natoaktual.cz

NATO bude africké vojáky cvičit až do září

25. dubna 2006  15:30
 

NATO bude africké vojáky cvičit až do září
NATO prodloužilo výcvikový program pro jednotky Africké unie, které jsou nasazeny v mírové misi v západosúdánském Dárfuru, do září tohoto roku. Nicméně NATO neplánuje do oblasti vyslat svoje vlastní jednotky. Výcvikový program pro důstojníky Africké unie měl skončit tento měsíc, ale členské státy se rozhodly program prodloužit, sdělil tisku vrchní velitel spojeneckých vojsk v Evropě generál James Jones.

Spojené státy tlačí na větší zapojení NATO v regionu s cílem zajistit misi logistickou podporu, komunikace, plánování, zpravodajské informace a výcvik. Washington navrhuje zapojit alianční specialisty přímo na území Dárfuru, ale nikoli v roli bojových jednotek, ale pro zabezpečení zázemí mírové mise.

Členské státy NATO jsou v otázce zapojení evropských a severoamerických jednotek přímo v oblasti Dárfuru ostražité a varují před větším zapojením v této citlivé oblasti  vzhledem k tomu, že muslimská súdánská vláda odmítá rozmístění jednotek NATO na svém území.

Zdroj: Pravda (Rusko)

---

Arménie nehodlá vstoupit do NATO a EU
Arménie se nehodlá připojit k NATO a Evropské unii, sdělil tisku arménský prezident Robert Kocharyan. „Členství v Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) a vysoká úroveň vojensko-technické spolupráce s Ruskem dostatečně řeší zajištění bezpečnosti země,“ sdělil prezident.

„Skrze rámec programu Individuálního partnerství Arménie rozšiřuje svoji spolupráci se Severoatlantickou aliancí jako klíčovou evropskou bezpečnostní organizací. Doufáme v plodnou spolupráci, zejména při reformě arménských ozbrojených sil a mírových misí,“ dodal arménský prezident.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---


Zpřísněná opatření před schůzkou NATO v Sofii
Dva dny před zahájením ministerské schůzky členských zemí NATO bylo v Sofii učiněno několik rozsáhlých bezpečnostních opatření. Na dobu od 25. do 28. dubna bylo uzavřeno centrum pro automobilovou dopravu, což vyvolalo obrovské dopravní zácpy a mnozí obyvatelé města si stěžovali, že se nedostali včas do svých zaměstnání.

Před návštěvou americké ministryně zahraničních věcí Condoleezy Rice 27. dubna bude zmobilizováno na 3 000 bulharských policistů. Na setkání ministrů členských států NATO bude projednávána politická agenda před nadcházejícím summitem NATO v Rize.

Zdroj: Sofia News Agency (Bulharsko)

---

Jednotky ISAF cvičí spolu s afghánskou armádou
V úterý 18. dubna jednotky ISAF italské bojové skupiny uspořádaly závěrečný ceremoniál a udílení certifikátů pro absolventy šestitýdenního výcvikového programu s názvem „ANA Joint Patrol“ určený pro členy Afghánské národní armády (ANA).

Společný výcvikový program s jednotkami ISAF byl součástí modernizačního a výcvikového plánu pro afghánské ozbrojené složky. Po absolvování budou vojáci zapojeni do společných hlídkových operací v zemi.

Zdroj: NATO - ISAF

---

Zveřejněn Cílový plán NATO-Ukrajina
Každoroční Cílový plán NATO-Ukrajina byl zveřejněn na internetu. Plán nastavuje cíle v rozličných oblastech včetně zahraniční a bezpečnostní politiky, obrany a jejich reforem, dále v oblasti veřejných informací či ekonomické oblasti.

Tyto cíle udávají dlouhodobý záměr, který byl nastaven v roce 2002 v Akčním plánu NATO - Ukrajina, který měl za úkol přiblížit Ukrajinu transatlantickému společenství.

(K plnému znění dokumentu klikněte na níže uvedený zdroj)
Zdroj: NATO

sta natoaktual.cz
zpět na článek