natoaktual.cz

Konvoje v Pákistánu možná ničí i sami přepravci

7. října 2010  14:58
 
Konvoje v Pákistánu možná ničí i sami přepravci
Nákladní vozy převážející skrz Pákistán zásoby pro alianční jednotky v Afghánistánu čelí pravidelně útokům povstalců. Avšak po rozhodnutí pákistánské vlády o uzavření jedné z tras vedoucích přes průsmyk Khyber teď na konvoje čekají ještě větší nástrahy.

Kvůli nepřístupnému průsmyku se u pákistánských silnic a v depech octly stovky odstavených vozů a cisteren, které představují snadný cíl pro ozbrojené militanty. Ti blokádu využívají a útočí na konvoje, i když jsou hlídány po zuby ozbrojenou ochrankou.

Mnozí se však domnívají, že za stovkami zničených vozů nejsou jen povstalci. Vlastníci cisteren tvrdí, že některé z provedených přepadů vzbuzují podezření, že bomby na konvoje nastražili sami "smluvní přepravci" – jednotlivci či společnosti, u kterých si NATO transport zásob do Afghánistánu objednává. Ti si pak najmou přepravní kapacity potřebné k realizaci zakázky. Palivo před dopředu naplánovaným útokem přečerpají a od Aliance pak obdrží náhradu za zničený vůz i palivo.

Čtěte také:
V Pákistánu opět poškozena cisterna NATO
Pákistán blokuje zásobovací trasu ISAF

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Afghánistán zápasí s ochranou zásobovacích tras NATO
Nejvyšší představitelé afghánského bezpečnostního aparátu vyzvali prezidenta Hamída Karzáího, aby ozbrojeným silám svěřil vytvoření logistické sítě odpovědné za správu životně důležitých oficiálních zásobovacích cest Severoatlantické aliance. Ty nyní kontroluje skupina nedůvěryhodných soukromých firem, které by měly být na Karzáího příkaz do konce roku zrušeny.

Nově ustavená správa ale bude muset vymyslet způsob, jak navázat spolupráci s místními barony, kteří kontrolují silnice a dálnice a alianční konvoje buď ničí, nebo ochraňují, podle toho, jestli jim někdo za průjezd po zásobovací trase zaplatil.

Pokud bude Karzáí s návrhem svých generálů souhlasit, měla by nově vzniklá logistická brigáda čítat 5000 vojáků. Podle anonymních zdrojů však bude téměř nemožné dodržet prezidentem stanovený termín rozpuštění soukromých firem.

Zdroj: Miami Herald (USA), Reuters (Velká Británie)

---

Experti: Jednání s Talibanen nikam nepovede
Mírové rozhovory mezi afghánskou vládou a Talibanem pravděpodobně nikam nepovedou, a to dokud jednotky Spojených států a NATO nezískají na bojišti převahu, tvrdí mnozí odborníci specializující se na region jižní Asie.

I když prezident Hamíd Karzáí hodlá pokračovat v usmiřování s povstalci v rámci nedávno jmenované Vysoké mírové rady, zdroje obeznámené s průběhem jednání tvrdí, že za současné patové situace na bojišti bude dosažení dohody obtížné. Proto experti doporučují pokračovat v ofenzivě na jihu Afghánistánu a dál cvičit místní vojáky a policisty, což má oslabit vyjednávací pozici Talibanu.

Čtěte také:
Taliban a afghánská vláda začaly jednat
Karzáí vyzval vůdce Talibanu k mírovým jednáním

Zdroj: USA Today (USA)

---

Česko vyšle do Afghánistánu dalších 200 vojáků
Český kontingent v Afghánistánu se zanedlouho rozroste o 200 mužů a žen, zatímco početní stav české mise v Kosovu se zmenší, oznámila vláda. "Jednoznačně se hlásíme ke spojenecké odpovědnosti," komentoval krok premiér Petr Nečas. Počet Čechů v alianční misi v Afghánistánu se tak zvýší na 720. Vyslání posil musí ještě schválit parlament, kde však koalice disponuje pohodlnou většinou.

Současně dojde ke snížení počtu českých vojáků v alianční misi KFOR v Kosovu z 270 na 90. Plány na snížení početního stavu v Kosovu a jeho zvýšení v Afghánistánu oznámilo i Slovensko.

Čtěte také:
Schwarzenberg: Česko stáhne většinu vojáků z Kosova

Zdroj: Monsters and Critics (USA)

---

Kvůli násilí posílí NATO a EU přítomnost v Kosovu
Mírové jednotky Severoatlantické aliance a Evropské unie zvýší počet hlídek v severním Kosovu, ve snaze uklidnit napjatou situaci vyhrocenou kvůli zvyšujícímu se počtu násilných incidentů, včetně žhářství a výbuchů.

Útoky dokládají stále doutnající rozpory mezi většinovým albánským etnikem a stotisícovou menšinou Srbů žijící převážně kolem města Mitrovica, která se po vyhlášení kosovské nezávislosti ocitla proti své vůli v jiném státě. Podle velitele alianční mise KFOR v Kosovu nemá tato část země "dobrou pověst, což je třeba překonat".

Čtete také:
Vojenský výbor NATO navštívil Kosovo
Kosovská policie hlídá srbské památky, Srbové protestují

Zdroj: Canadian Press (Kanada)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek