natoaktual.cz

Kanadská armáda se škrtům nevyhne, tvrdí generál

25. září 2013  18:10
 

Kanadští vojáci v misi ISAF (ilustrační foto). | foto: Kanadské ministerstvo obrany

Kanadská armáda se škrtům nevyhne, tvrdí generál

Kanadské ozbrojené síly se nutnosti snižovat výdaje prostřednictvím propouštění svých vojáků nevyhnou, tvrdí kanadský generál ve výslužbě Rick Hillier. Za účelem zachování kvalitně vycvičené a schopné armády, která zároveň bude splňovat nová rozpočtová kritéria, bude podle Hilliera nezbytné, aby se počet aktivních vojáků snížil. Kanadské síly v současnosti čítají 65 tisíc vojáků v aktivní službě, po jejich propouštění by jich v armádě mělo zbýt přibližně 50 tisíc. Ke kroku zredukovat počet vojáků se musí kanadské ministerstvo obrany uchýlit především proto, že jen na platy vojáků padne 60 procent obranného rozpočtu země. Naopak omezování rozpočtové kapitoly, jež je v současné chvíli určena na výcvik a operace, by mělo na armádu prý "devastující" účinek.

Nový ministr obrany přitom čelí výzvě omezit armádní výdaje o stovky milionů dolarů, díky čemuž bezpečností experti předpovídají kanadské armádě "temné desetiletí". "Je to masivní, masivní výzva, neboť škrty jsou enormní," reagoval Hillier na plánovanou redukci vojenského rozpočtu.

Kam dál?
Americké škrty ohrožují schopnost vést velké vojenské operace (19.9. 2013)

Zdroj: CTV News (Kanada)

---

USA musí v Afghánistánu opravit své zpravodajské kanály

Americká zpravodajská I.T. sít v Afghánistánu je podle ministerstva obrany USA náchylná k tomu, aby byla napadena hackery, či narušena vynašeči. Velení amerických sil v Afghánistánu tak pohrozilo, že tajná vojenská data budou ze sítě odstraněna, pokud armáda síťové vady do dvou měsíců neodstraní. Společný pozemní systém distribuce neprošel posledními zátěžovými testy, což je jen další z případů, kdy takzvaný "D-Sigs", především pak jeho spolehlivost a výkonnost, podlehl armádní kritice. D-Sigs údajně není schopný efektivně zabránit neoprávněnému vstupu do sítě jak "zvenčí", tedy z pozice hackera, tak "zevnitř", kdy by data nacházející se v síti mohli zneužít vynašeči, jako například Bradley E. Manning nebo Edward Snowden, kteří nelegálně stáhli tajná data z uzavřené sítě.

Varování podle médií indikuje, že americké velení v Kábulu nedůvěřuje zpravodajské síti, že by byla schopna ubránit se v případě napadení. Pokud nyní nebude systém do 60 dnů opraven, analytici vojenského zpravodajství prý nebudou moci D-Sigs systém využívat, což ho udělá pro zpravodajské služby téměř zbytečným.

Zdroj: Washington Times (USA)

---

Rasmussen se setkal s generálním tajemníkem OSN

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen se zúčastnil zahájení zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Při té příležitosti se setkal s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Důvodem setkání bylo mimo jiné páté výročí deklarace OSN-NATO, která byla před pěti léta podepsána za účelem zlepšení spolupráce mezi oběma organizacemi. Na jejím základě se scházejí expertní skupiny NATO a OSN, specializující se například na krizový management, výcvik v boji a následně samotný boj proti terorismu.

Rasmussen se svým protějškem podle vlastních slov diskutoval o tématech Sýrie, umístění raket Patriot na hranicích Turecka, misích NATO v Afghánistánu a Kosovu, či v současnosti plánované alianční výcvikové misi, jež by měla od roku 2014 probíhat v Afghánistánu.

Kam dál?
Rasmussen: Hrozba vojenským zásahem pomáhá politickému řešení syrské krize (18.9. 2013)

Zdroj: NATO

---

Rusko varovalo Ukrajinu před sbližováním s EU

Rusko znovu varovalo Ukrajinu před odstraněním cel na dovoz zboží z Evropské unie s tím, že by samo mohlo vůči svému bývalému sovětskému partnerovi zavést protekcionistické bariéry. Kromě obav Moskvy z přílivu levného zboží unijní provenience stojí za varováním i strach z možného pro-evropského kurzu, kterým se Ukrajina vydává. "Respektujeme ukrajinskou volbu, na druhou stranu otázka peněz se musí vzít v potaz," odůvodnil krok Moskvy vicepremiér Igor Šuvalov, podle kterého se Rusko nemá v plánu Ukrajině mstít za její rozhodnutí.

Podle ukrajinského premiéra Mykoly Azarova bude smlouva o zrušení cel s EU pro Ukrajinu jednoznačně výhodná, neboť by státní hospodářství orientované na export oceli, chemikálií a zemědělských produktů z levnějšího dovozu do Evropy bezpochyby profitovalo. Rusko sice vybízí Ukrajinu, ať se přidá do celní unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu, danou volbu nicméně podmiňuje odmítnutím pro-unijního kurzu. "Je to buď, anebo," vysvětlil princip daného členství Šuvalov.

Kam dál?
Kurz Gruzie směrem k NATO dál znepokojuje Rusko (24.9. 2013)

Zdroj: EurActiv (Belgie)

---

Čína bude v boji proti korupci prověřovat armádní důstojníky

Důstojníci čínské armády budou od nynějška před povýšením čelit auditu, který by měl prošetřit jejich případné zapletení do úplatkářství nebo korupce. Podléhat zkoumání budou jejich majetkové poměry, vlastnictví nemovitostí, aut či služba jejich asistentů. Podle kritiků nové směrnice čínské Centrální vojenské komise bude nedostatek transparentnosti daných auditů omezovat jejich efektivnost. Pokud výsledky auditů nebudou dostupné veřejnosti, budou úplně zbytečné, tvrdí profesor kriminologie z Australské národní univerzity Roderic Broadhurst.

Dalším zrádným momentem pak může být, že "špinavou" práci budou za důstojníky dělat jejich podřízení. Směrnice má nicméně za cíl zlepšit pracovní způsoby vojenských důstojníků, stejně jako dále bojovat proti korupci, která je dle čínského prezidenta Xi Jinpinga hrozbou pro přežití čínské komunistické strany.

Kam dál?
Čínský prezident: Zlepšíme armádu, aby byla schopna vyhrávat (18.3. 2013)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek