natoaktual.cz

Kanada: na protest proti skandálům v armádě veřejně rezignovala podplukovnice

19. března 2021  19:24
Jedna z nejdéle sloužících vojákyň v kanadské armádě podplukovnice Eleanor Taylor rezignovala na svou funkci kvůli sérii obvinění nejvyšších představitelů ze sexuálního obtěžování.  

Kanadští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku | foto: DVIDS

V rezignačním dopise uvedla, že je znechucena opakovanou neschopností armády vypořádat se s těmito problémy. Dopis s rezignací zaslala svým nadřízeným v úterý pozdě večer.

„Posledních deset let jsem veřejně hovořila o přínosech a úspěších, kterých ženy v kanadské armádě dosáhly. I když jsem na část naší armády i nadále velmi hrdá, v záležitosti řešení sexuálních obtěžování jsme ztratili veškerou důvěryhodnost,“ konstatuje Taylor a dodává, že během své kariéry byla svědkem nevhodného využívání moci k sexuálnímu vykořisťování. Eleanor Taylor sloužila u kanadských speciálních jednotek a zúčastnila se také nasazení v Afghánistánu. V armádě byla považována za důležitý vzor.

Rezignační dopis podplukovnice Taylor ukázal na systémový problém v kanadských ozbrojených silách, upozorňuje Megan MacKenzie ze Simon Frazer University, která se zabývá vojenskou kulturou. Podle ní každý rok odejdou z armády stovky mužů a žen ze stejných důvodů jako Taylor. Pokud nedojde k významné strukturální změně v kanadské armádě, nic se nezmění.

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek