natoaktual.cz

NATO slaví 60. výročí air policingu

2. července 2021  16:52
Severoatlantická aliance si 1. července připomněla 60. výročí snahy udržet evropské nebe a vzdušné prostory svých členských zemí v bezpečí.  

Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. srpna 2012) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Již od roku 1961 spojenci spolupracují a aktivně se zapojují do vzdušné obrany s cílem zajistit koordinovanou, vzájemně propojenou a kolektivní vzdušnou obranu. Tato dlouhodobá mise NATO pokračuje bez omezení i dnes a do budoucna se bude stále přizpůsobovat novým bezpečnostním výzvám.

Alianční stíhací letouny jsou ve službě nepřetržitě, aby střežily vzdušný prostor našich spojenců. Jedná se o jasný příklad alianční solidarity, který dává jasně najevo, že NATO má schopnosti a odhodlání chránit všechny spojence, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Piloti a posádky odvádějí důležitou práci a já jim chci poděkovat za obětavost a profesionalitu. Všichni spojenci jsou jim vděční. NATO zůstává ostražité a jak bylo dohodnuto na našem nedávném summitu, urychlíme inovace a budeme pokračovat v investicích do nových technologií, abychom posílili náš náskok,“ dodal Stoltenberg.

Zdroj: NATO

šar; natoaktual.cz
zpět na článek