natoaktual.cz

Makedonie dostala pokyny k přístupovému procesu do NATO

22. srpna 2018  16:48
 
Makedonský premiér Zoran Zaev s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem | foto: NATO Photos

Makedonie dostala pokyny k přístupovému procesu do NATO

Makedonská vláda dostala pokyny, které musí do 18 měsíců naplnit, aby splnila přístupové podmínky pro členství v Severoatlantické alianci. Pokyny, které byly Makedonii poslány generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, obsahují řadu politických, ekonomických, bezpečnostních a justičních podmínek, které by měly být implementovány nejpozději do dubna 2020.

Makedonie a NATO zřejmě začnou s jednáním o přístupu během příštího měsíce. Jednání může trvat až do dubna 2020, kdy mají členské státy NATO a makedonská vláda přijmout rozhodnutí o vstupu Makedonie do Aliance.

Kam dál?
Makedonský parlament podpořil vstup země do NATO (20.7. 2018)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Srbsko převzalo dvě ruské stíhačky

Srbské letectvo převzalo dvě ruské stíhačky MiG-29, které jsou součástí obchodu, který může rozvířit napětí na Balkánu a zvýšit zde ruský vliv. Předávacího ceremoniálu na vojenském letišti v Bělehradu se zúčastnil i srbský prezident Aleksandar Vučić, který poděkoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za to, že pomáhá posilovat srbskou armádu. Moskva věnovala Srbsku dvě starší stíhačky zdarma.

Prezident Vučić, bývalý ultranacionalista, prohlásil, že opravené stíhačky budou pojmenovány po srbských pilotech a dalších „hrdinech“, kteří padli během „agrese NATO“ v roce 1999, kdy se srbské letectvo střetlo se západní aliancí v 78denní válce kvůli krvavému potlačení kosovsko-albánských separatistů. Srbsko, které se prohlašuje za vojensky neutrální stát, současně vyjednává další zbrojní obchody s Ruskem, včetně nákupu útočných vrtulníků.

Kam dál?
Před rozšířením o nové členy chystá NATO na Balkáně modernizaci základny (8.8. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Trump tlačí Německo ke zvýšení výdajů na obranu a koupi amerického vybavení

Americký prezident Donald Trump zvyšuje tlak na Německo, aby zvýšilo své výdaje na obranu a kupovalo americké vojenské vybavení. Berlín zvažuje možnosti, jak modernizovat německou armádu, včetně koupi stíhaček F-35, jimiž by nahradil své stávající stíhačky Tornado.

„Kdyby šlo jenom o technické záležitosti, program nahrazení Tornád bychom vůbec neřešili. Nyní je ale všechno mezi Německem a Spojenými státy zpolitizované,“ řekl Chistian Mölling z think tanku DGAP. „Program nahrazení německých Tornád je suverénní státní rozhodnutí,“ okomentoval údajný tlak Spojených států mluvčí amerického ministerstva obrany Johnny Michael.

Kam dál?
Německá vláda ve při kvůli zvyšování výdajů na obranu (16.7. 2018)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Pentagon se zabývá prudkým poklesem iráckých uprchlíků přicházejících do USA

Představitelé americké armády se zabývají prudkým poklesem iráckých uprchlíků, kteří dříve pomohli americkým vojákům v boji a nyní chtějí do Spojených států. Pentagon se obává, že neposkytování bezpečného útočiště v USA Iráčanům, z nichž mnoho tlumočilo či jinak pomáhalo americké armádě, ohrozí americkou národní bezpečnost tím, že je odradí od jejich další spolupráce se Spojenými státy v Iráku a dalších konfliktních oblastech.

Do 15. srpna letošního roku bylo do Spojených států přijato pouze 48 Iráčanů ze zvláštního uprchlického programu pro Iráčany spolupracujícími s USA, zatímco v loňském roce jich bylo celkově přes 3 000 a v roce 2016 zhruba 5 100. Podle závěrů neveřejného jednání v Bílém domě, o kterém informovali zasvěcení představitelé armády, stojí za tímto poklesem hloubkové prověřovací metody, které používá FBI u nových žadatelů.

Kam dál?
Armáda USA zůstane v Iráku, dokud bude potřeba (20.8. 2018)

Zdroj: The Jordan Times (Jordánsko)

---

Rusko začne dodávat obranné systémy S-400 do Turecka v roce 2019

Rusko začne dodávat své pokročilé obranné systémy S-400 do Turecka v roce 2019. Spojené státy vyjádřily znepokojení nad tím, že používání systému S-400 vyrobeného v Rusku, by mohlo ohrozit bezpečnost amerických zbraní používaných Tureckem – například stíhaček F-35.

Kam dál?
Turecký plán zakoupit ruský systém obrany je rizikem pro NATO, říká americký generál (16.7. 2018)

Zdroj: Kathimerini (Řecko)

abo; natoaktual.cz
zpět na článek