natoaktual.cz

Ministr obrany USA navštívil Afghánistán

11. července 2011  23:43
 

Ministr obrany USA navštívil Afghánistán
Nový americký ministr obrany Leon Panetta, který byl do konce června ředitelem CIA, navštívil poprvé od svého jmenování do ministerské funkce Afghánistán.

Panetta se na návštěvě vyjádřil k situaci v Afghánistánu i k boji proti terorismu. Vítězství nad afghánskými vzbouřenci je podle něj "na dosah ruky" a optimisticky Panetta vidí i boj proti al-Káidě, která díky soustavnému tlaku nemůže provádět útoky velkého rozsahu.

"Myslím, že si nemusíme vybírat mezi fiskální odpovědností a silnou národní obranou. Podle mě je možné šetřit a zároveň mít silnou armádu," komentoval Panetta domněnku, že za stahováním amerických vojáků z Afghánistánu je tlak na snížení výdajů na obranu.

Čtěte také:
Do čela Pentagonu míří Leon Panetta

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Rebelové: ‘Alžírsko musí přestat podporovat Kaddáfího’
Libyjská prozatímní Národní rada vyzvala sousední Alžírsko, aby přestalo s podporou libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. "Naším jediným požadavkem je, aby Alžírsko přestalo podporovat Kaddáfího, a pomáhat mu tak terorizovat nevinné civilisty," uvedl viceprezident rady Abdel Hafiz Ghoga.

Alžírsko je obviňováno, že na počátku konfliktu podporovalo Kaddáfího vojensky a nyní za ním stojí politicky. "Kaddáfí v prvních dnech konfliktu využíval alžírskou leteckou podporu i alžírská terénní vozidla," tvrdí Ghoga.

Alžírsko se drží rezoluce OSN, která nařídila zmrazení finančních prostředků Kaddáfího a jeho společníků v zahraničí, zároveň však po vzoru Africké unie a Ligy arabských států oficiálně neuznalo libyjskou rebelskou radu.

Čtěte také:
Představitelé NATO se setkají s libyjskými povstalci
Libyjští povstalci odmítli mírový plán AU

Zdroj: AFP (Francie) 

---

Mullen Číně: Uklidněte situaci v Jihočínském moři
Náčelník generálního štábu americké armády admirál Mike Mullen odjel na návštěvu Číny s příslibem udržení americké vojenské přítomnosti v Asii a varováním, že nedávné incidenty v Jihočínském moři by mohly eskalovat v konflikt. Podle Mullena by se Čína měla snažit snížit obavy ostatních zemí regionu z rapidní modernizace své armády tím, že ve světě začne hrát odpovědnější a transparentnější roli a začne více spolupracovat.

Admirál Mullen přijel do Pekingu na pozvání svého tamějšího protějšku generála Chen Bingdea, který byl ve Spojených státech letos v květnu. Vzájemné návštěvy jsou výsledkem snah o znovuvybudování vojenských vztahů mezi Pekingem a Washingtonem, které byly až do ledna ze strany Číny přerušené.

Napětí mezi oběma zeměmi však panuje právě ohledně otázky Jihočínského moře a faktu, že kvůli obavám z čínských územních nároků v něm začínají některé ze zemí asijského regionu, například Vietnam, navazovat užší vojenské vztahy se Spojenými státy.

Čtěte také:
Číně se nelíbí přítomnost dalajlámy v USA

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

NATO pomohlo potápějícímu se libyjskému člunu
Letadlo a vojenská loď Severoatlantické aliance vyslyšely volání o pomoc člunu plného libyjských uprchlíků, kterému hrozilo potopení u pobřeží Libye. Podle zpráv měl člun, na kterém se plavilo 60 libyjských uprchlíků včetně 17 žen a osmi dětí, problémy s motorem.

Plavidlo bylo spatřeno americkým letadlem zhruba 50 km severozápadně od Tripolisu. Samotnou záchrannou operaci poté provedla španělská vojenská loď Juan de Bourbon, která spolu s kyperskou lodí poskytla utečencům nezbytnou pomoc. Podle dostupných informací jsou uprchlíci nyní v bezpečí.

Čtěte také:
Italové z moře zachránili více než 500 uprchlíků

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Saakašviliho fotograf je údajně ruský špion
Osobní fotograf gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho Irakli Gedenidze, fotograf gruzínského ministerstva zahraničí Giorgi Abdaladze a fotograf EPA Zurab Kurtsikidze byli obviněni ze špionáže pro Rusko.

Podle vyšetřovatelů pořídili Gedenidze a Abdaladze fotografie dokumentů obsahujících tajné informace, které následně za peníze předali Kurtsikidzemu. Ten měl údajně mít kontakty na důstojníky ruské tajné služby, kterým dokumenty poskytoval. Gruzínská televize zveřejnila video, na kterém se Gedenidze k pořízení a předání fotografií přiznal.

Ačkoli se nejedná o první případ odhalené špionáže pro Rusko v Gruzii, místní experti poukazují na zajímavý fakt, že se jedná o tři známé profesionální fotografy. Podle gruzínského zákonodárce Konstantina Kosacheva je za zveřejňováním dalších a dalších údajných ruských špionů snaha prezidenta Saakašviliho sjednotit národ proti Rusku.

Zdroj: Los Angeles Times (USA)


mdo natoaktual.cz
zpět na článek