natoaktual.cz

Na Belgii se snáší kritika za postoj k imigraci a bezpečnosti

24. března 2016  15:14
 

Snímek z letištní kamery zveřejněný belgickou federálních policoí zobrazuje tři atentátníky z bruselského letiště | foto: Federal Belge Police

Na Belgii se snáší kritika za postoj k imigraci a bezpečnosti

Po úterních útocích v Bruselu se na belgický postoj k imigraci a bezpečnosti snesla vlna kritiky. Francouzský ministr financí Michel Sapin osočil Brusel z naivity jen pár hodin po útocích, což bylo označeno za velmi nevhodné. Brusel je kritizován také za to, že i přesto, že jej Turecko upozorňovalo na militantní minulost jednoho z útočníků, při jeho opětovném vstupu do Belgie jej nikdo nekontroloval.

Belgičané sami žádají spíše o solidaritu. „Jde o incident, při kterém lidé trpí a jsou v šoku. Potřebujeme solidaritu, ne kárání,“ uvedla belgická politička Laurette Onkelinx.

Podle experta na terorismus Thomase Hegghammera navíc mohlo k útokům dojít kdekoliv. „Tentokrát to byla Belgie, ale k podobné situaci může dojít kdekoli jinde,“ prohlásil.

Kam dál?
Belgická centrála NATO po útocích v Bruselu zvýšila stupeň pohotovosti (23.3. 2016)

Zdroj: The Jordan Times (Jordánsko)

---

USA: NATO je kritizováno, je ale důležité v boji proti IS

Podle republikánského kandidáta na post prezidenta USA Donalda Trumpa by se Spojené státy měly méně angažovat v Severoatlantické alianci. „V NATO sice chráníme Evropu, ale stojí nás to příliš mnoho peněz. Koncept té organizace je dobrý, ale ne tak dobrý jako v době jejího zrodu,“ řekl Trump.

Po úterních útocích v Bruselu se však na Alianci začíná nahlížet jako na klíčového hráče při rozšíření boje proti organizaci Islámský stát. Znovu se projevilo, jak je důležité, aby USA s evropskými spojenci spolupracovaly, a všichni společně tak čelili útokům teroristických skupin i ruské hrozbě v regionu. „Domnívám se, že kvůli těm útokům budou státy NATO ochotnější zapojit se do boje proti IS,“ uvedl americký admirál ve výslužbě James Stavridis.

Kam dál?
Na Trumpovy názory o NATO se snesla kritika(23.3. 2016)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Řecko si údajně stěžovalo na neefektivní hlídky NATO v Egejském moři

Řecku se nezamlouvá odpověď Severoatlantické aliance na uprchlickou krizi, uvedl nejmenovaný zdroj pro řecký deník. Podle něj se řecký premiér Alexis Tsipras spojil s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a stěžoval si na neefektivitu aliančních hlídek v Egejském moři. Ty prý nemají žádný podstatný vliv na příliv uprchlíků z Turecka. Stoltenberg řeckého premiéra podle zmiňovaného zdroje ujistil, že je na vyvozování závěrů zatím brzy.

Kam dál?
Alianční lodě mohou i do tureckých a řeckých vod, shodli se spojenci (7.3. 2016)

Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

---

Japonsko vyvíjí vlastní letoun s technologií stealth

Japonsko se brzy stane čtvrtou zemí, která bude testovat za letu své vlastní letouny s technologií stealth. Je tudíž možné očekávat jeho zvýšenou vojenskou přítomnost v regionu.

Japonsko začalo s vývojem svého vlastního letounu X-2 v roce 2009. Od té doby do něj investovalo okolo 40 miliard jenů. Testování zatím probíhá na demonstrátoru, první klasický let je v plánu ještě do konce letošního března či v dubnu.

Neviditelné letouny vlastní nebo vyvíjí ještě Spojené státy americké, Rusko ve spolupráci s Indií a Čína. Pouze USA je však nasadily do bojů.

Kam dál?
Japonsko usiluje o významnější roli ve „světové obraně a bezpečnosti“ (18.2.2016)

Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

---

Slovensko má nového ministra obrany

Slovenský premiér Robert Fico jmenoval nového ministra obrany. Stal se jím generálporučík Peter Gajdoš, který je kandidátem koaliční Slovenské národní strany. Podle Denníku N se jedná o představitele s proruskými názory a postoji.

Gajdoš vystudoval vojenskou akademii v Moskvě, studoval i v Nizozemí a ve Velké Británii. Do vlády přechází z postu prvního zástupce náčelníka generálního štábu slovenské armády.

Kam dál?
Slovensko nevyžaduje základnu NATO na svém území (23.2. 2016)

Zdroj: Defense News (USA)

gen; natoaktual.cz
zpět na článek