natoaktual.cz

NATO a Rusko vyvinuly zařízení na odhalování bomb v davu

31. října 2013  16:04
 

NATO - Rusko. | foto: NATO Photos

NATO a Rusko vyvinuly zařízení na odhalování bomb v davu

Zástupci Severoatlantické aliance a Ruska oznámili, že společně vyvinuli Systém pasivní detekce výbušnin a sebevražedných atentátníků (STANDEX), který by měl být schopen určit a lokalizovat výbušné zařízení ve velkých davech, jako například na sportovních akcích či v dopravních uzlech. Na čtyřletém projektu, který doposud stál téměř pět milionů eur, se finančně podílely NATO, Rusko a individuální evropské země a USA.

Systém byl poprvé testován letos v červnu ve stanici metra v nejmenovaném evropském městě. Podle NATO dokáže STANDEX, vyvinutý v laboratořích v Rusku, Francii, Německu, Itálii a Nizozemsku objevit na velkou vzdálenost a v reálném čase výbušninu, aniž by jakkoliv vyrušil samotné pasažéry. STANDEX při tom používá sérii senzorů a technologii mikrovlnného snímání, díky čemuž dokáže přesně určit abnormální molekulární strukturu uvnitř davu. Rusko nyní otestuje systém v petrohradském metru.

Kam dál?
NATO a Rusko by mohly spolupracovat v Sýrii (24.10. 2013)

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

NATO zvýší počet svých cvičení

Severoatlantická aliance chce pořádat více společných vojenských cvičení poté, co v roce 2014 skončí alianční mise ISAF v Afghánistánu, kde v současnosti spolupracuje na 130 tisíc vojáků z celkem 28 zemí, převážně členů NATO. Novou strategii nazval nejvyšší velitel amerických a aliančních sil v Evropě (SACEUR) Philip Breedlove „od operace ke stavu pohotovosti“. Na jejím základě byla v roce 2012 už založena Iniciativa spojených sil, která má prostřednictvím společného výcviku a cvičení udržet aktuální míru spolupráce mezi členskými zeměmi i po odchodu z Afghánistánu.

Již letos se například uskuteční největší společné cvičení za posledních sedm let. Na počátku listopad bude Aliance pořádat cvičení Stedfast Jazz, jehož se zúčastní šest tisíc vojáků z celkem 20 zemí NATO, Švédska, Finska a Ukrajiny. Podle nejmenovaného představitele NATO bude součástí cvičení nácvik humanitární operace, boj proti pirátům, protiteroristický zásah, či odvrácení kyber-útoku.

Kam dál?
Švédsko se připojí k NRF a cvičení NATO (15.10. 2013)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Evropský obranný průmysl by měl být konsolidován, zní z Německa

Německé think-tanky Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) a German Marshall Fund of the United States vydaly zprávu týkající se německé zahraniční a bezpečnostní politiky, která, ačkoliv není oficiálním vládním dokumentem, má posvěcení německého ministerstva zahraničí. „Německo je jedna z mála zemí v EU, která nemá národní bezpečnostní strategii, nebo něco takového. Tento projekt se snaží danou mezeru vyplnit,“ vysvětlil důvody sepsání analýzy Markus Kaim z SWP. Zpráva například vyzývá k zajištění dlouhodobé konkurenceschopnosti evropského obranného průmyslu prostřednictvím jeho konsolidace. Uvádí také, že by se Německo mělo více snažit o reformu Rady bezpečnosti OSN, díky čemuž by mohlo samo usednout jako nový stálý člen v Radě.

Rosa Balfour z Centra evropské politiky ve svém příspěvku zase uvádí, že by mělo Německo zintenzivnit dialog s Francií a Velkou Británií. „Našim partnerům není jasné, jaké jsou německé cíle,“ uvádí Balfour a kritizuje vytváření spíše nahodilých, než permanentních aliancí EU. Zpráva sice nehovoří o vytvoření evropské armády, zdůrazňuje nicméně skutečnost potřeby centralizace některých obranných funkcí evropských států.

Kam dál?
Evropa by měla místo úspor nakupovat drony, doporučuje Rasmussen (26.9. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Každé tři dny spáchá sebevraždu jeden turecký voják

Turecko nedávno zkrátilo povinnou vojenskou službu z 15 měsíců na jeden rok. I přes to údajně zůstává vojenská služba pro mladé Turky v zemi, kde je více jak polovina populace mladší 25 let, silně traumatizujícím zážitkem. Asker Hak Lari, asociace na ochranu práv branných vojáků, obdržela od roku 2011, kdy byla založena, již na tisíc stížností na zacházení v armádě. Podle údajů Asker Hak Lari spáchá navíc každý třetí den sebevraždu jeden turecký voják, což je více jak dvojnásobek úmrtí, než si vyžádalo nasazení turecké armády na frontě za posledních deset let.

Míra sebevražd mezi mladými vojáky je navíc 2,6krát vyšší než u zbylé populace. Podle některých by tato problematika mohla ovlivnit i velikost v současnosti druhé největší armády NATO, kterou ze 75 procent tvoří právě muži plnící povinnou vojenskou službu.

Kam dál?
Sebevraždy britských vojáků převýšily počet zabitých Tálibánem (17.7. 2013)

Zdroj: France24 (Francie)

---

Čína a Rusko posílí vojenskou spolupráci

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a zástupce předsedy čínské Centrální vojenské komise Xu Qiliang oznámili, že dvoustranná vojenská spolupráce obou zemí bude dále prohloubena. Ta v současnosti zahrnuje společný výcvik a cvičení, výměny informací technického charakteru či vzájemné návštěvy vysokých představitelů. Letos například poprvé podnikl oficiální návštěvu Ruska čínský prezident Xi Jinping, kde se setkal se svým protějškem Vladimirem Putinem. Oba se při tom shodli, že posunou čínsko-ruské strategické partnerství na vyšší úroveň a společně navrhli nový směr vývoje vzájemných vztahů.

Čína je podle Xua Qilianga ochotná spolupracovat s Ruskem na dosažení kýžených výsledků v obranné spolupráci a posílit úroveň vojenské spolupráce. Šojgu se zase nechal slyšet, že se Rusko staví pozitivně k rozšíření oblastí spolupráce a prohloubení rozvoje vzájemných vztahů.

Kam dál?
Čína bude vojensky spolupracovat s Nigérií (19.9. 2013)

Zdroj: Xinhua (Čína)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek