natoaktual.cz

Kanada zahájila další přezkum sexuálního zneužívání v armádě

3. května 2021  22:44
Bývalá soudkyně nejvyššího soudu Louise Arbour povede externí přezkoumání sexuálního zneužívání a obtěžování v kanadské armádě, uvedla federální vláda.  

Kanadské letouny. Ilustrační foto. | foto: Forsvaret

Jedná se o druhé takové šetření zneužívání v řadách armády za posledních šest let.

Cílem přezkumu by mělo být konkrétní doporučení, jak vytvořit nezávislý externí systém nahlašování sexuálních útoků, který obětem umožní nahlásit jejich problém, aniž by se musely bát zpětné reakce, uvedl kanadský ministr obrany Harjit Sajjan.

„Velmi se omlouvám každému kanadskému vojákovi a každému zaměstnanci ministerstva obrany, kteří byli sexuálně obtěžováni či zneužíváni a měli pocit, že jsme je dostatečně nepodpořili,“ sdělil Sajjan médiím. Uvědomujeme si, že se velmi často bojíte nahlásit tyto případy ze strachu z odplaty a zároveň zde chybí vhodný systém, jak oznámit vaši stížnost. Vyslechli jsme vás a snažíme se podniknout vhodná opatření, doplnil ministr.

Kanadské ministerstvo obrany minulý týden oznámilo zřízení nové pozice, a to šéfa pro chování a profesionalitu, na kterou dosedne nově povýšená generálka Jennie Carignan, která se nedávno vrátila z postu velitelky výcvikové mise NATO v Iráku.

Zdroj: CBC (Kanada)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek