaktu mezi tureckými a kurdskými vojáky. Ty Turecko považuje za povstalecké síly, pro USA jsou však důležitým partnerem v boji proti organizaci Islámský Stát.

V minulosti turecko-kurdské potyčky dokonce způsobily pozastavení amerických aktivit na severu Sýrie. Nyní v oblasti probíhají společné americko-turecké hlídky s cílem snížit vzájemné napětí, na které by měla mise navázat.

Kam dál?
Sankce USA vůči Turecku jsou „bodnutím do zad“, tvrdí Erdogan (14. 8. 2018)

Zdroj: ABC News (Spojené státy)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek