natoaktual.cz

Macron a Merkel připomněli význam NATO a multilaterálních organizací

22. února 2021  18:55
Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkel vystoupili na Mnichovské bezpečnostní konferenci s projevy o důležitosti Severoatlantické aliance a multilaterálních organizací při řešení krizí, jako je například současná pandemie nemoci covid-19.  
Americký prezident Joe Biden, německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 19.2.2021. | foto: Munich Security Conference 2021 / Youtube

Angela Merkel na konferenci vyzdvihla důležitost multilaterálních jednání a multilaterálních organizací v boji proti pandemii covid-19. „Myslím, že víra v multilateralismus je správná věc. Boj s koronavirovou pandemií to jen dokazuje,“ uvedla Merkel na konferenci a dodala, že je důležité zajistit vakcíny proti covid-19 všem na světě, jinak nebude skutečně v bezpečí nikdo.

Emmanuel Macron na konferenci hovořil zejména o důležitosti NATO a také zmínil kontroverzní koncept „evropské strategické autonomie“, který neměl podle Macrona být chápán jako snaha o oddělení se od bezpečnostních struktur Spojených států, ale jako snaha učinit Evropu spolehlivějším partnerem pro USA a posílit NATO.

„Věřím v NATO,“ uvedl na konferenci Macron více jak rok poté, co řekl o Alianci, že prodělává „mozkovou smrt“.

Zdroj: Reuters (Velká Británie), Xinhua (Čína)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek