natoaktual.cz

Kanada opět bude opět velet společné alianční flotile

20. ledna 2021  20:03
Ani ne dva roky poté, co se Kanaďanka Josée Kurtz stala první ženou v historii Severoatlantické aliance, která velela mezinárodnímu námořnímu úkolovému uskupení, stanul v čele jiné společné alianční flotily další Kanaďan.  

Kanadská loď Fredericton. Ilustrační foto. | foto: MARCOM

Ani ne dva roky poté, co se Kanaďanka Josée Kurtz stala první ženou v historii Severoatlantické aliance, která velela mezinárodnímu námořnímu úkolovému uskupení, stanul v čele jiné společné alianční flotily další Kanaďan. Komodor Bradley Peats se velení skupiny SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One) ujal během slavnostního ceremoniálu v Lisabonu na začátku tohoto týdne. Jako vlajková loď mu poslouží kanadská fregata HMCS Halifax.

SNMG1 je jednou ze čtyř stálých námořních skupin pod aliančním velením, které mají za úkol strážit strategické body ve vodách zemí NATO.

„Jsme hrdí, že v této době plné nejistot přispíváme ve vodách severní a západní Evropy – od Baltského, přes Severní, až po Norské moře – k zajištění bezpečnosti Severoatlantické aliance,“ okomentoval svůj úkol Peats.

Zdroj: Radio Canada International (Kanada)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek