natoaktual.cz

Jednání o míru v Afghánistánu pokračuje

4. prosince 2020  17:20
Afghánská vláda a militantní hnutí Tálibán dosáhly průlomu v jednání o míru v Afghánistánu.  

Podpis dohody mezi USA a Tálibánem 29. února 2020 v katarské Dauhá. Na snímku americký zmocněnec Zalmay Khalilzad (vlevo) a jeden ze zakladatelů Tálibánu Abdul Ghání Baradar. | foto: state.gov

Afghánská vláda a militantní hnutí Tálibán dosáhly průlomu v jednání o míru v Afghánistánu. Strany se shodly na pravidlech a procedurách, kterými se budou řídit mírová jednání v katarském Dauhá. Mírová jednání začala v Kataru již 12. září 2020, ale krátce na to se proces zadrhl na neshodě o tom, jaký druh islámského práva bude řešit neshody mezi vyjednavači.

Průlom v mírových jednáních potvrdily obě strany prostřednictvím uveřejnění totožných tweetů. „Procedury včetně preambule k vyjednávání byly finalizovány, nyní můžou jednání pokračovat,“ oznámil na Twitteru hlavní vyjednavač za afghánskou vládu. Velmi podobný tweet zveřejnil i mluvčí Tálibánu Mohammad Naeem.

„Je to krok směrem k trvalému politickému mírovému řešení afghánského konfliktu,“ uvítal průlom v mírových jednáních generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: National Public Radio (USA), Anadolu Agency (Turecko)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek