natoaktual.cz

Merkelová přiostřila svou pozici ohledně raket

14. března 2007  23:14
 

Merkelová přiostřila svou pozici ohledně raket
Otázka rozmístění částí amerického protiraketového systému v Polsku by měla být podstoupena NATO, a nikoli rozhodnuta na základě dvoustranných rozhovorů s Washingtonem, řekla německá kancléřka Angela Merkelová. „Upřednostňovali bychom rozhodnutí v rámci NATO a také otevřenou diskusi s Ruskem,“ vysvětlila.

Mluvčí NATO v reakci na její slova ale řekl, že Aliance nebude zasahovat do vyjednávání mezi USA a Polskem nebo Českou republikou. „NATO se neúčastní těchto bilaterálních jednání,“ řekl přímo James Appathurai.

Účast Polska a České republiky v programu vyvolalo v Německu velkou polemiku. Vládnoucí křesťanští demokraté požadují, aby se debaty o základnách účastnily také státy Evropské unie, a nikoliv pouze Aliance.

Čtěte také:
V NATO sílí debata o protiraketové obraně

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Polsko: Americký štít bude chránit všechny
Americký protiraketový štít bude dostatečně ochraňovat všechny členské státy NATO, domnívá se předseda zahraničněpolitického výboru polského parlamentu Pawel Zalewski. Reagoval tím na obavy představitelů NATO, kteří varovali před rozkolem v Alianci. Generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer dokonce přímo hovořil o tom, že štít by NATO rozdělil na první a druhou ligu. Zalewski ale oznámil, že polským záměrem bude, aby štít pokrýval všechny státy EU i NATO. „Měl by pokrývat mnohem rozsáhlejší území… V budoucnosti určitě pokryje zbylé státy NATO," řekl.

Americký plán zneklidnil také Rusko, které již varovalo, že proti České republice a Polsku namíří své rakety, pokud bude na území těchto států americký „štít" umístěn. Washington nicméně trvá na tom, že účel projektu je obrana proti útokům ze strany „nezbedných" států jako je Írán nebo Severní Korea a tudíž není namířen proti Rusku.

Čtěte také:
Polské ministerstvo upřesňuje své výroky o NATO
V NATO sílí debata o protiraketové obraně
Speciál: Vše o systému protiraketové obrany

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

V Afghánistánu zabit předák Talibanu
Při cíleném leteckém útoku, který NATO provedlo minulý týden v Afghánistánu, byl zabit jeden z velitelů Talibanu, Mula Jamaludín. Podle Aliance byl Jamaludín zodpovědný za pravidelné povstalecké útoky.

Letecký úder se odehrál v okresu Garmsir krátce poté, co Aliance zahájila svou dosud nejrozsáhlejší operaci jménem Achilles. Cílem operace, které se účastní na 5 500 převážné britských vojáků, je porazit povstalce v provincii Helmand, a vytvořit tak podmínky pro rekonstrukci a rozvoj oblasti.

Čtěte také:
Nová ofenziva NATO proti Talibanu začala

Zdroj: MaC News (Velká Británie)

---


Ukrajina chce zachovat zbrojní spolupráci s Moskvou
Ukrajinské zbrojovky by měly více spolupracovat s Ruskem, doporučil ukrajinský premiér Viktor Janukovič. Svého náměstka již pověřil, aby v tomto směru neprodleně zahájil hovory se svými ruskými protějšky. Podle něj je Moskva, co se týče zbrojního průmyslu, „hlavním partnerem“ Ukrajiny.

Tento krok ještě více ztíží plány prozápadního prezidenta Viktora Juščenka, který by svou zemi rád viděl v NATO již příští rok. Odpůrci integrace mimo jiné tvrdí, že vstup by znamenal škodu právě pro ukrajinský zbrojní průmysl, který je úzce svázán s Ruskem. Bývalý ruský ministr obrany Sergej Ivanov prý podle Janukoviče dokonce oznámil, že pokud bude Kyjev uvažovat o bezprostředním vstupu do Aliance,  Rusko bude své zbrojení plánovat bez Ukrajiny.

V uplynulých dnech se proruští a komunističtí demonstranti pokusili zabránit, aby se v hlavním městě odehrála pro-alianční konference. Po přivolání policejních posil se nakonec debata uskutečnila.

Čtěte také:
Ukrajina: Zpráva podporuje vstup do NATO

Zdroj: Houston Chronicle (USA)

---

Aliance je na násilí v Kosovu připravena
Jednotky NATO v Kosovu jsou plně připraveny odpovědět na jakýkoliv výbuch násilí, oznámil americký generál Bantz J. Craddock. Ujištění přišlo v době, kdy se Rada bezpečnosti OSN připravuje na diskusi ohledně plánu na vyřešení statusu provincie, který připravil finský diplomat Martti Ahtisaari. Ahtisaari poskytne Radě bezpečnosti finální verzi svého dokumentu do konce měsíce.

Obě dvě strany, etničtí Albánci i Srbové, se domnívají, že projednávaný plán ve svém důsledku vydláždí cestu Kosova směrem k nezávislosti. Srbové proto text odmítli, zástupci většinových Albánců ho přijali. Při víkendových rozhovorech ve Vídni ani jedna strana ze svých pozic neustoupila. Srbský premiér Vojislav Koštunica řekl, že zveřejněný plán přepisuje hranice suverénních států, tudíž porušuje chartu OSN a Rada bezpečnosti by se jím proto vůbec neměla zabývat. Kosovský premiér Agim Ćeku naopak očekává, že dokument bude Radou schválen během několika týdnů.
 
Mezi představiteli západních států ale panují obavy, že netrpělivost většinových Albánců v souvislosti s projednáváním statusu v Kosovu znovu vyvolá násilí. NATO má v Kosovu 16 000 vojáků.

Čtěte také:
Scheffer v Srbsku: Musíte zatknout válečné zločince
Srbové odmítli i „upravený“ plán pro Kosovo

Zdroj: Serbianna (USA)

egi natoaktual.cz
zpět na článek