natoaktual.cz

Japonsko zahájilo cvičení s USA a Francií

12. května 2021  23:47
Japonské, francouzské a americké jednotky s námořní podporou Austrálie zahájily společné cvičení v oblasti Kjúšú na jihozápadě Japonska, které má být odpovědí na rostoucí ambice Číny ve východní Asii – především v Jihočínském a Východočínském moři.  

Americká letadlová loď USS Carl Vinson ve Východočínském moři v doprovodu japonských plavidel. | foto: U.S. Pacific Command, MC2 Sean M. Castellano

Podle politologa Takašiho Kawakamiho by toto cvičení mohlo položit základy pro bližší spolupráci Japonska a Severoatlantické aliance.

Celkově se do cvičení zapojí asi 300 vojáků pozemních sil, japonská ponorka a deset hladinových plavidel – šest japonských dvě francouzská a po jednom z USA a Austrálie. Nacvičovat společně budou například vyloďovací operace s podporou vzdušných sil.

Spolupráce mezi japonskými a evropskými ozbrojenými silami je poměrně vzácná. Na toto japonsko-francouzské cvičení by ovšem brzy mohly navázat návštěvy britské letadlové lodě a německé fregaty v indicko-tichomořských vodách, které by měly proběhnout ještě letos.

Zdroj: France 24 (Francie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek