natoaktual.cz

Libye je úspěchem Aliance, nikoli Obamy

23. srpna 2011  15:31
 

Libye je úspěchem Aliance, nikoli Obamy
Již od začátku arabských revolucí letos v lednu reaguje administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy na vývoj na Blízkém východě se zpožděním. Spojené státy americké nebyly ani iniciátorem těchto událostí, ani na ně neměly hlavní vliv.

Libye ještě může upadnout do kmenové anarchie a občanské války, ale nyní, kdy rebelové vstoupili do Tripolisu, si evropští vůdci – zejména Nicolas Sarkozy a David Cameron – mohou dovolit pár okamžiků zadostiučinění. Ještě nedávno totiž skeptici tvrdili, že Západ nemůže sesadit plukovníka Kaddáfího pomocí náletů, že tyto nálety zabily příliš mnoho civilistů a že jde o plýtvání vojenskými prostředky. Severoatlantická aliance však ve skutečnosti v tichosti vylepšovala operační koordinaci s rebely, vyzbrojovala je a poskytla jim poradce a instruktory. Mezi rebely také vyslala své pozorovatele hovořící anglicky a arabsky, kteří identifikovali cíle pro alianční nálety, poskytovali informace v reálném čase a dohlíželi na to, aby nálety nezasáhly civilisty.

Oficiálně jde o vítězství NATO, ve skutečnosti si však dvě klíčové alianční země, Německo a USA, nemohou zásluhy na svržení Kaddáfího příliš připisovat. Německo bylo od začátku proti alianční operaci v Libyi a Spojené státy z konfliktu také nevycházejí jako vítěz, ačkoli operaci poskytly vojenskou a logistickou podporu.

Zdroj: Haaretz (Izrael)  

---

Rusko: NATO pro postup libyjských rebelů klíčové
"Navzdory tomu, že Aliance nebyla přímo zapojena do pozemních bojů v Libyi, její role v konfliktu nemůže být podceňována," uvedl ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin.

V posledních měsících války v Libyi pomáhali rebelům soukromí kontraktoři, vojenští instruktoři, logistici, bezpečnostní poradci a předsunutí letečtí návodčí. Aliance nepodnikala pouze nálety na Kaddáfího klíčové komunikace a sklady zbraní.

"Oni nikdy nepotvrdí to, co je všem evidentně jasné," uvedl Rogozin v narážce na oficiální stanovisko Aliance, že se její jednotky nezapojovaly do pozemních operací libyjských rebelů. Rogozin trvá na tom, že NATO překročilo svůj mandát od OSN k ochraně libyjských občanů.

Čtěte také:
Rusko: Libyjci si musí zvolit demokracii sami

Zdroj: RT (Rusko)

---

Obama vyzdvihl roli NATO v libyjském konfliktu
"Mezinárodní zásah byl nutný pro záchranu libyjských životů a k zastavení Kaddáfího jednotek. Libyjský vůdce začal s násilnou kampaní proti Libyjcům, která vedla k vraždám civilistů v ulicích," prohlásil americký prezident Barack Obama, jenž kvůli posledním událostem v Libyi přerušil svou dovolenou.

"Více než čtyři desetiletí žili Libyjci pod vládou tyrana, který jim odpíral základní lidská práva. Oslavy, jež jsme nyní viděli v ulicích Libye, ukazují, že snaha o získání lidské důstojnosti je silnější než kterýkoli diktátor," uvedl Obama ve svém sedmiminutovém vystoupení a znovu vyzval Kaddáfího, aby se vzdal moci a nařídil svým jednotkám "složit zbraně v zájmu Libye".

Obama, který byl kritizován některými Republikány i Demokraty za to, že pro zapojení do konfliktu v Libyi nejprve nežádal schválení Kongresu, také vyzval libyjskou Přechodnou národní radu o "mírový a spravedlivý přechod k demokracii".

Čtěte také:
NATO a EU vyzývá ke klidnému konci války v Libyi

Zdroj: Los Angeles Times (USA)

---

Co vedlo k úspěchu libyjských rebelů?
Velkou otázkou současných dnů je, díky čemu libyjští rebelové ve svém tažení nakonec uspěli. Špatně vyzbrojeným rebelům, kteří si zkraje války vysloužili přezdívku "sebranka rebelů", protože dobytá území kvůli vlastní špatné organizaci nikdy dlouho neudrželi, velmi pomohly alianční nálety na Kaddáfího cíle.

Vstup Severoatlantické aliance do konfliktu vyřadil ze hry mnoho tankových jednotek a řídicích středisek plukovníka Kaddáfího, v boji na blízko však rebelové na alianční nálety spoléhat nemohli.

"Chybí nám přesné a rychlé alianční nálety," odpověděl ještě minulý měsíc na otázku reportéra televizní stanice CBS jeden z členů libyjské opozice Ahmed Shebani. O nálety rebelové dříve žádali přes prostředníka v Benghází, to se však změnilo. Americké bezpilotní letouny začaly poskytovat zpravodajské informace v reálném čase a tajné alianční speciální síly začaly žádat o nálety.

Čtěte také:
NATO prosí USA o další bezpilotní letouny pro Libyi

Zdroj: CBS News (USA)

---

Westerwelle: Angažmá Německa v Libyi není na pořadu dne
Ačkoli Německo chce pomoci Libyi, diskuse o potenciálním angažmá v této severoafrické zemi je předčasná, uvedl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

"Libye se může stát novým Somálskem. Islamisté čekají," varoval jeden z nejrespektovanějších německých odborníků na Blízký východ Peter Scholl-Latour. Nyní se zvažuje i otázka vyslání mírových jednotek do Libye. Německý ministr obrany Thomas de Maiziere prohlásil, že mírové jednotky by v Libyi mohly pomoci s posílením demokratických institucí. Westerwelle se vyhnul rozhovoru o vyslání německých mírových jednotek do Libye s tím, že Libyjci si musí svoji budoucnost určit sami.

Aliance nyní rozmýšlí, co udělat dál. Počítá se i s variantou, že libyjská Přechodná národní rada požádá NATO o přímou vojenskou asistenci. "V tom případě by NATO mělo velice pečlivě zvážit, jak na takovou žádost zareaguje," uvedl předseda zahraničního výboru Bundestagu Ruprecht Polenz.

Čtěte také:
Německo se "tajně" účastní války v Libyi

Zdroj: The Local (Německo)

epl natoaktual.cz
zpět na článek