Japonsko se účastní aliančního cvičení v Baltském moři
Severoatlantická aliance uvedla, že uspořádala společné cvičení s příslušníky japonského námořnictva v Baltském moři. Do cvičení se zapojil japonský torpédoborec Makinami a cvičební loď Kashima. Japonsko se coby spojenec NATO snaží udržovat s Aliancí blízké vztahy.
O několik týdnů dříve bylo podle NATO provedeno podobné společné námořní cvičení, a to u břehů Španělska s cílem zlepšit porozumění vzájemných strategií a navigačních postupů. Aliance se snaží využít příležitosti, kdy lodě partnerských států proplouvají Atlantikem.
Kam dál?
Spojenci odsouhlasili japonskou misi při NATO (25.5. 2018)
Zdroj: The Japan Times (Japonsko)
---
Americká armáda redukuje počet typů uniforem
Je pochopitelné, že každá složka armády má své vlastní oblečení. A dává smysl přizpůsobovat vojenské oblečení bojovému prostředí – hnědá na poušť, zelená do lesů, bílá do horského klima. Ale během posledních 70 let vybudoval Pentagon pěknou oděvní škálu s různými uniformami pro základny a bojiště, lodě a letadla, domácí a zahraniční mise atd. Nyní se letectvo rozhodlo zavést novou uniformu pro bojové nasazení, čímž chce přispět k omezení různorodosti šatníku armádních příslušníků a sjednotit jednotky, které spolu nejčastěji spolupracují.
Cílem změn je, aby americká armáda vypadala jednotněji. Při operacích často spolupracují vojáci z různých složek armády, sjednocení uniforem by tak mělo praktický význam. Navíc by podle představitelů armády mohlo mít za následek větší soudržnost mezi složkami – což se naopak nelíbí některým tradicionalistům, kteří v různorodosti uniforem vidí projekci určité prestiže. Pentagon ale v současnosti zajímá víc praktičnost než prestiž.
Zdroj: Bloomberg (USA)
---
Novozélandský soud schválil přesun amerických mariňáků na Guam a Severní Mariany
Novozélandský federální soudce uvedl, že americká armáda nepochybila při přemístění námořníků na ostrov Guam, ani ve svých plánech na cvičné střelby na Severních Marianách.
Žaloba, kterou podaly čtyři skupiny pro ochranu životního prostředí a kultury ze Severních Marian, napadala plány americké armády přemístit 5 000 příslušníků námořní pěchoty z japonské Okinawy na Guam a provádět cvičné bombardování na ostrovech Tinian a Pagan. Podle soudu však ministerstvo obrany s námořnictvem neporušily ani zákon o ochraně životního prostředí ani správní zákon a jejich postup byl v souladu se právním řádem.
Zdroj: Radio New Zealand (Nový Zéland)
---
USA a Afghánistán odmítly ruskou nabídku mírových rozhovorů s Tálibánem
Spojené státy americké a Afghánistán odmítly pozvání k jednání o příměří, které chtělo na příští měsíc naplánovat Rusko. Afghánistán odůvodnil své rozhodnutí tím, že upřednostňuje přímé jednání se zástupci Tálibánu. Mluvčí afghánského ministerstva zahraničí uvedl, že rozhodnutí o afghánské neúčasti na plánované moskevské konferenci bylo učiněno po konzultacích prezidenta Ašrafa Gháního s kolegy.
Tento krok může přimět Rusko zrušit jednání, kterého se mělo zúčastnit na tucet států. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí řekl, že jednání „ by pravděpodobně nepřinesla žádný pokrok“ v mírovém procesu.
Kam dál?
Velitel NATO potvrdil podporu Afghánistánu po útoku v Kábulu (16.8. 2018)
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)
---
Bundeswehr získá drony Heron
Bundeswehr dostane pět nových, větších průzkumných dronů. Německý parlament po dlouhých debatách nakonec 13. června letošního roku vyslyšel touhy armády ohledně nákupu dromů. Ministerstvo obrany ovšem zapomnělo dodat důležitý detail o kontroverzním projektu: nejde o pět dronů Heron TP. Jde o bezpilotní průzkumné letouny za mnohem vyšší pořizovací cenu.
Kam dál?
V Německu se znovu diskutuje o nákupu dronů pro bundeswehr (22.5. 2018)
Zdroj: Zeit (Německo)