natoaktual.cz

Jednotky NATO zatkly Karadžičova syna

7. července 2005  16:08
 

Jednotky NATO zatkly Karadžičova syna
Vojáci mezinárodních mírových sil v Bosně zatkly Aleksandara Karadžiče, syna bývalého bosenskosrbského velitele Radovana Karadžiče, který je podezřelý z válečných zločinů. Aleksandar Karadžič je podezřelý z podporování osob, jež jsou hledány mezinárodním soudním tribunálem v Haagu. Mohl by též mít informace o úkrytech hledaných osob a odhalit jejich spolupracovníky.

Zatčení proběhlo čtyři dny před výročím masakru téměř osmi tisíc muslimských mužů a chlapců, za nějž jsou nejspíše zodpovědní Radovan Karadžič a Ratko Mladič. Nedávno se objevily informace, že by se Radovan Karadžič mohl skrývat v Černé Hoře, kde však mírové síly z Bosny nemohou zasáhnout.

Zdroj: BBC (Velká Británie) 

---

NATO by mělo vyslat jednotky do Dárfúru
Severoatlantická aliance by měla do dvou měsíců v Dárfúru rozmístit alespoň 12 tisíc vojáků, kteří by dočasně nahradily síly Africké unie (AU), jež ještě nejsou schopny chránit obyvatelstvo v tomto súdánském regionu. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým odborníků. Mandát AU by též měl být posílen tak, aby její jednotky mohly v případě potřeby provádět preventivní útoky.

V současnosti je v oblasti třítisícový kontingent afrických vojáků, kteří mají dohlížet na klid zbraní a chránit civilisty. Síly AU by ale měly být též vybaveny silnějšími zbraněmi, protože nedávno došlo k incidentu, kdy skupina rebelů zadržela a odzbrojila jednotku AU. Súdán se ale zatím staví k rozmístění jiných než afrických vojáků na svém území odmítavě.

Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

---

Povstalci zaútočili na konvoj NATO
Kolona vozidel mezinárodních mírových sil v Afghánistánu (ISAF) se ocitla pod palbou z lehkých zbraní. Jde už o druhý útok proti jednotkám NATO v relativně klidné provincii Baghlan na severu země. Vojáci neutrpěli žádné zranění, palbu opětovali a pokračovali v cestě do Kábulu.

Zdroj: XinhuaNet (Čína)  

---

NATO ignoruje návrhy CSTO
Severoatlantická aliance přehlíží návrhy na spolupráci s Organizací smlouvy o kolektivní bezpečnosti (Collective Security Treaty Organization - CSTO). Prohlásil to generální tajemník této organizace Nikolaj Bordyzha. "Prostě nás ignorují. Jsem přesvědčen o tom, že to je úmyslné. NATO nemá zájem spolupracovat s další organizací."

SCTO, kterou tvoří Rusko, Bělorusko, Arménie, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán, přitom nepovažuje NATO za soupeře. Podle Bordyzhy by obě organizace mohly spolu pracovat na mnoha problémech a vytvořit účinný systém pro odvracení nových hrozeb.

Zdroj: Novosti (Rusko)  

---

Velitelství NATO prohlubuje spolupráci s Bosnou
Na velitelství Severoatlantické aliance v Butmiru se konal seminář pro personál velitelství a klíčové důstojníky ozbrojených sil Bosny a Hercegoviny. Seminář je zaměřen na vylepšení spolupráce mezi těmito institucemi, aby se zefektivnila snaha o dokončení armádních reforem, které mají posunout Bosnu blíže programu Partnerství pro mír a alianci.

Zdroj: FENA (Srbsko a Černá Hora)  

ivn natoaktual.cz
zpět na článek