natoaktual.cz

NATO a Izrael prohlubují spolupráci

6. září 2019  15:10
 

Izraelští vojáci v pásmu Gazy. Ilustrační snímek | foto: Israel Defense Forces

NATO a Izrael prohlubují spolupráci

Náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance pro obranné investice Camille Grand navštívil Izrael, aby jednal o vzájemné spolupráci. S izraelskými představiteli diskutoval o situaci v oblasti Středozemního moře, proliferaci a kontrole zbraní, kybernetické bezpečnosti a vývoji a výzkumu. Izrael je partnerem NATO přes dvacet let a aktivně se účastní aliančního Středomořského dialogu.

Kam dál?
NATO s izraelským námořnictvem simulovalo zásah po zemětřesení (13.8. 2019)

Zdroj: New Europe (Belgie)

---

Japonsko chce nakoupit další tankovací letouny

Japonsko plánuje zakoupit čtyři další tankovací letouny KC-46A Pegasus ze Spojených států, potvrdilo japonské ministerstvo obrany. Ministerstvo proto žádá o uvolnění 1,05 miliard dolarů na rozšíření své vzdušné flotily. Jedná se o neobvyklý postup, jelikož Japonsko obvykle každoročně pořizuje menší počet nových systémů.

Země zatím vlastní dva vzdušné tankery KC-46A. Další letouny budou zapojeny do sil japonské vzdušné obrany a mimo to budou využívány i k transportním účelům.

Kam dál?
Japonská armáda žádá o prudký nárůst financí (30.8. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Stoltenberg: NATO plně podporuje neutralitu a nezávislost Moldavska

„NATO plně podporuje a respektuje ústavní neutralitu Moldavska a plně podporuje jeho nezávislost a suverenitu,“ prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na konferenci s moldavským prezidentem Igorem Dodonem. Podle Stoltenberga však „neutralita neznamená izolaci, nebo to, že nelze spolupracovat“.

Dále uvedl, že Moldavsko je blízkým partnerem NATO, s nímž Aliance spolupracuje již 25 let. Podpořil také nutnost demokratických reforem a boje proti korupci.

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

V Afghánistánu byli zabiti vojáci z USA a Rumunska

Jeden americký a jeden rumunský voják byli zabiti při nasazení v afghánském hlavním městě Kábulu, oznámila mise Resolute Support. Ve stejný den došlo v Kábulu k výbuchu auta, při kterém zemřelo nejméně deset lidí a čtyřicet jich bylo zraněno. Není známo, jestli vojáci zemřeli při tomto incidentu, k němuž se přihlásilo hnutí Tálibán.

Podle informací rumunského ministerstva obrany se jednalo o desátníka Cipiriana-Stephena Polschiho, který byl zabit během řízení vozidla v blízkosti takzvané zelené zóny. Jedná se o jednoho ze 700 Rumunů sloužících v misi Resolute Support.

Kam dál?
Osm afghánských vojáků bylo zabito v boji (27.8. 2019)

Zdroj: Defense Post (USA)

---

Voják bundeswehru byl napaden v Berlíně

V Berlíně došlo k napadení uniformovaného vojáka bundeswehru. Dva neznámí útočníci napadli vojáka tureckého původu zezadu, ztloukli ho a poté utekli. Pravděpodobně se jedná o čin s rasovou motivací, jelikož při napadení na něj kvůli barvě jeho vlasů pokřikovali, že nemá právo nosit uniformu.

Útok odsoudila i ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. „Odsuzuji každý útok na vojáky. Slouží Německu a zaslouží si respekt, uznání a solidaritu naší společnosti,“ prohlásila ministryně.

Kam dál?
Bundeswehr odmítl desítky uchazečů kvůli spojení s extremismem (22.7. 2019)

Zdroj: Merkur (Německo)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek