natoaktual.cz

Koronavirus: Stoltenberg vítá podporu spojenců pro nového člena NATO, Severní Makedonii

8. dubna 2020  15:41
 

Vlajka Severní Makedonie před centrálou NATO v Bruselu | foto: NATO Photos

Koronavirus: Stoltenberg vítá podporu spojenců pro nového člena NATO, Severní Makedonii

Odhodlání Aliance hrát nadále svou roli v boji proti pandemii zdůraznil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s tím, že ještě tento měsíc se výjimečně setkají ministři obrany členských států k diskusi o dalších možnostech NATO v podpoře civilních snah o vyrovnání se s následky nemoci.

Zatímco všichni spojenci jsou zasaženi krizí, někteří jsou přesto schopni přerozdělit své zdroje a pomoci jiným, včetně Severní Makedonie. „Toto je alianční solidarita v akci,“ dodal Stoltenberg.

Maďarsko poslalo Severní Makedonii 100 000 ochranných masek a 5 000 ochranných obleků, Slovinsko jí poskytlo 100 000 chirurgických masek a 100 000 ochranných masek. Prostřednictvím alianční agentury NSPA poskytlo Skopji pomoc i Norsko, další pomoc poslaly Spojené státy americké a Holandsko.

Kam dál?
Urychlete distribuci lékařské pomoci, zní úkol pro SACEURa (3.4. 2020)
Rusko bagatelizuje vstup Severní Makedonie do NATO (2.4. 2020)

Zdroj: NATO

---

Pro ochranu posádek největších letounů využívá armáda USA „izolaci v pohybu“

Rozkaz Pentagonu k zastavení přesunů vojáků na dobu 60 dní, který byl vydán koncem března s cílem zastavit šíření koronaviru, zabránil mnoha vojákům v cestě na misi a zpět. Nicméně armáda je nezbytnou součástí vládní reakce na pandemii, kde letectvo hraje v přepravě klíčovou roli. „Jsou krizové mise, které se nemohou zastavit,“ uvedl náčelník generálního štábu letectva generál David Goldfein.

„Na všech našich zařízeních jsme zavedli střídavé směny, uplatnili možnost práce na dálku a přijali opatření ochrany zdraví stupně Charlie,“ říká zástupce velitele z Velitelství přepravy vzdušných sil (AMC) generál Jon Thomas. Opatření jsou dále zpřísněna tam, kde by jednotky AMC mohly při globálních přesunech představovat riziko pro hostitelské síly.

„Pod kontrolou jsou ubytovací prostory i donáška stravy. Řekněme, že se snažíme vytvořit pouzdro kolem našich letových posádek,“ uzavírá Thomas s tím, že doposud opatření fungují.

Kam dál?
Pentagon zpřísňuje pravidla nošení roušek (6.4. 2020)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Tálibán přerušuje „plané“ jednání o výměně vězňů

Rozhovory o výměně vězňů s vládou Afghánistánu, vnímané Spojenými státy coby klíčový krok v mírových rozhovorech, hnutí Tálibán přerušilo.

„Bohužel, propuštění vězňů bylo oddalováno na základě nejrůznějších falešných záminek,“ uvedl mluvčí Tálibánu Suhail Šahín na síti Twitter. Mírovou dohodu s Tálibánem podepsaly USA již v únoru, její úspěch ovšem závisí na rozhovorech mezi hnutím a afghánskou vládou.

Kam dál?
Tálibán varuje před krachem dohody s USA (6.4. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Zapojení NATO do boje s Covid-19 se rozšiřuje, říká ministr zahraničí Lotyšska

Severoatlantická aliance zapojuje stále více vojenských prostředků do boje s pandemií Covid-19, prohlásil ministr zahraničních věcí Lotyšska Edgars Rinkevics.

„Vojenské letouny NATO přepravují těžce nemocné pacienty z jedné země do druhé, kde disponují větším počtem zařízení pro plicní ventilaci,“ uvedl ministr jeden z příkladů. Kromě pomoci logistikou, leteckými transporty a nejrůznějším materiálem musí ovšem Aliance dbát také na bezpečnost svých vojáků.

V Litvě i Lotyšsku již došlo k prvním případům nákazy v řadách aliančních sil. „Práce pokračují i v této věci,“ ujišťuje ministr Rinkevics.

Kam dál?
V naší armádě není žádný nakažený Covid-19, tvrdí Čína (7.4. 2020)
NATO bude koordinovat pomoc kvůli koronaviru, vojenské lety dostanou přednost (2.4. 2020)

Zdroj: Baltic Times (Lotyšsko)

---

Po inzultaci odvolaného velitele letadlové lodi rezignoval tajemník námořnictva USA

Poté, co před posádkou letadlové lodi očernil odvolaného kapitána, rezignoval na funkci sám úřadující tajemník námořnictva Spojených států amerických Thomas Modly.

Skandál okolo letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, která nyní s polovinou posádky kotví na ostrově Guam, přerostl v krizi ve velení námořnictva. Rezignaci tajemníka přijal ministr obrany Mark Esper a uvedl, že s prezidentovým svolením jmenuje do funkce současného podtajemníka armády admirála v záloze Jamese McPhersona.

Kam dál?
Tajemník námořnictva USA se omlouvá kapitánovi odvolanému z lodi s koronavirem (7.4. 2020)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek