natoaktual.cz

Kanadské stíhačky budou střežit rumunský vzdušný prostor

20. srpna 2018  17:05
 
Šestice kanadských strojů CF-18 střeží vzdušný prostor nad Rumunskem | foto: NATO Photos

Kanadské stíhačky budou střežit rumunský vzdušný prostor

Kanadské ozbrojené síly posílají 135 vojáků a pět stíhaček CF-18 Hornet střežit vzdušný prostor Severoatlantické aliance do prostoru, v jehož blízkosti byly nedávno spatřeny ruské bombardéry. Britské královské letectvo zaznamenalo průlet šesti ruských bombardérů Su-24 Fencer v blízkosti vzdušného prostoru NATO nedaleko rumunských hranic. Poté, co ruské bombardéry proletěly nad Černým mořem, se obrátily směrem ke Krymu.

Kanadská letadla a vojáci budou střežit vzdušný prostor NATO od září do prosince letošního roku. Kanada poslala stejné množství vojáků a letadel do Rumunska už ve stejné době v loňském roce. Na střežení rumunského vzdušného prostoru se podílí už od doby, kdy NATO zahájilo svou misi odstrašení ve východní Evropě v roce 2014.

Kam dál?
Britské Typhoony zasahovaly kvůli ruským bombardérům nad Černým mořem (27.7. 2018)

Zdroj: iPolitics (Kanada)

---

Ukrajina požádá NATO o doprovod lodí v Azovském moři

Ukrajina může požádat Radu Bezpečnosti OSN a Severoatlantickou alianci o doprovázení lodí v Azovském moři. Mezinárodní společenství o tomto bylo informováno náměstkem ministra pro záležitosti dočasně okupovaných území a vnitřně přesídlených osob na Ukrajině Georgijem Tukou. Tuka zároveň uvedl, že nechce předvídat, kdy se námořní síly NATO do Azovského moře dostanou.

Ukrajinské ministerstvo infrastruktury informovalo, že od 29. dubna do 9. července Rusko zadrželo 93 lodí bez jakéhokoli vysvětlení z důvodu, že proplouvaly skrz Kerčský průliv směrem k ukrajinským přístavům.

Zdroj: Maritime Herald (Bulharsko)

---

Hledání ztracené rakety v Estonsku bylo zastaveno

Estonské ozbrojené síly oznámily rozhodnutí upustit od dalšího aktivního hledání ztracené rakety, kterou omylem odpálila stíhačka Severoatlantické aliance v estonském vzdušném prostoru 7. srpna. Zůstávají nicméně připraveny dále hledat, pokud se objeví nové informace o této ztracené raketě. „Všechna místa, kde raketa mohla teoreticky dopadnout, jsou už pečlivě prohledána,“ řekl velitel estonského letectva plukovník Riivo Valge.

„Během posledních dvou týdnů jsme do akce nasadily tři vrtulníky, pět pozemních hlídek a jednotky pozemního průzkumu čítající padesát příslušníků za účelem nalezení rakety. Byla nám také poskytnuta pomoc od centra pro hledání výbušnin a byly využity armádní drony. Přes náš systematický přistup a provedené akce nebylo umístění rakety zjištěno a všechny pravděpodobné lokality dopadu jsou již vyloučeny,“ uvedl Valge. Armáda tak usoudila, že další pátrací akce už nejsou nyní na místě, protože šance, že se raketa najde, jsou příliš nízké.

Kam dál?
Estonsko vyzývá NATO k prošetření odpalu rakety v jeho vzdušném prostoru (9.8. 2018)

Zdroj: Eesti Rahvusringhääling (Estonsko)

---

Kuvajt chce prohloubit vztah s NATO

Kuvajt průběžně hledá cestu k vylepšení vztahů se Severoatlantickou aliancí na všech úrovních, řekl kuvajtský velvyslanec v Belgii Jassem Al-Budaiwi, který se coby představitel kuvajtské mise při NATO setkal s ředitelem obranného plánování, obranné politiky a plánovací divize NATO Paulem Savereuxem. Probírali spolu možné způsoby, jak prosadit spolupráci Kuvajtu a NATO v různých záležitostech, zejména v programech NATO ohledně vojenských schopností a efektivního rozvoje.

Kuvajt má podle Al-Budaiwiho také zájem participovat na Plánovacím a přezkumném procesu, který NATO přijalo v roce 1995 a je zaměřen na pomoc spřáteleným státům NATO ve zlepšování jejich vojenské efektivity podle navržených programů a plánů NATO.

Kam dál?
Centrum NATO v Kuvajtu navštívili místní diplomaté (15.3. 2018)

Zdroj: KUNA (Kuvajt)

---

Armáda USA zůstane v Iráku, dokud bude potřeba

Americká armáda zůstane v Iráku tak dlouho, jak to bude potřeba, uvedl mluvčí koalice pod vedením Spojených států, která bojuje proti Islámskému státu (ISIS) v době, kdy se tato teroristická organizace vrací do Iráku a sousední Sýrie. „Ponecháme vojáky na místě tak dlouho, jak to bude potřeba… Hlavním důvodem je, že poté, co bude ISIS poražen vojensky, bude nutná stabilizace oblasti a my tam stále kvůli tomu budeme muset být,“ řekl plukovník Sean Ryan.

Pentagon nedávno uznal, že přestože ISIS ztratil kontrolu nad 98 procenty území, které dřív ovládal, zdá se, že je „v dobré pozici pro znovuvybudování chalífátu a práci na jeho fyzickém rozšiřování“.

Kam dál?
Zpráva OSN: V Sýrii a Iráku je až 30 tisíc bojovníků Islámského státu (14.8. 2018)

Zdroj: PressTV (Írán)

abo; natoaktual.cz
zpět na článek